Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Джихадистите се намират на по-малко от 100 км от Багдад

Иран изпрати елитни части в помощ на иракското правителство

2 коментара
Бежанци от Мосул. Сн. ЕПА/БГНЕС

Иракската армия се опитва да спре настъпление на джахадистите сунити от "Ислямска държава в Ирак и Леванта" (ИДИЛ), които се намират на по-малко от 100 км от столицата Багдад, съобщават световните информационни агенции. Битката е за град Баакуба, който е столица на съседната на Багдад провинция Диала, съобщава АФП, цитирана от БТА.

Иракската армия обстрелва с артилерия бунтовниците, които превзеха в четвъртък вечерта градовете Саадия и Джалаула, намиращи се на североизток от Баакуба. Войските на ИДИЛ напредват към Багдад по три оси - от провинция Анбар на запад, от провинция Салах ад Дин на север и от Диала на изток.

Атака от изток е спряна временно от кюрдските войски пешмерга. Пешмерга сега контролират изцяло района, след като частите на правителствената армия и полиция са напуснали постовете си. Войските на пешмерга са официалните въоръжени сили на автономния район Кюрдистан в Ирак.

АП съобщава, че ръководеното от шиити иракско правителство на премиера Нури ал Малики остава парализирано за пореден ден, защото е неспособно да даде отпор на сунитските бунтовници. ЕС и САЩ оценяват настъплението на ИДИЛ като най-голямата заплаха за стабилността на Ирак след изтеглянето на американските войски в края на 2011 година.

Основната цел на джихадистите е да превземат Багдад и да установят халифат върху всички завзети от тях територии. Те се бият за установяване на държава, която да се управлява според шериата (ислямския закон). Това вече се случва във втория по големина иракски град Мосул, който бе завзет от ИДИЛ във вторник. Те разчитат на радикално настроени ислямисти сунити, разочаровани от режима на Малики, както и на иракчани, които гледат с носталгия към времето на Саддам Хюсеин. В армиите на ИДИЛ има бивши военачалници от армията на Саддам.

Притеснението на Запада е, че кампанията на екстремистите за установяване на подобен на Ал Каида анклав може да прерасне в по-широк сунитски бунт и да доведе до разцепване на страната по етнически и религиозен признак.

Правителствените сили успяват да запазят засега контрола над два града близо до Тикрит - ключовия петролен център Байджи и град Самара, в който се намира известно шиитско светилище. Самият Тикрит обаче бе превзет от джихадистите в сряда.

Цивилните жертви в резултат на нападението на ислямисткиte бойци в Мосул вероятно са около 100 души, съобщи говорителят на Върховния комисар на ООН за правата на човека Нави Пилай Рупърт Колвил, цитиран от Ройтерс. Ранените са над 1000 души. По данни на ООН се е провела екзекуция на 17 цивилни граждани, работещи в полицията и на един съдебен служител. Четири жени са се самоубили, след като са били изнасилени. От Мосул са избягали над 500 000 цивилни граждани.

Иран изпрати помощ на централната власт

Три батальона от елитните специални сили на Иран "Ал Кудс" - част от Корпуса на гвардейците на Ислямската революция, са прехвърлени в Ирак, за да се бият срещу ИДИЛ, съобщава ИТАР-ТАСС. В Ирак е пристигнал и командирът на "Ал Кудс" бригаден генерал Касем Сулеймани.

Един от трите батальона вече е участвал в бойни действия рамо до рамо с иракски подразделения край Тикрит, довели до частичното освобождаване на града. Другите два са прехвърлени в сряда в района на Кербала и Наджаф - свещени градове за мюсюлманите шиити, за да ги бранят, както и столицата Багдад, информира в петък "Уолстрийт джърнъл Юръп".

Призиви за намеса на Запада

В четвъртък американският президент Барак Обама каза, че САЩ "проучват всички възможности" за оказване на помощ на иракското правителство. Държавният департамент отбеляза, че това не включва изпращането на американски войски. Западните медии обаче призовават точно за това. Притесненият за разцепването на Ирак се подсилват от факта, че там може да се установи режим, близък до Ал Каида.

"САЩ и Великобритания са длъжни да помогнат за спирането на Ал Каида", настоява в заглавие британският "Индипендънт", а "Гардиън" призовава: "Нека се върнем в Ирак, за да спасим демокрацията".

"Истината е, че ако не действаме сега, със сигурност ще трябва да действаме по-късно", смята "Гардиън". "Индипендънт" предупреждава, че британското правителство има ограничени възможности за действие и основно Вашингтон ще трябва да осъществи намесата в Ирак.

"Външната политика на Обама се провали на собствения си тест", коментира в заглавие "Уолстрийт джърнъл" и допълва: "Влиянието на САЩ запада заради поредица неразумни решения." "Ню Йорк таймс" подчертава, че иракският премиер Нури ал Малики има значителен принос за политическия хаос в Ирак, тъй като е упражнявал авторитарно властта си, за да подкрепи позициите на шиитското мнозинство за сметка на сунитите.

"Защо САЩ трябва да спасяват един опасен лидер като г-н Малики, който се опитва да остане на власт за трети мандат като премиер?", пита "Ню Йорк таймс". Изданието препоръчва политиците в Ирак да излъчат нов премиер, който да споделя властта, да осъществи необходимите реформи и да включи сунитското малцинство в управлението.

"На световната сцена се появи могъща и безмилостна сила", пише в заглавие британският "Телеграф". Изданието предупреждава, че границите на държавите в Близкия изток биват преначертавани от джихадистите и посочва сред причините за техния възход американското нахлуване в Ирак преди 11 години, западната кампания за сваляне на сирийския президент
Башар ал Асад. Подкрепата от Саудитска Арабия и Катар за ислямистки бунтовнически групи в региона също не е подмината като причина.

"При тежките проблеми в Египет Иран се очерта като най-стабилната и мощна страна в Близкия изток. Отново и отново след атаката срещу кулите близнаци на 11 септември иранците предлагаха сътрудничество срещу Ал Каида и техните съюзници. Тези предложения бяха многократно отхвърляни. Време е президентът Обама и Дейвид Камерън за признаят, че ние подпомагахме от десетилетия спонсорирането на тероризма. Трябва да изберем нови съюзници и те трябва да включват Иран", настоява "Телеграф".

Германия предрича вероятното разпадане на Ирак

Опасения от разпадане на страната изказаха западни политици. Стремителната офанзива на сунитските екстремисти в Ирак показва, че те са придобили голяма мощ и че трудно ще може да се предотврати разпадането на страната, заяви в петък външният министър на Германия Франк-Валтер Щайнмайер, цитиран от АП и БТА.

Според него групировката "Ислямска държава в Ирак и Леванта" е достигнала потенциал, който "далеч надхвърля терористичните атаки".

Щайнмайер допълни, че групировката ще стане в бъдеще "могъщ фактор" не само в Ирак, но и в целия регион. "Това никак няма да облекчи намирането на решение за политическите проблеми и предотвратяване на разделянето на Ирак", каза външният министър.

Говорителят на външното министерство в Берлин Мартин Шефер каза в петък, че засега не може де се предвиди дали тези събития в Ирак ще се повторят след изтеглянето на международните сили от Афганистан, в които Германия има голям контингент.

"Онова, което международната общност правеше в Афганистан, бе насочено специално за предотвратяването на подобен вакуум в сигурността", заяви говорителят и добави, че никой не знае какво ще се случи в Афганистан през 2015 г. и след това.

Германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер от своя страна заяви, че обстановката в Ирак представлява заплаха за сигурността на Европа.

"Ние сме силно разтревожени не само защото тази страна е едно от огнищата на война в света, но и защото обстановката там може да се отрази и на нас, отчитайки международния тероризъм, миграционните потоци и много други неща", заяви министърът.

А авторитетното германско издание - "Велт", смята, че пътят към мира минава през разпадането на Ирак. Може би е време Ирак, "това недоносче на колониализма" да прекрати съществуването си като изкуствена държава, смята вестникът.

"Ако върху части от територията на Сирия и Ирак пусне корени доминиран от ИДИЛ "халифат", той ще бъде оперативна база за терористични удари по цял свят", предупреждава на свой ред "Вашингтон пост" и допълва: "Разпадането на Ирак по всяка вероятност ще доведе до безкрайно насилие срещу неговото население и това на много други страни по света". На същото мнение е и онлайн изданието на германското списание "Шпигел".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Валентин
    #2
  2. boby1945
    #1

    Те това са последствията от нефелната политика на Храстчето от 2001 и натовските му помощници.... Тъпси ОМП, сега иракчаните мариха 12 годишна война с продъление....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.