Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Байдън за Гюлен: Нямаме интерес да защитаваме някого, който е навредил на наш съюзник

Американският вицепрезидент призова Турция да бъде търпелива по случая с Гюлен

1 коментар
  • Джо Байдън с турския премиер Бинали Йълдъръм

Американският вицепрезидент Джо Байдън призова в сряда турските власти да проявят търпение към американската съдебна система, докато Турция настоява за екстрадиция на живеещия в САЩ проповедник, когото обвинява за организатор на опита за преврат миналия месец, предаде Асошиейтед прес.

Байдън, който се срещна днес с официални турски представители, каза, че процесът по екстрадиция ще отнеме време и потвърди сътрудничеството на Вашингтон по случая с живеещия в Пенсилвания ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен. Гюлен отрича всякакво участие в опита за преврат на 15 юли, при който загинаха над 270 души.

Американският вицепрезидент заяви в Анкара, че "разбира силните чувства" на турското правителство и на турския народ по въпроса за Гюлен. Байдън каза, че САЩ работят с Турция, за да помогнат за подготовката на официално искане за екстрадиция на Гюлен.

"Нашите юристи работят в момента с техни турски колеги по представянето и оценката на материалите и доказателствата, които трябва да бъдат предадени в американски съд, за да отговарят на изискванията по нашия закон в договора за екстрадиция, за да бъде екстрадиран Гюлен", каза Байдън.

Той се постара да премахне опасенията, че САЩ защитават Гюлен.

"Ние нямаме никакъв, никакъв, никакъв интерес да защитаваме някой, който е навредил на наш съюзник", каза на пресконференцията Байдън. "Но ние трябва да изпълним правните стандарти съгласно нашето законодателство", допълни той.

Байдън предупреди, че президентът Барак Обама няма да се намеси в процеса по екстрадиция. "Трябва да бъде ясно, че съгласно американското законодателство президентът на САЩ няма право да екстрадира когото и да било, само американски съд може да направи това", поясни Байдън. "Ако президент опита да направи това, то би било престъпление за импийчмънт", допълни той.

Турски официални лица, включително президентът Реджеп Тайип Ердоган, многократно призоваха САЩ бързо да екстрадират Гюлен.

Турция е започнала официална процедура за екстрадиция на Гюлен, съобщи от своя страна турският премиер Бинали Йълдъръм.

Ние в съответствие с двустранните споразумения започнахме процедура по екстрадиция в нашата страна на предводителя на опита за преврат Фетхуллах Гюлен. Ние най-вече очакваме от САЩ, че този процес ще се придвижва без забавяния и няма да зацикли, каза Йълдъръм.

Той посочи, че специалисти от министерствата на правосъдието и на външните работи на двете страни вече са пристъпили към работа по оценка на уликите.

"Ако процесът може да бъде ускорен, за връщането на Гюлен в нашата страна, за да бъде наказан, ако нашето сътрудничество в това отношение продължи да се засилва, тогава скръбта на турския народ, неговото разочарование по този въпрос бързо ще отстъпи на положителни чувства", каза Йълдъръм, цитиран от АП.

Турският министър на правосъдието Бекир Боздаг съобщи днес, че официалното искане за екстрадиция на Гюлен заради неговото предполагаемо участие в опита за преврат ще бъде подадено следващата седмица, съобщава агенцията.

На пресконференцията турският премиер Бинали Йълдъръм отбеляза, че Турция и САЩ не трябва никога да позволяват инциденти да навредят на техните отношения, посочва Ройтерс.

Байдън отхвърли намеците, че американското правителство е знаело за плановете за преврат предварително, допълва АП.

"Съединените щати не са имали никаква предварителна информация за това, което предстои на 15 юли", каза Джо Байдън.

По-рано вицепрезидентът изрази съжаление заради факта, че ислямският проповедник се намира в САЩ, а не в друга държава. След среща с председателя на турския парламент Исмаил Кахраман той каза, че има движение в преговорите за екстрадиция на Гюлен. Жалко обаче, че Гюлен се намира в САЩ, а не в някоя друга страна, каза Байдън, цитиран от турската телевизия НТВ.

По-късно Байдън повтори същата позиция и след срещата си с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган. САЩ нямат намерение да защитават турския ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен и американските юристи събират материали за съда в рамките на искането на Анкара за неговата екстрадиция, каза вицепрезидентът на САЩ и добави, че Турция е предала много нови материали по случай по време на сегашната му визита.

"Пристигналата с мене делегация от експерти сега проучва уликите и доказателствата за предаване в съда по всички правила. Никой в САЩ, нито президентът, нито който и да е друг, не може да вземе решение за екстрадиция. Само съд може да екстрадира престъпник", каза Байдън. Той добави, че "САЩ нямат никакви намерения или причини да защитават Гюлен или когото и до било още".

Байдън изрази надежда, че "ако даде господ, ще бъдат събрани достатъчно улики срещу Гюлен". Веднага щом се съберат достатъчно такива доказателства, те ще бъдат представени пред федералния съд и той ще се произнесе по тях.

Ердоган, цитиран от Ройтерс, на свой ред, призна необходимостта да се подготвят материали за съда и напомни, че съществуват редица двустранни споразумения със САЩ, които изискват екстрадирането. "Според тези споразумения такъв човек, като Гюлен, най-малко следва да бъде задържан и временно поставен под арест. Но засега той е на свобода и продължава своята дейност", посочи турският президент.

В статия на Байдън за в. "Миллиет", публикувана преди днешното му посещение, се казва, че той или президентът Барак Обама не могат просто да наредят екстрадицията на Гюлен, тъй като искането трябва да бъде разгледано от федерален съд, който ще реши дали има достатъчно доказателства за изпращането му в Турция, посочва Асошиейтед прес.

Американският вицепрезидент е посочил още, че САЩ са получили искане за екстрадиция на Гюлен по обвинения, датиращи от преди опита за преврат, като досега не са получили искане за екстрадиция или каквито и да било доказателства, свързани със самия преврат.

Малка група демонстранти в турската столица днес протестираха срещу Байдън, докато кортежът на американския вицепрезидент се насочваше към резиденцията на турския премиер Бинали Йълдъръм, информира Анадолската агенция.

След опита за преврат в Турция се засилват анти-американските настроения, отбелязва АП.

Байдън заяви днес в Анкара, че денят, в който бе извършен опит за преврат в Турция - "15 юли е същото нещо, като 11 септември за САЩ".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    САЩ не решават въпроса за Гюлен, а за бъдещето на американската база в Турция. След като отказа да вземе страна в спора за кюрдите, САЩ вече не са желани там.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.