Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И да има "Турски поток", газовите доставки за България са сигурни

Шефът на енергийната комисия препоръча неплатен отпуск за проектната компания "Южен поток-България"

11 коментара
Делян Добрев, председател на енергийната комисия в НС. БГНЕС

В "Турски поток" няма икономическа логика, но дори и да бъде построен България има договор за доставка на природен газ от Русия с фиксирана входна точка на българо-румънската граница. Това заяви депутатът от ГЕРБ и бивш енергиен министър Делян Добрев по повод намерението на Русия да спре "Южен поток" и да пренасочи транзитирания през Украйна природен газ към Турция.

Добрев заяви в неделя пред БНТ, че докато България не получи официален документ от "Газпром" за края на "Южен поток", за българските власти проектът съществува, но заплатите в проектната компания са големи и служителите ѝ биха могли да бъдат пуснати в неплатен отпуск, докато се изясни ситуацията.

"Строителство на газопровод през Турция, за да захрани Източна Европа, е все едно да тръгнем от София за Пловдив и да минем през Габрово. Според мен това е неосъществимо. Аз не виждам никаква икономическа логика. Не вярвам, че ще има "Турски поток", а дори и да го има, ние имаме договор за доставка на газ, в който е фиксирана входната точка и това е българо-румънската граница. Договорът е до края на 2020 година с възможност за удължаване”, каза Делян Добрев, който е председател на енергийната комисия в парламента.

Той отхвърли и опасенията, че заради новия газопровод България ще загуби транзитните такси, които получава сега.

"Договорът за транзитиране на газ през България пък е до 2030 г. и в него е предвидена клаузата "транзитирай или плащай", което означава и "нито една капка газ да не преминава през този газопровод, ни ще получим 90% от таксите до 2030 година”, поясни Добрев.

Съмнения за "Турски поток" изрази по-рано Трайчо Трайков, който бе енергиен министър в първия кабинет "Борисов" преди Добрев, както и чужди анализатори, включително руски. Други експерти обаче смятат, че проектът има икономически смисъл и перспективи.

Изявленията на политиците не спират дейностите на корпоративно ниво в компанията "Южен поток - България”, заяви Делян Добрев. Затова "Южен поток" фигурира в приетата преди дни управленска програма, но ще отпадне веднага след като България бъде официално уведомена от "Газпром" за прекратяването му.

Продължават да се издават разрешителни за строеж, които не са свързани с големи разходи, но от друга страна, в проектната компания "Южен поток – България” се плащат огромни заплати, каза Делян Добрев.

"Вече минаха два месеца от момента, в който обявиха, че "Южен поток" няма да има, а в същото време не се върви в посока на ликвидация на компанията”, напомни той.

В момента не се извършват никакви строителни дейности, тъй като те са спрени, но ако действията бъдат спрени едностранно – това би било нарушение на акционерното споразумение.

"Затова ние няма как да преустановим издаването на разрешителни. Хубавото е, че те не са свързани с големи разходи. Най-малкото, което е - плащат се високи заплати в тази компания. Добре би било, ако ще се прекратява ли проектът в този момент, в който не сме сигурни – да ги пуснем в неплатен отпуск”, заяви още Делян Добрев. Той обясни, че разтоварените тръби на пристанище Бургас не са за българското трасе, а за морската част на газопровода.

За Добрев много важно е България да се съсредоточи в местния добив и проучването на блоковете в Черно море, а не толкова около края на "Южен поток”.

Той коментира и огромните дефицити в енергетиката. "Над 3 млрд. лева са задълженията на НЕК, още 2 млрд. лева има в БЕХ", обясни Добрев и допълни, че дефицитът в системата е по-малък - между 600 и 800 млн. лева, но това са хронично липсващи средства. "Това е една лавина, която ако не бъде овладяна, ще доведе до не много приятни последствия", предупреди той.

Дефицитите в енергетиката не се трупат от електроразпределителните дружества, категоричен беше Добрев. Той посочи, че НЕК продължава да изкупува скъпа енергия от заводски централи без държавата да има ангажименти към тях, както е например ВЕИ-секторът, който е цел на ЕС, както и дългосрочните договори с централите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #11
  2. Борис
    #10

    "Газпром", бившето Министерство на газовата промишленост на СССР, е акционерно дружество с мажоритарно участие на руското правителство. Руският президент публично заяви, че Русия се отказва от осъществяването на "Южен поток" и цялото земно кълбо разбра за това, те чакали официално да им бъдело съобщено за прекратяване на проекта? За сведение в Русия няма по-официален представител от руския президент тъй като Русия е президентска република по конституция. Какво по-официално съобщение от това, което лично съобщи на целия свят президентът Путин? Така, че е по-добре да си вършат работата по прекратяване на дейностите по "Южен поток", а не чакат Годо и да ни вкарват в допълнителни разходи.

  3. анита хегерланд
    #9

    "Енергийната политика на Русия е в пряка зависимост от конкуренцията с Турция в Черноморско-Каспийския регион, независимо от тяхното стратегическо сътрудничество, както и от засилващия своите позиции на азиатския континент и в глобалното пространство Китай. Газопроводът "Южен поток" е представителната визия на Кремъл в неговата европейска енергийна политика. Тръбопроводите изискват сигурност и стабилност на транзитиране.
    Амбициите на Анкара са насочени към включване на иранския газ и транзитирането

  4. Коментарът е изтрит в 21:57 на 7 януари 2021 от автора.
    #8
  5. dimitardi100
    #7

    Най-бедната страна в Европа сме защото не сме се очистили все още от чуждопоклонниците и предателите на род и родина, от слугите на болшевиките!

  6. boby1945
    #6
  7. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #5
  8. Pilgrim
    #4

    Този е луд за връзване - в превод казва по-добре Турция да държи кранчето отколкото Русия, а Ердоган щекаже когато тръбата стигне до Марица- гръцката граница, заповядайте който иска газ тук на килимчето в новият дворец на падишаха.

  9. П. Стоянов
    #3

    Всички новини за България са добри. Докато за Русия са ужасни. Нормално е диваците да си мислят, че са най-великия народ на земята. Но 2 поколения мигащи на парцали руснаци в изолация в гето може леко да ги "облагороди". Но вече са белязани завинаги като прокажени. Но за русофилите в България няма лек. Има неличими болести.

  10. Дони Тръмпушката
    #2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.