Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Единадесет наши фирми са сред стоте най-големи в Югоизточна Европа

"Лукойл Нефтохим" и "Аурубис" запазват трета и осма позиция, НЕК, "Булгаргаз" и "Кауфланд България" се изкачват нагоре

2 коментара
Единадесет наши фирми са сред стоте най-големи в Югоизточна Европа

Единадесет български компании са сред стоте най-големи дружества в Югоизточна Европа, сочи осмата поред класация SEE TOP 100, обявена от агенция SeeNews във вторник. Класацията включва компании, регистрирани в Албания, Босна и Херцеговина, България, Македония, Молдова, Румъния, Словения, Сърбия, Хърватия и Черна Гора на база общи годишни приходи.

Подреждането сега е по реализирани през 2014 г. приходи и българското присъствие е увеличено с една компания.

Лидер е румънската автомобилна компания "Дачия", която измества от първото място петролната "ОМВ Петром" и тя остава на втора позиция. Румънските компании имат и най-голяма присъствие в класацията, следвана от Словения с 13 представители и Хърватия и България с по 11 компании.

На трето място в класация е отново най-добре представилата се българска фирма - "Лукойл Нефтохим", независимо че отчита спад в приходите до 3.331 млрд. евро и е на загуба. "Аурубис България"също остава на миналогодишната осма позиция, макар и тя да има намалели обороти до 2.372 млрд. евро.

Повечето от българските фирми, представени в класацията, са от енергийния сектор. На 13-та позиция – с две по-напред спрямо 2013 г. е "Лукойл- България ЕООД" с приходи от 1.613 млрд. евро. Почти фалиралата НЕК също минава напред от 19-о на 15-о място с оборот от 1.552 млрд. евро. Държавният газова доставчик "Булгаргаз" се измества с позиция напред на 41-о място с оборот от 796.6 млн. евро. "ЧЕЗ Електро" обаче изостава от 45-о на 47-о място с
постъпления от 734.6 млн. евро. "ОМВ България" пада от 35-о на 49-о ямсто с приходи от 720.5 млн. евро.

Търговската верига "Кауфланд България" дръпва сериозно от 74-о на 61-о място с оборот от 626.1 млн. евро. Почти неизвестната у нас петролна и газова "Сакса" ООД също бележи сериозен скок от 99-о място до 82-о с 478.2 млн. евро приходи през 2014 г.    

АЕЦ "Козолдуй" се нарежда на 92-а позиция с оборот от 436 млн. евро, а БТК е на 95-о място с приходи от 431.5 млн. евро.

Румъния е изключение от общото по-слабо представяне

Според авторите на класацията, свитото потребление, слабият износ и ограниченото кредитиране продължават да оставят своя отпечатък върху финансовото представяне на компаниите в Югоизточна Европа през 2014 г., като Румъния се откроява като изключение от общата картина.

"Закъснелите структурни реформи допълнително натоварват икономиките в региона, които не успяха да се възползват в пълна степен от ниските цени на петрола на международните пазари и възстановяването на еврозоната. Геополитическите кризи продължиха да оказват натиск върху икономиките в региона, които са все още обвързани с Русия и зависими от руския газ. Опустошителните наводнения в Западните Балкани нанесоха щети на енергетиката и селското стопанство - два ключови отрасъла за тези страни. Регулаторната несталибност и големият дял на сивата икономика продължиха да изяждат финансовите резултатите на компаниите, а липсата на квалифицирани кадри и нежелание за иновации допълнително намаляват конкурентоспособността им", посочва се още в анализа на класацията.

Така общите приходи на стоте най-големи компании в региона през 2014 г. се свиват до 100.6 млрд. евро, в сравнение със 103.98 млрд. евро, отчетени от компаниите в класацията предходната година. Намалява и общата им нетна печалба - до 2.3 млрд. евро от 2.63 млрд. евро на участниците в класацията миналата година. Приходите на почти половината от участниците в класацията спадат, по-нисък е и прагът за влизане в класацията - 420 млн. евро, в сравнение с 458 млн. евро година по-рано. Приходите както на лидера, така и на последния в класацията се понижават, отчитайки общата тенденция за спад и при малките, и при големите компании.

Резултатите на компаниите сочат, че енергийните дружества поемат по-голямата част от удара, докато производителите на автомобили и авточасти се справят значително по-добре от останалите.

Приходите запазени, печалбите драстично свити

С общи приходи от 40.6 млрд. евро, петролните и газови дружества отново доминират в списъка на най-големите компании и генерират основната част от общите приходи на участниците в класацията. Общите им обороти остават сравнително непроменени, но общата им нетна печалба се свива драстично – от 979 млн. евро през 2013 г. до 263 млн. евро.

SEE TOP 100 има класация и за стоте най-големи банки в региона и в нея намират място 18 български банки. Толкова са били и преди година, като почти всички или запазват позициите си, или ги подобряват. Това е и знак, че българската банкова система успява да се справи с трусовете, съпътстващи срива на Корпоративна търговска банка, посочват авторите на класацията.

Най-високо - на осмо място, се класира "УниКредит Булбанк", следвана от Банка ДСК на 12-о място. Двете запазват миналогодишните си позиции. "Първа Инвестиционна Банка", която през 2014 г. имаше сериозни проблеми с ликвидността си и бе подкрепена от държавата с разрешението на Брюксел, се придвижва напред от 17-о на 13-о място. ОББ запазва 23-о място. "Юробанк България" се мести от 28-о на 24-о място, а "Райфайзенбанк България" се изкачва с една позиция до 25-а поред в класация. "Сосиете Женерал Експресбанк" бележи съществен напредък от 42-о на 31-о място. "Централна кооперативна банка" се придвижва от 40-а на 36-а позиция, а "Алфабанк България" запазва 43-о място. "Пиреус банк България" изпада от 47-о на 49-о  място. СИБанк дръпва от 64-о на 57-о място, а "Алианц банк България" – от 67-о на 60-о.

Държавната "Българска банка за развитие" също е в класацията и се придвижва с място напред до 70-а позиция. "Инвестбанк" се изказва от 76-о на 71-о място, а "Корпоративна търговска банка", която е в банкрут, се срива от 22-а позиция миналата година до 74-о място сега. В класацията на задни позиции са и "ПроКредит банк", "Общинска банка" и "Интернешънъл Асет Банк".

Двадесет пък са българските представители в класацията на стоте най-големи застрахователи в региона. Най-високо класираната наша компания "Армеец" АД е на 20-о място, следвана от "Булстрад Виена Иншурънс Груп" и "Лев Инс" АД.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ген. Иван Колев
    #2

    "На трето място в класация е отново най-добре представилата се българска фирма - "Лукойл Нефтохим", независимо че отчита спад в приходите до 3.331 млрд. евро и е на загуба."..... Моля? Ко? Значи голяма фирма, коджа дюкян, дет са вика по комшийски, ама няма печалба? Е, кво й е голямото? Неплатените данъци, може би?

  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.