Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Две оставки в ДКЕВР, Еленко Божков мълчи

16 коментара
Две оставки в ДКЕВР, Еленко Божков мълчи

Макар първоначално да отказваха да подадат поисканите им от правителството оставки, тъй като работели добре и прозрачно, все пак председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Боян Боев и заместничката му Лиляна Младенова са склонили доброволно да си тръгват. Другият зам.-шеф на ДКЕВР Еленко Божков, чиято оставка също бе поискана, все още не е обявил своето решение, съобщиха в четвъртък следобед от Министерството на икономиката и енергетиката.

Боев и Младенова са се съгласили да си тръгнат от регулатора след разговор със служебния министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов. Чака се решението на Божков, за когото също като Боев има данни, че е в конфликт на интереси, тъй като съчетавал частен енергиен бизнес с дейността си в "независимия" регулаторен орган.

От ведомството припомнят, че още през май 2013 г. една от препоръките на Европейската комисия и Световната банка в докладите им за състоянието на енергийния сектор, които обаче бяха игнорирани от правителството на Орешарски, бе именно укрепване капацитета на ДКЕВР.

"Нещо повече – в свое писмо до българското правителство от 4 април 2013 г. европейският комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер посочва състава на ДКЕВР като пример за назначения, "които не допринасят за изграждането на доверие в независимостта и безпристрастността на регулатора“. Служебното правителство е убедено, че екипът на ДКЕВР трябва да работи безпристрастно, ефективно, икономически обосновано и в полза на българските граждани", допълва се в съобщението на икономическото ведомство.

То бе предшествано от коментар на служебния премиер Георги Близнашки, че обществото вече е снело доверието си от ДКЕВР и тримата, чиято оставка бе поискана, като искат да си стоят в регулатора, но комисията "каквото и да направи оттук нататък, ще предизвиква нови и нови вълни на обществено неодобрение". По думите на Близнашки, този състав на комисията носи огромна вина за тежкото положение в енергетиката, а следваната от тях линия се е провалила и би било добър знак да си подадат оставките.

Боев, Божков и Младенова отказваха да си тръгнат от регулатора с мотива, че "не са налице обстоятелства, които да налагат, каквато и да е промяна в състава на ДКЕВР, преди да бъде оценен реалният положителен ефект от предприетите от Комисията в сегашния ѝ състав действия".

Това се посочва в изявление от името на цялата комисия, публикувано на сайта на ДКЕВР в четвъртък, когато изтече крайният срок, поставен от вицепремиера Екатерина Захариева и министъра на икономиката и енергетиката Васил Щонов към тримата за подаване на оставките.

При това положение единственият полезен ход на служебното правителство за смяната на Боев, Божков и Младенова е да докаже, че тримата са изпълнявали работата си в конфликт на интереси, каквито твърдения отправи Захариева предишния ден. Според Закона за енергетиката петгодишният мандат на членовете на ДКЕВР се прекратява само при писмено искане от тяхна страна, при установяване на несъвместимост с изискванията по този закон за заемане на длъжността, при фактическа невъзможност да изпълняват задълженията си за повече от 6 месеца, когато са осъдени на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер с влязла в сила присъда и при влизане в сила на акт, с който е установен конфликт на интереси по Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.

Самата Захариева призна, че разчита на добрата вола на тримата да подадат оставки, които бяха поискани с мотив, че комисията си позволява недопустими политически изказвания и не си върши качествено работата, в резултат на което енергийният отрасъл е в тежко финансово състояние.

Освен това, Боев е в конфликт на интереси, защото е бил шеф на "Българския енергиен холдинг" преди да оглави ДКЕВР, а Еленко Божков е бил управител на ВЕЦ на депутата от БСТП Кирил Добрев и е лобирал за плащания към това дружество по време на работата си като член на регулатора. За Лиляна Младенова не стана ясно какъв е конфликтът на интереси.

В последната година енергийният регулатор бе силно критикуван от чужди посланици, от Европейската комисия и от бизнеса заради започнатата процедура по отнемане на лицензите на доставчиците на ток заради задържани плащания към НЕК, която им дължи по-големи от прихванатите суми, както и заради ценовата ѝ политика. Независимостта на регулатора се оспорва и от редица енергийни и икономически експерти.

Според ДКЕВР обаче в сегашния си състав регулаторът бил свършил много експертна, безпристрастна, навременна и прозрачна работа за стабилизирането на сектора, но това щяло да се усети едва след пет години. В изявлението си комисията пито кои точно решения, взети от сегашния състав на ДКЕВР, представляват неизпълнение на задълженията на регулатора за защита на обществото? "Кои от решенията на регулатора и как точно вредят на цялостното състояние на сектора? Не става ясно дали има и ако да - каква е различната експертна визия за развитие на сектора, която се предлага в момента, и не би ли могла тя да бъде предмет на обсъждане с Регулатора?", пита комисията.

Тя посочва, че в сегашния си състав ДКЕВР се е сблъскала със свръхпроизводство на електроенергия от ВЕИ и електроенергия по дългосрочни договори със задължително изкупуване на високи цени; намаляващо потребление на регулирания пазар заради освобождаването на енергийния сектор и натрупани дефицити от отменени

методики на комисията, неточно прогнозиране на тока от ВЕИ и бума на фотоволтаиците в експлоатация през юни 2012 г.

Затова ДКЕВР разработило дългосрочна стратегия за решаване на проблемите в сектора и започнала конкретни действия по нея. Направени са пълни одити на електроразпределителните дружества, предстои приключване на проверките за присъединяването на всички ВЕИ-централи. В ход са и проверки на всички търговци на електроенергия, пише още в изявлението.

Припомнят се двете жалби, подадени в Брюксел за дългосрочните договори с двата американски ТЕЦ-а "Марица Изток" 1 и 3 и договорите с ВЕИ-производителите.

Комисията се хвали и със задействания от 1 юни 2014 г. балансиращ пазар на енергия, който обаче е силно критикуван от слънчевите централи и от ЕВН. Според австрийската компания този пазар се манипулира така, че НЕК да реализира повече приходи https://www.mediapool.bg/trikove-na-nek-za-pompane-na-prihodite-udryat-potrebitelite-news224119.html.

"По отношение на констатираните дефицити в НЕК е важно да се отбележи, че от общо 3 млрд. лв. само за половината е от компетенциите на ДКЕВР да намери подходящ механизъм за компенсиране. В тази връзка със своето ценово решение, влязло в сила от 1 юли 2014 г., комисията определя механизъм за компенсиране на близо 1 млрд. лв. в рамките на следващите 5 години. За некомпенсираната разлика след приключване на регулаторния одит на НЕК предстои да бъде определен подходящ механизъм, така че да не се допусне рязко повишение на цената на електроенергията", пишат от регулатора.

"Дотук изброените действия, предприети от сегашния състав на ДКЕВР, представляват съвкупност от навременни, аргументирани и последователни мерки, чийто краен резултат ще бъде стабилизиране и оздравяване на сектор "Енергетика“. Разбира се, положителният ефект от предприетите мерки ще бъде усетен в един средносрочен период не по-кратък от 5 години, като по този начин ще се избегне рязкото увеличение на цените, както за индустрията, така и за крайния потребител", допълва се в изявлението.

В него се отбелязва, че "всички решения са взимани в условията на пълна прозрачност и спазване на закона". "Всяко публично представяне на дейността на ДКЕВР е експертно и безпристрастно", казват още от ДКЕВР и обобщават, че няма причини за смяна на състава на комисията.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #16
  2. boby1945
    #15
  3. boby1945
    #14
  4. Майтапчия
    #13
  5. Blackadder
    #12

    Еленко е онзи изправения, племенник на Милко Балев!

  6. като заговорихте за ДКЕВРекетиране! Само преди 10 дни, тук, се пусна кратка статийка, за предишен председател на ДКЕВР, по времето на ГЕРБ< който бил вече ОНЕВИНЕН от прокуратурата! Чиляка между другото имаше и имот в Несебар

  7. 65
    #10

    Само да попитам, Еленко онзи изправения с ушанката от снимката ли е?

  8. kompetenten
    #9
  9. kompetenten
    #8

    Всички трябва да се изгонят, а на някои да се търси персонална отговорност за действията им в полза на чужда държава.

  10. boko
    #7

    Хора, прогледнете най-после! Не виждате ли, че държавата отново се превръща в играчка в ръцете на мутрата от Банкя? Коли и беси, а дори още не е на власт!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.