Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДПС налива допълнително масло в огъня с искане Пеевски да се върне като депутат

БСП не дават открит отпор, но смятат първо да сезират Конституционния съд

94 коментара
Делян Пеевски, Сн: БГНЕС

ДПС не се отказва да политическия диктат и въпреки гражданските протести, отключени от назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС и прераснали в протести срещу недопустимото задкулисие във властта, допълнително нагнети напрежението със заявката за връщане на Пеевски в парламента.

В понеделник той си е оттеглил оставката като народен представител, депозирана след избора му за председател на ДАНС. Това съобщи на пресконференция в понеделник ръководството на ДПС.

От думите на лидера на движението Лютви Местан стана ясно, че няма пречки Пеевски да бъде възстановен като народен представител. БСП се опитват да парират подобно развитие и твърдят, че въпросът трябвало да се отнесе към Конституционния съд (КС).

Всъщност законови вратички за връщането на Пеевски в Народното събрание има, но проблемът далеч не е само правен, а преди всичко политически и се свежда до това на какъв още натиск от ДПС ще издържат социалистите. В момента местни структури на БСП са въстанали срещу ръководството на партията заради неприемливи според тях назначения на областни управители от ДПС. Все по-открита е и съпротивата срещу наложени от ДПС компрометирани зам.-министри. Най-големият шамар, разбира се, е избирането на Пеевски за шеф на ДАНС.

Лютви Местан се направи, че няма никакъв обществен или политически проблем с Пеевски и предпочете да се придържа към правните процедури, които отварят вратичката за връщането на медийния магнат в парламента.

Местан директно препрати този казус към решението на скандала с избраната за конституционен съдия Венета Марковска. В края на миналата година тя не успя да положи клетва като член на КС заради съпротивата на президента и това даде възможност на Народното събрание да отмени решението си.

"Не очаквайте от мен да влизам в ролята на конституционен съдия, защото единственото, което мога да направя като коментар е, че при аналогични ситуации лица, които не са встъпвали в длъжности и не са били освобождавани от предишен свой статус, са възстановявали положението си”, допълни Лютви Местан.

След множеството въпроси за спорната личност на Пеевски, отключила най-масовите от 20 години политически протести в България, и дали оставането му в парламента няма да доведе до сваляне на правителството и нови избори, зам.-председателят на ДПС Бисеров каза: "Делян Пеевски е същият, какъвто беше в предизборната кампания. Той не е извършил нищо, което може да го компрометира. Депутатите имат по конституция свободата да решат дали да останат или напуснат парламента".

Казусът "Пеевски" като ключ към задълбочаване на кризата в БСП

Статутът на Пеевски обаче продължава да е обвит в облак от несигурност заради задълбочаващата се вътрешна криза в БСП, която може да се окаже основната пречка пред възстановяване на правата му на народен представител. Влиятелни фигури в БСП смятат да търсят спасение в Конституционния съд.

“Случаят е описан в разпоредбите на Конституцията – член 68 и член 72. Не се наемам да ги тълкувам. Според мен като юрист, една грешка, каквато беше изборът на Делян Пеевски, не може да бъде поправяна чрез друга грешка – чрез погазване на конституционните норми”, заяви в понеделник зам.-председателят на парламента и депутат от БСП Мая Манолова. Тя уточни, че една от възможностите за решаване на казуса е чрез сезиране на Конституционния съд (КС).

В същото време обаче конституционни съдии коментираха неофициално пред Mediapool, че няма пречка избраният за председател на ДАНС Делян Пеевски да бъде върнат като редови депутат в Народното събрание. Това може да стане като НС прегласува решението си за избор на депутата от ДПС за шеф на ДАНС, още повече, че той е оттеглил оставката си като народен представител.

Според членове на КС юридическите аспекти на скандала "Пеевски" наистина силно наподобяват случилото се с около Венета Марковска. Те допълниха, че в крайна сметка изходът от кризата "Марковска" бе първо политически, а след това процедурен.

“Ако върнем Пеевски като депутат, това ще е краят на това правителство”, коментират в Коалиция за България.

Социалисти смятат, че вместо да се изнасилва Конституцията и да се търсят всевъзможни процедурни "вратички", въпросът трябва да се реши политически.

Правните особености на случая с несъстоялия се шеф на ДАНС

Ключовете към връщането на Пеевски като редови депутат са два. Първият е, че той, по собствените му твърдения, все още не е подписал акта за встъпването в длъжност като шеф на ДАНС. Това означава, че все още не е осъществен фактическият състав по избора му за позицията в спецагенцията, защото подписването на акта е задължително.

Второто важно обстоятелство е, че Народното събрание е "пропуснало" да гласува подадената от него оставка като народен представител, обясниха конституционалисти. Това са "вратичките" в закона, които ще му позволят да се върне в НС, ако БСП и ДПС изпълнят намерението си да отменят решението за избора му като шеф на ДАНС.

В случая няма значение, че той е произнесъл клетвата си пред НС и е подписал клетвения лист, защото е трябвало да се случат и другите две действия. Тези обстоятелства водят до съмнения, че БСП и ДПС са решили да се застраховат и да запазят поне за няколко дни възможности на Пеевски да се върне в парламента. Според юристи Народното събрание може да отмени решението си, с което го праща в ДАНС, без да гласува депутатската му оставка, което ще е достатъчно той да се върне в парламента и да бъде избран нов шеф на спецагенцията.

Казусът с Пеевски е уреден напълно в чл. 72 от Конституцията и в Закона за ДАНС. Основанията за предсрочно прекратяване на мандата са четири – подаване на оставка, влязла в сила присъда за умишлено престъпление, установяване на несъвместимост и смърт. При подаване на оставка и осъждане на народния представител прекратяването на правомощията трябва изрично да се гласува в пленарна зала. В случая с Пеевски това не се е случило, въпреки че той е подал оставката си пред председателя на НС.

Отделен е въпросът защо, след като не са били налице всички условия за встъпването му в длъжност, Пеевски отиде в шефския кабинет в ДАНС веднага след като положи клетва и дори даде интервю оттам. Пак в същото си качество още в петък следобед той проведе среща с главния прокурор и вътрешния министър.

В момента се правят аналогии със скандала около избраната за конституционен съдия Венета Марковска, която обаче не встъпи в длъжност, тъй като президентът Росен Плевнелиев и тогавашният председател на КС Евгени Танчев ѝ попречиха да положи клетва. Независимо от правните спорове по случая, кризата намери политическо решение, легитимирано впоследствие от гласуване на НС, с което изборът на Марковска бе отменен и на нейно място бе избран друг член на КС.

Оттук нататък въпросът с връщането на Пеевски е изцяло в ръцете на БСП и ДПС.

Въпросът дали има несъвместимост между позицията му на избран шеф на ДАНС, който е подписал клетвата си, подал е оставка, макар и негласувана, със спорния му статут на депутат, може да се реши само от Конституционния съд. Дори и да бъде сезиран, КС най-вероятно също ще каже, че Пеевски не е в състояние на несъвместимост, защото Законът за ДАНС не забранява на шефа на спецагенцията да бъде депутат. Ако БСП и ДПС се решат на този ход, Пеевски все пак ще бъде народен представител до произнасянето на решението на КС.

БСП е разделена на две – една част от депутатите ѝ смятат, че той може да се върне в Народното събрание, според други той вече няма път назад, защото с полагането на клетва, подписването на клетвения лист, както и провеждане на среща (с главния прокурор и вътрешния министър в петък) в качеството му на председател на ДАНС, са достатъчни основания да се смята, че вече не е законодател.

Социалистите смятат, че не трябва да се позволява ДПС да ги изнудва. “Тук въпросът е политически – оставаме ли партия, или просто изпълняваме поръчки на ДПС”, твърдят депутати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

94 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #94

    Има много лесен начин Делянчо пак да е депутат. Орешарски си подава оставката, нови избори и Делянчо пак е избран.

  2. Анонимен
    #93

    Ако това се случи - падането на Правителството е 100 % сигурно! ще им бъде в кърпичка вързано! Аз им го пожелавам товада се случи, защото вече е нетърпимо! А са изминали само две седмици от формирането на кабинета ОЛИГАРСКИ! това може би ще бъде най-бързо падналия кабинет в историята!

  3. Анонимен
    #92

    Ни един читав няма в управлението...

  4. Анонимен
    #91

    Защо се коментира единствено юридическата и политическата страна на "казуса Пеевски"? Отдавна това е морален казус и в този смисъл би трябвало да се продължи с обществения натиск ПЕЕВСКИ САМ ДА СЕ ОТКАЖЕ от депутатското място! Каква конституция, какъв съд ????

  5. Анонимен
    #90

    Вместо да пишем срещу Пеевски по-добре е да не купуваме вестниците на Медийната му империя. Така повече ще го заболи. И без това в миналото Народно събрание са го виждали рядко. НЕ КУПЪВАЙТЕ в.ТЕЛЕГРАФ, МЕРИДИАН-МАЧ, МОНИТОР, УИКЕНД и другите. Споделете това и с приятели.

  6. Анонимен
    #89

    Ше го върнат в НС ,защото той дава паричките на ДПС и БСП за изборите. Който плаща той поръча музиката. Как БСП ще откажат ,като са зависими.Всички вън. Нов изборен кодекс. Служебен кабинет. Нови избори до дупка ,докато се намерят читави хора ,а не прасета ,като този на снимката,който според мен е неграмотен - негови думи за тези "Нали ГЕРБ Ви страхува 4 години" Какво е това ,а

  7. Анонимен
    #88

    Цялото правителство - ДОЛУ!!!! Пеевски е прасе, а те могат само да цапат!!!

  8. Анонимен
    #87

    Няма да се връщат а и те самите да се махат неискаме да ни управляват нито бсп нито дпс нито атака

  9. Анонимен
    #86

    Как да има протести пред централата на ГЕРБ,нали те ги ръководят ??????

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #85

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.