Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доган може да се оттегли след 23 години начело на ДПС

62 коментара
Ахмед Доган сн. БГНЕС

Несменяемият лидер на Движението за права и свободи (ДПС) Ахмед Доган, единственият оцелял председател на партия в прехода, най-вероятно ще се оттегли, научи Mediapool. Постът му ще заеме сегашният зам.-председател на ДПС Лютви Местан, който отдавна се спрягаше за такова "повишение".

Според три независими източника, точно 23 години след създаването на ДПС, неговият основател и "едноличен собственик" ще се откаже от този пост, разтоварвайки партията от негативите на силно оспорваното си присъствие в политиката и разчиствайки ѝ пътя за по-лесно участие в следващи управленски коалиции.

Неочакваната новина се очаква да бъде обявена в събота по време на националната конференция на ДПС, за изненада на повечето делегати.

Само допреди седмица конференцията на ДПС се очакваше да бъде в познатия стил на Доган – с неразбираеми за по-голямата част от делегатите послания и достъпни политически лозунги за нахъсване на електората. Тази седмица дори бе съобщено, че 22 от всички 28 областни съвета на ДПС са номинирали несменяемия лидер на формацията за нов мандат. Според запознати, обаче, по време на конференцията Доган ще направи изявление, с което ще се откаже от поста си и ще посочи за наследник Лютви Местан, който като зам.-председател на ДПС и досега го представлява в парламента.

Вратичка към участие в нова управленска коалиция

Това е абсолютно изчислен ход, който да отвори врати за нова управленска коалиция, твърдят източниците на Mediapool. "Няма как ДПС да влезе още веднъж в управлението начело с Доган", изтъкнаха те, като напомниха, че лидерът на движението е нежелан партньор за всички, които вече са се съюзявали с него. Като се започне от "депесарския шут" към СДС и се приключи с ролята му на мандатоносител, изпързалял "мандатоизпълнителя" Станишев преди изборите през 2009 г.

Прогнозите са, че оттеглянето ще е формално - Доган и занапред ще "разпределя порциите във властта" и ще е истинският авторитет в ДПС, но без да е негово лице и емблема, за да не дразни останалите партии и обществото.

Независимо от всички корупционни и политически скандали и безобразия, свързани с Доган и ДПС, партията разчита на твърдия си електорат от етнически турци, който неизменно ѝ осигурява минимум 7-8 процента за влизане в парламента. През годините на пребиваване във властта ДПС привлече и много етнически българи, част от които бяха сложени и на ръководни постове в партията, което трябваше да демонстрира нейното обновление, разширяване и излизане от етническите рамки.

През всички години Доган успяваше да е вечният "балансьор" във властта, оставайки недосегаем и ненаказан за провала на правителствата, в които е участвал. За пръв път той бе поканен през парадния вход на управлението през 2001 г. от лидера на НДСВ Симеон Сакскобургготски, който пожела да формира коалиционен кабинет, защото не му достигна едно депутатско място за самостоятелен. След това Доган "балансира" и кабинета на тройната коалиция, оглавяван от лидера на БСП Сергей Станишев.

Тогава започна и видимото му оттегляне от публичната политика. Независимо, че и в момента е депутат, той въобще не се появява в парламента. Ръководи партийните си и бизнес дела от резиденцията си в Бояна, известна като "сараите на Доган", където през октомври 2008 г. при неизяснени и до днес обстоятелства бе намерен мъртъв началникът на кабинета му Ахмед Емин. Независимо от съмненията за тежки грешки в разследването, каквито изрази дори и Бойко Борисов, прокуратурата обяви, че става дума за самоубийство.

Слухове за оставка се появяват преди всяка конференция

Слухове за оставка на Доган от партийния пост се появяват регулярно почти преди всяка конференция на ДПС. В повечето случаи те са режисирани и според неотклонно следвания сценарий делегатите на форума настоятелно искат и молят Доган да остане техен предводител, а той благосклонно приема.

За последно Доган даде заявка за оттегляне от поста в края на 2009 г. "Идва време на раздяла на родителя с рожбата си", заяви той в речта си пред Седмата национална конференция на ДПС. "Знам, че не сте готови за този неизбежен акт, но това трябва да се случи, дали сега или след година няма особено значение, каза тогава Ахмед Доган.

В края на 2010 г. отново се заговори, че Доган се оттегля, но Лютви Местан побърза да опровергае. Повод за спекулациите стана идеята за въвеждане на лустрационен закон за кадрите на Държавна сигурност, какъвто е и самият Доган.

Гарантирани позиции

Този път обаче слуховете за оставката може би ще се окажат истина. А какво стои зад нея едва ли ще се разбере – за радост на анализатори и медии, силно привързани към тезата за енигматичния и едва ли не митичен образ на Доган, който сами усърдно създаваха през годините, представяйки всяка негова случайно изпусната фраза или глупост за многозначителен политически ход.

В случая най-вероятно става дума за политически нюх и прагматизъм, каквито на Доган никога не са липсвали. В крайна сметка за 23 години той вече има всичко, което е искал. Присъствието на ДПС в парламента си остава гарантирано. Остават си гарантирани и икономическите позиции на ДПС. Сегашното правителство предпочита да напада Доган на думи, но не и да му отнеме "капиите", които вече е завзел.

Крилата фраза, с която ще остане в историята и която до голяма степен разкрива буквално нейната същност, е откровението му от 2005 г. за "обръчите от фирми"  около ДПС и партиите въобще.

В подобен дух той се изказва и през лятото на 2009 г. Изявлението "Аз съм инструментът във властта, който разпределя порциите на финансирането в държавата" бе направено непосредствено преди парламентарните избори през 2009 г. по време на предизборна реч в с. Кочан. Последвалото публично възмущение и нетърпимост към "балансьора" във властта изиграха немалка роля за изборния провал на БСП и възхода на ГЕРБ.

В по-ново време Доган се прочу като консултант по хидроенергетика по четири мегапроекта на правителството на Станишев. В качеството си на “мениджър на проучванията” за хидровъзел “Цанков камък” Доган е получил 1.5 млн. лева. Върховният административен съд го оправда по обвиненията за конфликт на интереси, с което още повече се засили общественият скептицизъм, че в политиката може да има елементарна справедливост и почтеност.

Ерата му на голям политик отмина

Опоненти на Доган смятат, че той се оттегля от лидерството в ДПС, защото ерата му на голям политик и управленец, за какъвто се представя, вече е отминала. "Той отдавна не е този фактор, за който всички го мислят – не е припознат от европейските формации, нито от Анкара, каквито митове съществуват у нас", коментират те.

"След разрива между Касим Дал и председателя Доган стана ясно, че всъщност Дал е довереният човек на Турция и това си личи от всичко случващо се в последните две години", твърдят партийци. "ДПС има нужда от реално обновление и това е пътят към него", твърдят пък от бившите партньори на ДПС, които обаче все пак се отнасят с недоверие към оттеглянето на Доган.

Зам.-председателят на ДПС Лютви Местан, който се очаква да заеме поста на формален лидер, "е консенсусна фигура, поддържа добри отношения и с десни, и с леви, а и няма обременеността на досегашния си началник", според анализи на други парламентарни партии. Повечето смятат, че следващото правителство ще е коалиционно, а ДПС няма скрупули да участва в каквато и да е политическа комбинация – и с ГЕРБ, и с БСП.

За евентуален съюз с ГЕРБ (какъвто Бойко Борисов категорично отхвърля, но той е въобще е и против възможността за всякакви коалиции) проблем би било и агентурното минало на Доган.

Агент Сава изпълни мисията си

Принадлежността му към ДС бе обявена публично през септември 2009 година. Тогава комисията по досиетата го оповести в качеството му на агент с псевдоними "Ангелов", "Сергей" и "Сава". Документите, въз основа на които е установено агентурното му минало, включват собственоръчно написана и подписана декларация за сътрудничество; собственоръчно написани агентурни сведения; документи за получени възнаграждения; разходни документи, отчетени от оперативния работник; документи от ръководилите го щатни служители; регистрационна бланка и лични работни дела.

Бивш политзатворник по времето на социализма, Доган никога не се е притеснявал нито от своята принадлежност към ДС, нито от тази на съпартийците си. Всъщност внушителното присъствие на кадри на ДС в ДПС е и един от аргументите в полза на тезата, че партията на етническите турци е създадена от бившите тайни служби като удобен инструмент за намеса и манипулиране на политическите процеси след падането на комунизма през 1989 г.

В крайна сметка обаче ДПС подкрепи разсесекретяването на архива на ДС и новият закон стана факт с активното участие на движението по време на предишното правителство. Миналата година един от най-верните хора на Доган – Касим Дал, поиска оттеглянето му от партията именно заради агентурното му минало. Стигна се до разцепление на партията и напускане на Касим Дал и привържениците му, които направиха нова партия, с която смятат да участват на предстоящите избори. Сегашното оттегляне на Доган от ДПС най-вероятно ще отнеме голяма част от козовете на Касим Дал.

Ако Доган наистина напусне лидерския пост в ДПС, с това би бил сложен символичен край на политическите лидери от прехода. Той е единственият председател на партия, оцелял през целия демократичен преход у нас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

62 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #62
  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #61
  3. N° 59 Ако се опитваш да докараш някой и друг лев както много други, като плюеш Иван Костов, трядва да си купиш нов мозък, защото с тая празна лейка сигурно едва се крепиш на два крака ;---)

  4. Анонимен
    #59

    Американско-турският агент Иван Костов е единственият политик, който е по-неприятен от турския агент Ахмед Доган.

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #58
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #57
  7. четейки коментарите на "emma" и на "И.Иванов, Швеция" ми се натрапват две мисли: 1. нито "emma" е госпожица 2. нито "И.Иванов, Швеция" е емигранта демократ за когото се представя

  8. Анонимен
    #55

    Не си правете илюзии, ДПС е създадено от Москва със съгласието на Анкара - нашите тъпи ченгета, ако са участвали изобщо в акта на създаването на антибългарската партия, просто са слугували на руските си господари. Отношението на ДПС към арменския геноцид, грубата намеса във вътрешните работи на България чрез организирането на "гласоподавателски туризъм" в продължение на 20 и повече години /вие какво си мислите, че това става без контрола на турските служби, хахаха.../, всичко говори за "пета колона" и нещо още по-опасно.

  9. Анонимен
    #54

    Вероятно операцията е ръководена директно от Анкара, а идеята е ясна - един ден да си спомняме с умиление за Доган, за далаверките му, Цанков камък, летящата му чиния дори... На негово място Ердоган поставя Местан - прононсиран турски шовинист и антибългарин "номер 1" в ДПС. Ако не се вземат мерки навреме, България нищо добро не я очаква.

  10. Анонимен
    #53

    Х 0000 2013

    Ради, очевидно тук не става дума само за Доган и антиконституционна партия, а в твоя наш случай,
    за патриотичен рефлекс и рефлексия
    върху дискутирана тема.

    Радости... надежди... спомени... отглас от времена на наши деди родители.

    Катастрофи.

    Катастрофална радост.

    Защо?

    Защо е поредицата от Заробващи Национални Катастрофи на България
    последвали половинчато освобождение от векове турска окупация?

    Други са виновни? Да и други са виновни,
    но къде е "собствената вина" в описваната

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.