Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДКЕВР се разделя на две – за енергетика и за ВиК

Големите консуматори на ток получават държавна помощ, преференциалните цени за неефективните заводски централи и тези на биомаса отпадат

5 коментара
ДКЕВР се разделя на две – за енергетика и за ВиК

Досегашната Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) се разделя на два състава, а думата "държавна" отпада от името ѝ. Единият състав ще отговаря за енергетиката, а другият – за ВиК сектора. За целта броят на членовете ѝ се увеличава с двама и те стават девет, като новите членове ще са от ВиК бранша. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) вече ще се избира от парламента, а няма да се назначава от правителството, както беше досега. Това решиха депутатите, които в четвъртък приеха окончателно промените в Закона за енергетиката.

Целта е спиране на "финансовите течове" в енергетиката и балансиране на сектора, след като дълговете на НЕК надхвърлиха 3.3 млрд. лв., а браншът се върти в омагьосания кръг на задлъжнялостта.

Таксата "задължение към обществото" замени тази за "зелена" и "кафява" енергия, както и така наречените "невъзстановяеми разходи".

Ограничава се изкупуването на електроенергия от централи, работещи на биомаса, както и техните преференциални цени и стимули. Няма да се купува ток и от заводските централи, които не произвеждат по високоефективен начин, решиха още депутатите.

Преференциални цени ще има само за предприятията, които имат сертификат за високоефективно производство. Количествата електроенергия от това производство ще се изкупуват до размер, определен от енергийния регулатор.

Извън тези количества производителите ще могат да продават електричество на свободния или балансиращия пазар.

Приходите от продажбата на квоти за търговия с парникови газове ще се превеждат в бюджета на Министерството на енергетиката и ще се използват за компенсиране на разходите при изкупуване на зелена енергия.

Дружествата, които влизат в енергийния микс, ще бъдат проверявани всяка година от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), което се очаква да доведе до по-голяма прозрачност в работата им. Агенцията ще следи дали разходите, обявени пред енергийния регулатор, са действително направени. На базата на тези анализи КЕВР може да промени цената на услугата или да потърси отговорност, ако разходите не са изпълнени, поясни депутатът от ГЕРБ Валентин Николов.

Държавна помощ за големите енергийни консуматори

Законът предвижда големите предприятия да получат държавна помощ за ползвания от тях скъп ток. Министрите на икономиката, на енергетиката и на финансите получават право със своя наредба да намаляват тежестта, свързана с разходите за енергия от възобновяеми източници.

За поевтиняване на промишления ток от години настояват чужди инвеститори и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.

Поправката в Закона за енергетиката за "ограничаване на тежестта на европейските ангажименти за опазването на климата за индустрията", заради т.нар. зелена енергия, предизвика спор в пленарната зала и обвинения в лобизъм. БСП предупреди, че може да има проблем с Европейската комисия заради оказването на държавна помощ.

Председателят на енергийната комисия в парламента Делян Добрев (ГЕРБ) обясни, че тримата министри ще изработят наредба за намаляване на тежестта, свързана с разходите за енергия от възобновяеми източници, съгласно насоките за държавната помощ за околната среда и енергетиката за периода до 2020 г., дадени от ЕК. След това мерките ще трябва да бъдат нотифицирани и от Европейската комисия.

Енергийният министър Теменужка Петкова посочи, че ЕС осъзнава тежестта на пакета за опазването на околната среда върху бизнеса, допуска подкрепа за ясно определени сектори и като пример даде химическата индустрия. Енергийният министър отхвърли обвиненията в лобизъм и обясни, че министрите няма да могат да предложат помощ за конкретна индустрия.

От БСП посочиха, че не става ясно откъде ще бъде финансирана таксата "задължение към обществото", чрез която обществото плаща ангажиментите за опазване на околната среда, които България прие с членството си в ЕС. Георги Кадиев от БСП, който декларира конфликт на интереси, защото съпругата му продава ток, настоя подкрепа да има за всички – битовите абонати и малкия и среден бизнес, а не само за големите предприятия.

Според Кадиев да се делегира правото на трима министри да предлагат мерки за компенсация е предпоставка за корупция. Кой ще плати сметката, ако сега дадем преференции за "Лукойл-Нефтохим" попита депутатът и предупреди, че Европейската комисия няма да одобри този текст, защото е "държавна помощ парекселанс".

Валентин Николов от ГЕРБ припомни, че през последните години таксата се е вдигала главоломно и големи чужди инвеститори са се отказали от България. Ако се сложи граница, над която тя да не нараства, това ще е балансът малките потребители да не поемат допълнителна тежест, от една страна, от друга - големите да направят своите сметки, изчисления, за да инвестират у нас.

Мартин Димитров от Реформаторския блок обаче припомни две негативни тенденции – от една страна големите индустриални предприятия изнасят производството си извън ЕС, за да избегнат тежестта на европейските ангажименти за опазването на околната среда. От друга страна, и за България това е по-важно – през последните години новооткритите предприятия са малко. По тази причина той защити идеята за подкрепа на големите потребители на енергия и допълни, че парламентарната енергийна комисия ще следи стриктно какво се случва с тази идея.

Всяка идея може да бъде опорочена, но не можем да не опитаме да създадем нови предпоставки за развитие на индустрията и разкриване на работни места, защити предложението Мартин Димитров.

Една комисия – два състава

Разделянето на КЕВР на два състава е първа крачка към обособяването в бъдеше на два отделни регулатора – енергиен и воден, коментираха министри и депутати пред Mediapool.

Председателят на КЕВР ще председателства и двата състава – за енергетика и за ВиК. Постоянни членове и на двата състава ще са още икономиста и юриста на КЕВР.

Бюджетът на КЕВР ще бъде в размер на 30% от средствата, които той събира от лицензионни такси. Средно на година те са около 12 млн. лева, уточни преди седмици председателят на ДКЕВР Светла Тодорова. Жельо Бойчев от БСП посочи, че бюджетът на ДКЕВР за тази година е около 4 млн. лева и те и сега се определят като недостатъчни от самата комисия.

Заседанията на комисията ще бъдат открити, освен когато се обсъждат случаи, при които се оповестява защитена по закон информация, решиха депутатите. С откритите заседания ще е ясно кой как е гласувал и какви са мотивите му, защото протоколите ще бъдат публични и публикувани на страницата на регулатора, каза Мартин Димитров от Реформаторския блок. Той поиска подобен модел на лична отговорност да бъде въведен във всички регулаторни и контролни органи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #5

    И на три да се раздели ДКВВР все тая, след глуповатата приватизация на енергетиката и даването на нереални преференции на ВЕИ... сега идва и либерализация, така че електоралните единици да чякат яко скъп ток съвсем наскоро....

  2. НаскоКостов
    #4

    Комисията трябва да се раздели на четири: - за увеличаване цената на тока - за по-голямо увеличаване цената на тока - за увеличаване цената на водата - за по-голямо увеличаване цената на водата

  3. boby1945
    #3

    Айде братцы новобранцы стягайте се за яко по високи цени на "тока за народа".... след този закон за държавната помощ и либарализацията на пазара която се планува за 2016.... нали ще ставаме европейци.....

  4. И какво от това
    #2

    Пак някакви антипазарни, извинете ме за израза-идиотщини!
    Това, че при капитализЪма на големите са по-равни от другите и им е позволено повече, го знаем. Големите са достатъчно силни, за да се оправят сами. Мен ако питате, на малкия и среден бизнес трябва да се дават облекчения в цената на тока. А най-добре щеше да бъде, цената на тока да не се натоварва със загробените пари за "белене" и "цанков камък", с офшорни честни частни Марица 1 и 3, със заводски централи, и разбира се с ВЕИ-та! Във ВЕИ-та

  5. velko
    #1

    Кой няма право на нищо?-Обикновения средно статистически българин.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.