Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доклад разбива мита за скъпата ВЕИ-енергия и евтината от въглища и АЕЦ

2 коментара

Изкопаемите горива и ядрената енергетика в Европейския съюз са получили по-високи директни субсидии от сочената за скъпа енергия от възобновяеми източници (ВЕИ) и производството на енергията от зелени централи е по-евтино, отколкото от газови и въглищни централи, сочи анализ, изготвен по поръчка на Европейската комисия и обявен от екоорганизацията Глобален екологичен фонд WWF.

Митът за скъпата и евтината енергия се разбива когато към харчовете за производството ѝ се прибавят "извънредните“ разходи като качеството на въздуха, токсичността и климатичните промени, според изследването Ecofys.

Според доклада, всичките директни енергийни субсидии в ЕС през 2012 година са били 122 млрд. евро,, от които изкопаемите горива (газ и въглища) и ядрената енергетика са получили около 36% (43 млрд. евро). В същото време възобновяемите източници на енергия са стрували на европейския данъкоплатец по-малко от мръсните горива – около 41 млрд. евро или 34% от субсидиите.

В доклада са включени и външните разходите от енергетиката, които не са част от пазарните цени, като ефектът върху околната среда, здравето на хората и климатичните промени. Тези външни разходи са прибавени към субсидиите и тогава процентно се получава, че 70% от разходите отиват за изкопаеми горива и ядрена енергетика, а едва 18% - за възобновяеми източници на енергия.

За електрическа енергия, генерирана от крайбрежни вятърни централи, разходите са приблизително 105 евро на мегаватчас. За сравнение, разходите за газова и въглищна енергия са съответно около 164 евро/ВМтч и 233 евро/МВтч.

"Това изследване най-сетне разби мита, че възобновяемите източници на енергия са по-скъпи от мръсните горива. Напротив, точно обратното е. Изглежда страните членки продължават да имат напълно грешна схема за субсидиране на енергетиката, въпреки твърденията и задълженията им. Те просто залагат на грешния кон“, зави Тони Лонг, ръководителят на офиса за европейски политики на WWF.

Докладът излиза в много ключов момент за ЕС, който се подготвя да постави основните на енергийната и климатичната политика за следващото десетилетие. Лидерите на ЕС трябва да се съгласят на рамката за енергийната и климатичната политика на срещата на Съвета на Европа на 23 и 24 октомври, припомня природозащитната организация.

Основните въпроси, които тогава ще бъдат обсъдени, отново са енергийната зависимост и сигурност, стабилността на доставките, намаляващото търсене, непосредствената нужда да се намалят емисиите на въглероден двуокис и мерките за справяне с климатичните промени.

"Всеки политик, без значение от назначено или избрано правителство, трябва да поеме ясната отговорност, че България ще направи бърз преход и поеме конкретни действия за повишаване на енергийната ефективност и увеличаване на дела на възобновяемата енергия във всички сектори на икономиката“, смята Георги Стефанов, координатор на климатичните политики в българския офис на WWF. "Подобни мерки са едни от малкото, които могат да доведат до икономическо развитие и намаляване на сметките за енергия на населението, допълва той.

Според него, когато ЕС си постави индикативна цел, България трябва да се стреми да постигне двойно повече. Когато ЕС иска 27% ВЕИ и 40% енергийна ефективност, то за нас ще е добре да имаме двойно по-високи цели, смята представителят на WWF. "Само така ще спрем да сме на опашката на най-бедните страни, обслужващи родни или чужди енергийни интереси, които традиционно вече се доказват като икономически и екологично неефективни“, допълва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. luben.stanev
    #2

    Глупости на търкалета!!!! В България "ядрения" ток струва 48лв/мвтч! а зеления: от "вятър" - 250лв. от "слънце" - 760лв. При това ток от "слънце" и "ветЪР" има само когато грее и духа, не когато е НЕОБХОДИМО!!!

  2. dimitardi100
    #1

    Това са отдавна известни факти. На Запад ги знаят дори учениците! Само в някои деформирани, посткомунистически страни се развива мита за евтината ядрена и фосилна енергия!

    Ако една АЕЦ се построи на пазарен принцип, без участие на данъкоплатеца и се застрахова против всички рискове, цената й става много по-висока от тази на ВЕИ!

    Просто това са скрити разходи по комунистически. Някой лапа баницата , а друг плаща сметката! Не случайно другарите толкова държат на тях!

    Някои казават ама този ток ни

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.