Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДПС и опозицията отхвърлиха поправките в закона за Комисията "Кушлев"

24 коментара
ДПС и опозицията отхвърлиха поправките в закона за Комисията "Кушлев"

ДПС разгневи коалиционните си партньори БСП и НДСВ, като отказа да подкрепи в пленарна зала поправките в закона за отнемане на придобитото от престъпна дейност имущество. Проектът, внесен от името на тройната коалиция в отговор на критиките от ЕС за липса на напредък в борбата с престъпността и корупцията, трябваше да стане факт до края на септември.

Проектът обаче се натъкна на редица критики и в самата управляваща коалиция, като някои депутати, включително и от БСП, въобще оспорват смисъла от съществуването на комисията за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност (известна като Комисията "Кушлев" по името на председателя си) заради нейната неефикасност.

При първото гласуване на закона в петък поправките бяха подкрепени от 93 депутати, 35 бяха "против" и 33 се въздържаха. След като Борислав Ралчев от БНД поиска прегласуване, "за" гласуваха 78, "против" - 40, а 39 се въздържаха, като увеличението на въздържалите дойде от ДПС.

Според промените се разширява обхватът на закона, като се включват и престъпления, причинили вреди в големи или в особено големи размери, или такива, при които “размерът на вредите не е въведен като обективен признак”, но чрез които биха могли да се добият значителни облаги.

В кръга на лицата, чието имущество може да бъде конфискувано, ако е резултат на престъпна дейност, се прибавят и лица, с които проверяваният се намира във фактическо съжителство, както и бивш съпруг.

Проектът обаче бе обявен за недомислен от опозицията, а ПГ на ДПС обясни, че не е против замисъла, а против някои формулировки от отхвърлените на първо четене промени.

ДПС смятат, че някои от текстовете биха влезли в противоречие със съществуващото законодателство и биха били правно уязвими и несъответстващи на целите на закона.

ДПС предложи създаването на работна група, която да разработи да внесе подобрен законопроект, който да създаде предпоставки за широко политическо съгласие не само съгласие в управляващото мнозинство, но и сред опозицията.

Според Борислав Ралчев, ако бяха приети, поправките биха имали “драстични последици за всеки български гражданин и биха позволили над определени хора да се осъществява и икономическа, и наказателна репресия”.

Председателят на ПГ на БСП Ангел Найденов коментира в кулоарите на парламента, че колегите му са разочаровани от отхвърлянето на проекта. За това той обвини опозицията, макар че законът се провали на първо четене заради коалиционния партньор ДПС.

Найденов посочи, че с предлаганите промени мнозинството е искало да демонстрира, че има решимостта да противодейства на престъпността и корупцията и да даде важен знак на европейските партньори.

Той напомни, че дискусията по проекта в четвъртък е отишла в посока дали да съществува Комисията “Кушлев”, което не е дневен ред, въпреки че и в левицата има депутати, които са за закриването ѝ като неефективна и излишна.

Найденов обеща да се работи по поправка на поправките, като се потърсят по-радикални решения. Председателят на правната комисия Янаки Стоилов обясни “радикалността” с това, че поправките не трябва да се отнасят само до престъпната дейност, но и до нарушенията на финансовото законодателство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Юрист
    #25

    На който не му отърва гласува против. Търсете престъпниците между тях, а не чрез палячото Кушлев.

  2. гражданин
    #24

    Очевидно е, че корумпираните ще отхвърлят всякъкви промени водещи до наказване на собствените й престъпления. Гласуването ясно показва нежеланието на властниците да следват препоръките на Европа. Блатото с корумпираните крякащи жаби няма да допусни подобно нещо.Без промяна на цялата система, страната ще си остане треторазряден изолиран член на ЕС.

  3. кънчо
    #23

    .

  4. Българин
    #22

    да гла8суват нещо което да попречи на управниците да си продължат далаверите. Кушлев така и не им пречише до сега. Всяка промяна може да крие изненади.

  5. Иван
    #21

    че и българи гласуват за тях и играят хорото им.

  6. наблюдател.
    #20

    Власт и опозиция единни против мерките срещу корупцията. Цялата политическа пасмина е в блатото и излизане няма от него.

  7. Да!
    #19

    гласувала...

  8. юрист
    #18

    Искат с трици маймуни да ловят - за какво им е този малоумен закон, от който могат да пострадат само тези, които комисията ще нарочи... Истинските играчи не си оправят парите с прехвърляния към роднини...

  9. Спиридон
    #17

    В английския парламент открай време при гласуване които са "за" влизат от едната страна на залата, а тези против - от другата. А "въздържали се" изобщо няма и не се предвиждат. За ДПС е ясно какви са, но българите в ДПС са национални предатели!

  10. Карина
    #16

    са действително належащите мерки за справяне с корупцията, а не поредният балон, който ви надуват управляващите, щото тя корупцията се бори със стриктно прилагане на действащите спрямо всички граждани, а не с приети закони.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.