Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Джихадисти вилнеят в Северен Ирак, напредват към Багдад

След като завладяха цяла провинция и град Мосул, завзеха рафинерия, град Тикрит и напредват към Киркук

5 коментара

Екстремистите от "Ислямска държава на Ирак и Леванта" завзеха през изминалата нощ град Байджи в северната част на иракската провинция Салах ед Дин, на 200 км северно от Багдад, съобщи иракското вътрешно министерство.

Нападателите унищожиха няколко правителствени сгради и обкръжиха местната петролна рафинерия. Според полицията те са подпалили сградите на местното управление на МВР и на градския съд, завзели са и намиращите се в града армейски оръжейни складове.

Рафинерията е била охранявана от около 250 охранители, съобщи Ройтерс. Екстремистите изпратили делегация от местни племенни първенци да ги убедят да се изтеглят. Гардовете се съгласили, при условие, че бъдат безопасно прехвърлени в друг град.

Сунитските екстремисти, които са отцепническа група от терористичната мрежа Ал Каида, продължават настъплението си в богатите на нефт райони на иракски Кюрдистан. Във вторник те вече установиха контрол над цялата провинция Ниневия, завземайки и нейния център - град Мосул - втория по големина град в Ирак. Според Франс прес над 500 000 мирни жители са избягали от града и околностите му, спасявайки се от боевете и от терористите. ДПА цитира очевидци, които разказват, че членове на иракските сили за сигурност са захвърлили униформите си и са се присъединили към мирните жители, които бягали от града. В ръцете на нападателите е и град Ел Хувейджа, разположен югозападно от Киркук в провинция Тамим, както и по-голяма част от провинция Салах ад Дин.

По-късно в сряда бе съобщено, че бунтовниците са превзели Тикрит - втория главен град на провинция, паднал в ръцете им за два дни. "Цял Тикрит е под контрола на бунтовниците", съобщи полковник от силите на реда, цитиран от Франс прес.

Градът е столица на провинция Салах ад Дин и се намира на половината път между Багдад и Мосул. Тикрит е родният град на бившия диктатор Саддам Хюсеин, припомня Ройтерс.

Майор от полицията каза, че бунтовниците са освободили в Тикрит около 300 затворници.

Боеве между иракските сили за сигурност и бунтовниците се водят на северния подстъп към град Самара (на 100 км северно от Багдад), съобщиха цитирани от АФП източници от полицията и очевидци, докато сунитските джихадисти напредват към столицата.

В Самара има шиитски мавзолей. През февруари 2006 г. той бе мишена на нападение, което отприщи конфликт между сунити и шиити, взел до 2008 г. десетки хиляди жертви, още докато американските войски бяха в Ирак, припомня АФП.

Групировката " Ислямска държава в Ирак и Левант", която се отцепи от Ал Каида, вече контролира град Фалуджа, разположен на 50 километра от столицата Багдад, както и големи райони в североизточната част на съседна Сирия.

В попадналите под контрола на терористите райони се водят тежки боеве. Правителствените сили оказват ожесточена съпротива на отрядите на "Ислямска държава на Ирак и Леванта", но опитите им да организират контранастъпление засега са неуспешни.

Властите в иракски Кюрдистан обвиниха централното правителство в бездействие и се готвят за самостоятелна отбрана. Сили на иракските кюрди са навлезли снощи в северния иракски град Киркук, на около 160 километра югозападно от Мосул, за да защитят града от напредващите към него джихадистки бойци, съобщи ДПА.


В провинция Киркук са разположени и хиляди иракски войници и полицаи, които да охраняват жизненоважните за провинцията петролни находища.

Премиерът на Ирак Нури ал Малики, който е шиит и победи в парламентарните избори миналия месец с кампания, фокусирана на възстановяването на сигурността, обяви обща мобилизация и поиска от парламента да обяви извънредно положение. След спешно заседание на кабинета той призова също така да бъдат въоръжени тези, които искат да се опълчат на джихадистите.

"Правителството никога няма да позволи Мосул и Ниневия да останат в сянката на терор и терористите", каза премиерът, който изпълнява и функциите на вътрешен министър и на министър на отбраната.

Искането за обявяване на извънредно положение ще бъде обсъдено в четвъртък от иракския парламент.

Общо 76 турци отвлечени в Мосул от ислямистите

Общо 76 турци са били отвлечени от ислямистката групировка Ислямска държава в Ирак и Леванта (ИДИЛ) в северния иракски град Мосул за два дни, съобщи Ройтерс.

Бойците от ИДИЛ взеха в сряда за заложници 48 турци при завземането на консулството на Турция в Мосул, съобщи източник от канцеларията на турския премиер. Сред отвлечените са генералният консул Йозтюрк Йълмаз, три деца, както и членове на турските специални сили, уточни източникът.

Групата е била отведена от сградата на консулството в база на бойците.

Турските власти, които са се свързали с ислямистки групи, потвърдиха, че всички отвлечени са невредими.

Завземането на консулството бе извършено ден, след като 28 турски шофьори на ТИР-ове бяха отвлечени от бойци на ИДИЛ в Мосул.

Според информация на турската телевизия НТВ отвлечените шофьори са 32-ма.

Засега не е възможно да се влезе в контакт с похитените турски граждани от консулството в Мосул, съобщил за ИТАР-ТАСС служител от турското консулство в Ербил. Не разполагаме с почти никаква информация за случилото се в Мосул. Все още не можем да се свържем с работещите там дипломати, посочил служителят.

Междувременно бойците от ИДИЛ поеха отговорност за отвличането на служителите в консулството в Мосул, информира ИТАР-ТАСС.

Членовете на ИДИЛ преместиха няколко турски дипломати от консулството на Турция в Мосул на неизвестно място, се казва в съобщение на група, свързана с ИДИЛ, в социалната мрежа Туитър.

Турски медии съобщиха, че около 900 бойци са нахлули в сградата на консулството със заплаха за бомба. Въоръжената охрана на консулството не е могла да спре нападателите.

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган свика извънредно заседание с началника на националното разузнаване МИТ Хакан Фидан и с вицепремиера Бешир Аталай във връзка с възникналата криза, информира Ройтерс.

Външният министър на Турция Ахмет Давутоглу, който трябваше да изнесе реч в Ню Йорк на среща на ООН, посветена на борбата срещу тероризма, е прекъснал посещението си и се връща в Турция, казаха служители от канцеларията му пред Ройтерс.

Превземането на Мосул и Ниневия вещае ескалация на конфликта в Ирак

Вчерашното превземане на Мосул и на богатата на петрол провинция Ниневия от ислямистите говори за ескалация на напрежението и поражда опасения, че страната отново ще изпадне във война на верска основа, коментира в. "Файненшъл таймс".

Падането на Мосул и на Ниневия в ръцете на бунтовниците показва, че те са надделели над иракските сили за сигурност въпреки тежкото въоръжение, което последните са получили от американското правителство, допълва изданието. След ескалацията на насилието САЩ са притеснени да не бъдат въвлечени в друг конфликт в Близкия изток, допълва вестникът.

Падането на Мосул в ръцете на бунтовниците е особено деликатен въпрос за САЩ, защото генерал Дейвид Петреъс, който по-късно стана командващ американските сили в Ирак, изгради репутацията си в началото на войната в тази страна именно като умиротвори Мосул, отбелязва в. "Файненшъл таймс".

В последно време Ислямската държава в Ирак и Леванта умножи офанзивите в Сирия, Ирак, Йордания и Ливан. ИДИЛ умножи и победите си и постепенно се налага като първата сила на световния джихадизъм. Тя е бъдещето на джихадизма по света, отбелязва френският в. "Монд".

Превземането на Мосул от свързани с Ал Каида ислямисти е аларма, че насилственият екстремизъм е във възход отново в Близкия изток, посочва в. "Вашингтон пост". Сега е точно моментът за президента на САЩ Барак Обама да обясни как точно планира да се бори със заплахата на този екстремизъм, без да повтаря грешките от миналото, допълва изданието. Превземането на Мосул илюстрира една все по-нарастваща и объркваща реалност за САЩ - от Ирак до Сирия и отвъд, радикалните издънки на Ал Каида разширяват амбициите си и пряко застрашават национална сигурност на САЩ, посочва изданието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #5

    Дрогаре, не мислите ли че е доста глупаво за проблемите на демокрацията да се обвиняват тези които работят за установяване на демокрация, а не например тези които я подкопават? Или първосигналния ви антиамериканизъм е толкова силен, че и кучетата на Павлов могат да ви завидят?

  2. boby1945
    #4
  3. boby1945
    #3

    Така става, когато пиндостанците се заемат с поредната нефелна война, търсейки ОМП, и може би майка си и баща си в Ирак преди 12 години.... Сега войната в Ирак ще се влачи с години...

  4. нЕкой
    #2

    Очевидно до какво довежда "налагане на демокрация" и/или "търсене на ОМП". Ирак е пореден провал на САЩ.

  5. Kiril Kovatchev
    #1

    Очевдино иракските полицаи и военни се разождат с униформи само докато не стане напечено, тогава хвърлят униформите и първи побягват. В горещите държави хората най-обичат да не правят нищо. В тази светлина е учудващо усурдието с което терористоите напдат. Има само едно обяснение, че някой не си жали парите за финансиране на тези ненормалници. Работа на междунарoдните организации е да проследят пътя на парите и да го пресекат. Тогава ще секне и насилието.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.