Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Една трета от българските лекари са над 60 години

1 коментар
Една трета от българските лекари са над 60 години

Повече от половината български лекари са над 55 години, а една трета са над 60 години, обяви председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев в четвъртък на Симпозиум на лекарските камари от Централна и Източна Европа. Той съобщи, че само 5 на сто от лекарите ни са под 30-годишна възраст, а едва около 10% от новозавършилите ни лекари остават да работят у нас.

Продължаващата миграция на млади специалисти към Западна Европа е и една от основните причини за застаряването на съсловието. Голяма част от заминалите работят в Англия, Германия, Франция. По данни на БЛС всяка година около 350-400 лекари напускат България, което би могло да доведе до крах в системата на здравеопазването ни.

Грозев даде пример, че има населени места в Северозападна България и в Родопите, в които липсват лекари.

Напускащите България лекари посочват като причина за това липсата на възможност за кариерно израстване, неясни правила и затруднение при специализация, невъзможност за прилагане на нови технологии в по-голяма част от лечебните заведения, с изключение на университетските болници. Тревожен е фактът за непрекъснато променящата се, често противоречаща си нормативна база.

Грозев заяви, че все по-често медиците посочват като причина и отрицателното медийно отношение във връзка със съдебно недоказана вина на лекари. БЛС ще предложи на участниците в симпозиума организирането на международна кампания под наслов "За да е успешно лечението, аз вярвам на своя лекар".

Според Лекарския съюз липсата на интерес към някои специалности също е голям проблем за системата, като причината е в зле платените клинични пътеки в области като вирусологията, педиатрията, вътрешни болести, клинична хематология и др.

Според лекарския съюз всяко лимитиране на заплащането от страна на касата към лечебните заведения се отразява също и на пациентите, защото се увеличава процентът на доплащане от тяхна страна.

Страната ни е с изключително нисък процент от БВП, отделян за здравеопазване, припомниха още от БЛС, изтъквайки, че той е едва 4%. От там посочиха още, че от бюджета на НЗОК се заделят около 3.4 млрд. лв., като също толкова е и сумата, която пациентите доплащат за здраве.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #1

    Омръзнаха ми такива мрънкачи. "Грозев даде пример, че има населени места в Северозападна България и в Родопите, в които липсват лекари." Ами да отиде Грозев да работи там! Има просто решение - всички които следват на държавна издръжка да работят 10 години по разпределение. Които си плащат са свободни да ходят и зад Франция ако искат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.