Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Единадесет български енергийни проекта са сред ключовите за Европа

Газови и електровръзки, газохранилището в Чирен и ПАВЕЦ-Чаира в битка за разпределяне на 5.85 млрд. евро

14 коментара
Единадесет български енергийни проекта са сред ключовите за Европа

Единадесет български енергийни проекта са включени в обявен в понеделник в Брюксел списък с 250 инфраструктурни намерения, които имат общоевропейски интерес. Те ще могат да кандидатстват за финансиране от Фонда за свързване на Европа, по който до 2020 г ще бъдат отпуснати общо 5.85 милиарда евро. Избраните за финансиране проекти ще ще имат право на ускорено лицензиране и по-добри регулаторни условия, което ще помогне проектите да бъдат реализирани по-бързо и да са по-привлекателни за инвеститори.

Сред българските проекти са изграждането на забавената газова връзка със Сърбия, увеличаването на капацитета на интерконектора с Гърция и рехабилитацията на вътрешната газова мрежа на страната като част от вдигането на мощността на тръбата. Съществуващия газопровод до Гърция пък ще бъде модернизиран така, че да осигурява постоянна риверсивност на доставките. Финансиране може да получи и бъдещата газова връзка с Турция. Разширяването на газохранилището в Чирен и изграждането на ново такова на българска територия също имат ш анс да получат пари, както и увеличаването на капацитета на ПАВЕЦ-Чаира чред изграждането на още един язовир – "Яденица". Построяването на нови далекопроводи високо напрежение между Гърция и Румъния също може да бъде финансирано в европейски средства

От Европейската комисия посочват, че обявените 250 ключови енергийни проекти ще помогнат на държавите от ЕС да интегрират енергийните си пазари, да разнообразят енергийните си източници и да сложат край на енергийната изолация на някои страни от Съюза. Проектите ще позволят също така преносната мрежа да поема все повече енергия от възобновяеми източници и като резултат да се намалят въглеродните емисии.

"Трябва да гарантираме, че ограничените ни средства се използват разумно и че с парите на ЕС се създават възможно най-много ползи за европейските потребители. С този списък от енергийни инфраструктурни проекти и съпътстващите ги преимущества се надяваме да привлечем повече инвеститори”, коментира комисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер.

В списъка влизат до 140 проекта в областта на преноса и съхранението на електричество, около 100 проекта в областта на преноса и съхранението на газ и втечнен газ, и няколко проекта в областта на петрола и интелигентните мрежи.

Проектите ще се радват на редица предимства, сред които ускорени процедури за планиране и предоставяне на разрешения (задължителен максимален срок от три и половина години). Един-единствен национален компетентен орган ще обработва всички процедури за издаване на разрешения. Те ще имат по-ниски административни разходи благодарение на по-стройни процедури за екологична оценка при спазване на изискванията на правото на ЕС.

В някои случаи финансирането на проектите може да започне още през 2014 г., посочват от Брюксел

За да бъдат включени в списъка обаче, проектите трябваше да са от значителна полза за поне две държави от ЕС, да допринасят за интеграцията на пазара и конкуренцията, да засилват сигурността на доставките и да намаляват емисиите на CO2.

Комисията ще следи отблизо изпълнението на мерките за предоставяне на разрешителни и провеждането на проектите. Списъкът с проекти от общ интерес ще се актуализира на всеки две години, като се включват необходими нови и се премахват вече неактуални проекти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #14
  2. Анонимен
    #13

    11, не ни засилват наникъде, а ни принуждават да се откъснем от зависимостта към Русия като получим възможност за ИЗБОР какъв газ да ползваме. Това ще накара Газпром да стъпва много по-внимателно - и няма да купуваме САМО азерски или САМО руски газ, а и от двата в допълнение към всякакъв друг газ идващ през връзките с другите страни - алжирски, нигерийски, норвежки, катарски и т.н.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  4. Анонимен
    #11

    Пак ни засилват към про-турският Азербаджан и Турция, на това му викат диверсификация, чиста геополитика нямаща общо с изгодата и икономическият интерес на БГ- значи вместо да сме зависими с газта от Русия, а трябва да сме зависими от Турция.вместо газ да си подложим газа пак на югоизток!

  5. Анонимен
    #10

    1 - Защо твърдиш, че сегашното правителство е проруско?! Именно то прекрати НАИСТИНА далаверата Беляне и посегна на енергийния бос Бобо Манчев, който по времето на "най-големия борец" срещу руските енергийни проекти - ББ, продължаваше да си цоца огромни суми от държавата за консултации по този проект, а УЖ проекта беше прекратен?! Прекратен беше, ама само на хартия! Да питам искам, Бойко Борисов - три неща: 1. Защо по негово време, за този "гьол", както той казваше, неговото правителство сключи с

  6. Анонимен
    #9

    @6 - пълни глупости. Енергийната стратегия на ЕС е ясна - отделните странички трябва да имат инфраструктура за връзка с всичките си съседи (двупосочна естествено); в договорите с доставчиците се забраняват клаузи ограничаващи дестинацията (т.е. да не може Газпром да ни забрани да препродаваме закупения от Булгаргаз газ); инфраструктурата трябва да отговаря на изискването N-1 (при отпадане на кой да е обект, дори най-големият, захранването да не се прекъсва, а да се поема от останалите). Целта е да се изгради "единен пазар" и никоя страна членка да не е зависима от конкретен ексклузивен доставчик. Това означава "енергийна сигурност".

  7. Анонимен
    #8

    До Пързи! Любимите на Бойко и приятеля му Златев с Бориславова!

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  9. Анонимен
    #6

    Липсата на Европейска енергийна политика е крещяща. Огласените приоритети са европейски американски турски но не и български политическият ни елит ще ги следва с комсомолски жар медиите ще сатанизират всичко българско.За европейците е важно едни хубави хора в България да вземат едни хубави пари А германците да си строят преки газопроводи с Русия

  10. Анонимен
    #5

    4, има си графа "България" както има графи за всички други страни членки. Какво не виждаш?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.