Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дяволът по сделката за Гърция се крие в детайлите

Загубите за кредиторите могат да се окажат по-малки от прогнозираните, след отписването на 50% от гръцкия дълг.

7 коментара

За мнозина наблюдатели по сделката за възстановяването на доверието в еврозоната най-важното е не това, което беше договорено, а детайлите, които останаха за доуточняване, пише в броя си в петък вестник "Файненшъл Таймс" (Financial Times), цитиран от Инвестор.бг.

При взимането на всяко важно решение, каквото е това за втория спасителен план за Гърция и разширяването на спасителния план за еврозоната, може да изминат дни, преди детайлите по споразумението да бъдат окончателно финализирани, продължава вестникът.

"Детайлите, оставени за доизглаждане през следващите месеци, бяха повече, отколкото очаквахме“, казва Малкълм Бар, анализатор на JPMorgan. "Остава място за съмнение дали ключовите аспекти на споразумението ще бъдат изпълнени“.

Потенциално най-несигурният елемент от споразумението е сделката, сключена с кредиторите на Гърция, предвиждаща отписването на 50% от стойността на гръцките облигации.

Не само че понижаването на гръцкия дълг зависи от почти всички настоящи кредитори, участващи в плана, но и преговорите по фактическата подмяна на облигациите все още не са започнали.

"Тук точно може да останете малко изненадани, но това е мястото, където решихме да спрем миналата нощ. Специфични детайли по сделката като структурата на новите гръцки облигации остават да бъдат уточнени“, казва Чарлз Далара, изпълнителен директор на Института за международни финанси (IIF) и главен преговарящ от страна на частните инвеститори.

Тъй като гръцката сделка все още не е приключена, размерът на новия спасителен фонд за еврозоната не може да бъде калкулиран с точност.

Тези 1 трилион евро, които бяха обявени, са базирани на догадки. "Това е приблизителна стойност“, признава германският канцлер Ангела Меркел. "Все още не знаем как това ще проработи.“

"Въпреки че споразумението има по-добра структура, а преструктурирането на гръцкия дълг е по-дълбоко в сравнение с ужасната сделка от юли, то може да бъде опорочено, тъй като повечето детайли все още не са договорени“, казва Сони Капур, директор на консултантската компания Re-Define, продължава "Файннешъл Таймс".

Фокусът на следващата критична фаза от преговорите, които се очаква да продължат през следващите дни, ще падне върху програмата за подмяна на облигации, която трябва да бъде приключена до януари.

Според представители на европейските правителства, участвали в преговорите, в най-общи линии понижаването на гръцкия дълг ще означава, че притежателите на облигации ще ги заменят с нови за половината от номиналната стойност на старите. Реалната им стойност обаче в голяма степен ще зависи от тяхната доходност и матуритет.

Като се вземе под внимание доходността, матуритетът и други "подсладители“, като например 30 млрд. евро, които ще бъдат предоставени в подкрепа на новите облигации, загубите за кредиторите могат да се окажат чувствително по-малки от прогнозираните.

В допълнение чрез преструктурирането на 200 млрд. евро гръцки дълг, който за момента е в ръцете на частните инвеститори, европейските лидери застрашават платежоспособността на най-големите гръцки кредитори – гръцките банки, които държат гръцки облигации за около 50 млрд. евро.

Високопоставен представител на ЕС обяви, че 30 млрд. евро от новия спасителен пакет за страната трябва да бъдат заделени за спасяването на гръцките банки.

Вторият спасителен план за Гърция е в размер на 130 млрд. евро.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    муспи - Защо трябва да се усложнява простия въпрос - всички пари в света, включително и евентуалните бъдещи драхми са еврейски. Те ги премятат от джоб в джоб, и сега след като 30 години даваха на тези цигани да грабят, са прецинили че е момент за преход. С нас бяха много по драстични - унищожиха ни всичко, натресоха ни циганско турско управление, най ниските заплати в ЕС, по ниски и от при Т.Живков, форсирана турцилизация с ясно какви цели. Гърците все имат нещо - курорти, земеделие, 10 милиона - ние сме 5 и стремително намаляваме.

  2. Анонимен
    #6

    50 процента от гръцкия дълг по номинал и с гаранции на Европейската банка е много повече от вече изкупения от същите тези банки на безценица гръцки държавен дълг, така че никоя банка нищо няма да загуби, само ще спечелят... а европейските данъкоплатци ще плащат...платци...:))

  3. Анонимен
    #5

    От недомлъвките в горния материал става ясно, че нищо конкретно не е направено, а се казват неща които да укрепят еврото с думи но не и с конкретни действия. За сега мерките за абсолютно палеативни и с нищо не разрешават тежката дългова криза в Европа. Говори се за някакъв трильон евро с който да се погасят 5 трильона евро дългове в еврозоната. То и за първокласниците е ясно че сметката се прави без кръчмар и надуването на дълговия балон продължава. Скоро очаквайте БУМ!!

  4. Анонимен
    #4

    Не ги мислете гърците - намериха нефт в Беломорието и една ивица от Охридското езеро надолу - гледах картата преди седмица в ГАЗЕТА.РУ . Без обезпечение никой нямаше да им даде нищо. Сега играят цирк който вече сме гледали.

  5. Анонимен
    #3

    Не знам какво искаш да кажеш - банките губят 50тина процента ако този план проработи въобще, не печелят нищо. Ония, дето изядоха парата, която банките им дадоха, за да не работят и които сега трябва да връщат 50% от това което им е дадено, продължават да не работят и да подскачат по улиците. Ако нещо може да се каже, то е че гърците прецакаха банките и останалите европейски данъкоплатци, хехе. По един или друг начин гърците ще изядат дървото, ама и нищо от тия пари дето дължат няма да платят. Ние едно време се кахъряхме за 8 мил дълг, хехехе

  6. Анонимен
    #2

    Естествено, че банкстерите няма да се минат толкова лесно. Целият тоя цирк с тия срещи на правителства, спасителни мерки и тем подобни измами е само опит да приспят населението и в Гърция, и навсякъде в Европа, та да престанат бунтовете. Не знам дали ще успеят обаче. На хората им е дошло до гуша от измамниците и продажните им слуги в парламентите и правителствата. Времето назрява за голямата метла.

  7. Анонимен
    #1

    с 2 думи - отлагат малко неизбежното. да речем за догодина :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.