Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК: България трябва да ускори борбата с корупцията

Брюксел следи и ще оцени новия антикорупционен закон

4 коментара
Сн.: БГНЕС

Постоянно работим с българското правителство по въпроса за борбата с корупцията, коментира говорител на Европейската комисия в четвъртък. В последния доклад от ноември миналата година по механизма ЕК отново призова България да ускори борбата с корупцията, отправихме много ясни препоръки, добави говорителят, цитиран от БТА.

Той посочи още, че законодателният процес по този въпрос е в ход и ЕК ще проследи приетите промени. След това ще оценим напредъка към края на годината, каза говорител.

Той добави, че въпросът за борбата с корупцията е неделима част от работата на ЕК с България и от процеса по механизма за сътрудничество и проверка.

Говорителят на ЕК, чието име не е посочено, е коментирал в Брюксел наложеното от президента Румен Радев вето върху антикорупционния закон.

Поредните коментари за корупцията у нас идват в началото на българското ротационно председателство на Съвета на ЕС. Страната ни беше представена от европейските медии основно с ендемичната корупция.

Според британския вестник "Гардиън" облаци от корупция са надвиснали над България, а според Франс прес България е най-тежкият нарушител на свободата на словото в ЕС.

На този фон парламентът предстои да разгледа отново антикорупционния закон, който е остро критикуван както от БСП, така и от опозицията в дясно.

Според президента Радев и БСП законът отваря възможност за възможни злоупотреби със СРС-та и нарушение на човешки права. Радев се обявява и срещу липсата на защита за авторите на корупционни скандали и предвидените възможности за липса на съдебен контрол върху действията на новата комисия.

Лидерът на "Да, България" Христо Иванов от своя страна предупреди, че законът по-скоро води до върховенство на беззаконието и не отговаря на необходимостта от основни реформи в сектора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Звучи толкова апокалиптично, че си мисля дали вече не сме се удавили в морето на корупцията?! Или нещата не стоят точно така? Как се разпределят парите в държавата, това е големият проблем. Една директорка призна в частен разговор, че тоалетните в училището са ремонтирани с пари, взети от "човек от Министерството". Ако няма друг начин, то и това работи, въпреки че е корупция?!

  2. dgd
    #3

    Явно Брюксел са наясно какво законодателство ще се приема в парламента на България,и не съм чул критики по въпроса,освен от БСП и онези ПЕТ партии.Така че май истината не е точно такава,каквато я казват от президентсвото,БСП и ПЕТТЕ партии!

  3. Има ли корупция в България? Според тези, които се ръкуват с Меркел и целуват с Юнкер, корупция в България НЯМА! Цитирам дословно-"в Румъния има осъдени за корупция, защото има корумпирани"

  4. Лизи Гугуткова
    #1

    Пак ли са Ви виновни Комисията и европейските лидери за крадците у нас! Вие сте си виновни ,че гласувате тъпо! Мятате бюлетини "по симпатия" и по наследствен навик. Хайде да не споменавам 80 %...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.