Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Докладът на ЕК за дисбалансите крещи на тема "заетост"

11 коментара
Докладът на ЕК за дисбалансите крещи на тема "заетост"

Европейската комисия наскоро публикува доклада си за макроикономическите дисбаланси в България за 2016 г. Докладът е изключително пространствен и повечето хора се изгубиха в морето от засегнати теми. Ето поне три извода, над които си заслужава да се замислим.

Икономическият растеж у нас след кризата изостава и не догонваме "връстниците" в региона

На фона на тежкия популизъм у нас и постоянните политически турболенции, тази констатация е изключително важно да бъде изведена на преден план. Ако сравним икономическия растеж в България с този в сходни на нас страни в ЕС (Чехия, Полша, Румъния, Литва, Латвия, Естония, Словакия), то ние изоставаме чувствително в периода 2009-2014 г. Засиленият растеж през 2015 г. е добра новина, но не променя значително общата картина, тоест ключов въпрос е какъв ще бъде растежа през идните години. Причините за по-слабото представяне след кризата не са нито в световната икономика, нито в международното положение или каквото и да е било друго външно обяснение - изоставането спрямо сходните на нас срани в ЕС се дължи на структурните слабости у нас и стопирането на всякакви реформи след настъпването на кризата.

В подкрепа на казаното тук, направо копираме тезата от доклада в оригинален вид: "Compared with peer economies, Bulgaria has significantly underperformed since the outbreak of the crisis in terms of both GDP growth and GDP per capita".

България има огромен проблем по отношение на икономическата активност и заетостта

Докладът на ЕК направо крещи на тема заетост. Няма по-употребявана дума в този доклад от "employment" - събирателно всички производни на думите "заплати", "доходи" и "бедност" дори не доближават употребата на "заетост".

Структурните проблеми на пазара на труда са изведени на преден план - високи нива на дългосрочната безработица, ниски нива на икономическа активност, в т.ч. конкретно при младежите, ниска производителност на труда, сериозно разминаване между търсенето и предлагането на пазара на труда, неефективни политики по отношение на заетостта, данъчно-осигурителна политика, която пречи на младежите и нискоквалифицираните. За пореден път са посочени минималните осигурителни доходи, като се отправя и съвсем конкретната критика, че през 2015 и 2016 г. минималните прагове са увеличени административно без да се отчитат макроикономическите ефекти, тоест заетостта.

Комбинацията от всичко това подсказва, че след настъпването на кризата страната ни се проваля тежко в политиките по отношение на заетостта, поставяйки фокус върху грешно конструирана "политика по доходите", която по-скоро цели разширяване на зависимите групи в обществото, а не покачване на жизнения стандарт.

Здравната система у нас се проваля

Докладът за макроикономическите дисбаланси се фокусира и върху някои допълнителни структурни предизвикателства, като най-остър език се наблюдава по отношение на здравната система. Комисията описва здравеопазването у нас като такова с ограничен достъп, недобро финансиране и много лоши резултати (в оригинал: "limited access, low funding and poor health outcomes"). Здравната система у нас е силно хоспитализирана, т.е. фокусирана върху болничната помощ и без ясни ценови механизми. Последното е изключително важно, тъй като монополизирането на системата и липсата на ценови механизми води до широкоразпространени подкупи и неформални плащания, както и до неправилно разпределение и използване на ресурсите (в оригинал: "Bribery and informal payments are widespread in the health system, as is an ineffective distribution and use of resources"). Постоянните промени в здравеопазването от последните години всъщност не адресират тези проблеми, а по-скоро се опитват да покрият един или друг дефицит в системата.

В общи линии оценката на ЕК за дисбалансите у нас, макар и консервативна и политически коректна, е важна, тъй като показва някои много ясни проблеми и слабости на провежданите политики, които обясняват по-ниския жизнен стандарт у нас и неуспеха ни в догонването на другите европейски държави. България влезе в глобалната криза с по-добри показатели (най-малкото фискални) от много страни в Европа, но не съумя да пребори собствените си (и ясно осъзнати, в т.ч. посочени отвън) структурни проблеми. Политическите провали от последните години носят и своите икономически последствия.


Анализът е публикуван на сайта на Института за пазарна икономика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #11

    Country Report Bulgaria 2016 http://ec.europa.eu/europe2020/pdf/csr2016/cr2016_bulgaria_en.pdf

  2. Филка Русофилка
    #10

    Забравят се фундаменталните причини за изоставането до 2014: 1-та руско-турска заряза държавата 2009 в разгара на кризата с 3 тумора – Тройния шлем на Гоце и Р.Овч. за загробването й с десетки милиарди с цел изваждането й от ЕС и НАТО. Трябваше да се режат 1 по 1. С фалшиви сметки за тока спретнаха русофилски преврат. Скандалът Картечарката-Бюреков, разлайван и от ОФ-та, качи на власт 2-ри руско-турски Франкенщайн. ОФ-та се наказаха с вън от НС. Прогониха узурпаторите, но откраднаха 3,5 млрд. от КТБ и засраха НС с червени барбарони. Сега си ближем раните и пак напредваме, хибридно облайвани.

  3. Филка Русофилка
    #9

    ИПИ да направи цялостен анализ на Доклада на ЕК, а не извадка на 3 опорни точки за разлайване на хибридните тролове. Докладът не е „за“, а издаден 2016 и е за периода до 2014. За 2015 работят с „прогнози“ за 2,2% растеж, а той е 3% и на 3-то място в ЕС. „Изоставането след кризата“ е до 2014, а не 2015. Глупотевина е „прогнозираният“ от ЕК 1,6% за 2016. Ганев е прескочил положителните оценки. Зад „огромния проблем със заетостта“ е прикрито, че БВП е надхърлил предкризисното равнище при 10% по-малка заетост - повишена производителност на труда. Растежът на доходите надхвърля производителността.

  4. И какво от това
    #8
  5. анита хегерланд
    #7

    Проблемът със заетостта идва от държавния социализъм, при който държавата осигуряваше образование и работа по специалността. Сега, 26 години по-късно, поколението на Прехода не може да си търси работа, защото не се е преквалифицирало или не знае как. Може да се направи "държавна трудова борса" за пряко наемане на нискоквалифицирани работници на ПОЧАСОВИ, ДНЕВНИ ИЛИ СЕДМИЧНИ ТРУДОВИ ДОГОВОРИ: строителни работници, хамали, чистачки, готвачи, сервитьорки, продавачи, бояджии и т.н.

  6. И какво от това
    #6

    нека П Ганев се изкаже, какви точно мерки са необходими за създаване на повече работни места и генериране на растеж. Освен предлаганото от ИПИ премахване долния праг за МРЗ. В Румъния напр. се осигуряват 200 000 € на желаещите да стартират микро бизнес. Защо ИПИ никога не са предлагали това?

  7. И какво от това
    #5

    П.Ганев, ИПИ-тълкува доклада за дисбалансите на ЕК-България изостава от Централна Европа."Докладът на ЕК направо крещи на тема заетост."-защото приоритет са КРАЖБИТЕ, и само големите проекти, които биха способствали за ГОЛЕМИ кражби!Стабилност на дъното-е икономическта политика през последните 25 години! Набийте си го в главата лИлави тали.бани!А Боко трябва да си ходи, защото систематично НЕ РАЗБИРА и НЕГЛИЖИРА икономиката!

  8. И какво от това
    #4

    П.Ганев, ИПИ-тълкува доклада за дисбалансите на ЕК-\"здравната с-ма се проваля, ограничен достъп, недобро финансиране и много лоши резултати\"Когато аз ви казвам очевадни неща, лИлавите тали.бани ме обвинявате в кво ли не! Когато Петър Ганев и ЕК ви го кажат-дано да прогледнете, но едва ли! До №3-научи се да коментираш по статията БЕ! нека модераторите да ТЕ научат. И ЛЪЖЕте-гласували са за ОБЕЩАНИЯ(за реформи), защото не за първи път ГЕРБ обещават, но НЕ изпълняват!

  9. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Радан Кънев: Два милиона граждани гласуваха за реформи, справедливост и борба с корупцията, не за \\\\\\\"балансьор\\\\\\\".http://dsb.bg/bg/blogs/article/4326Д

  10. И какво от това
    #2

    Когато реформите се правят от крадци, единствената им цел е как да се краде повече!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.