Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК е готова да започне процедура по отнемане правото на глас на Полша в ЕС

0 коментара
Зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс. Сн: ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия обяви в сряда, че е готова да започне предвидената в Лисабонския договор процедура по отнемане на страна-членка на правото на глас в Европейския съвет спрямо Полша, ако приложи на дело приетите в последните седмици реформи в съдебната си система, които подкопават независимостта на съдиите и нарушават европейските правила.

"Независимата съдебна система е съществено предварително условие за членство в нашия (Европейски) съюз ", се посочва в писмено изявление на председателя на комисията Жан-Клод Юнкер, цитирано от Ройтерс. "Ето защо ЕС не може да приеме система, която да позволява произволно освобождаване на съдии", добавя той.

"Ако полското правителство продължи да подкопава независимостта на съдебната система и върховенството на закона в Полша, няма да имаме друг избор, освен да задействаме член 7", посочва Юнкер в изявлението си, имайки предвид текста от Лисабонския договор, който дава възможност за ограничаване правата на страна-членка, която продължително и системно застрашава основните принципи на съюза.

Европейската комисия е готова да предприеме действия срещу Полша заради една от спорните реформи в съдебната система на страната, заяви от своя страна заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс, цитиран от ДПА.

По думите му, ако Полша реши да въведе реформата, позволяваща на парламента да уволнява съдии от Върховния съд, Брюксел ще предприеме действия по силата на Член 7 от Договора за Европейския съюз, които може да доведат до отнемане на правото на страната да гласува в блока.

"Комисията настоява полските власти да не уволняват и да не изпращат принудително в пенсия съдии от Върховния съд", заяви Тимерманс.

"Ако такава мярка бъде предприета, Комисията е готова незабавно да започне процедура по Член 7", добави той.

Заместник-председателят на ЕК има предвид един от двата закона, върху които преди два дни полският президент Анджей Дуда наложи вето. Управляващите обаче заявиха, че ветото ще забави, но няма да попречи на изпълнението на намеренията им.

Вчера Дуда подписа третия закон от т.н. съдебна реформа на управляващата партия "Право и справедливост", който дава власт на министъра на правосъдието да назначава и уволнява ръководителите на съдилищата от по-ниска инстанция.

Днес Еврокомисията съобщи, че ще започне процедура срещу Варшава за нарушаване на европейското законодателство, когато този закон бъде публикуван. ЕС е против него, защото въвежда различна пенсионна възраст за жените и мъжете съдии, което е нарушение на европейското антидискриминационно законодателство.

Тимерманс каза, че ЕК ще изпрати официално уведомително писмо на Полша, щом законът бъде обнародван в Държавен вестник. Варшава ще разполага с месец след получаването на писмото да изпълни отправените ѝ препоръки.

Същевременно Тимерманс заяви, че "ръката на комисията остава протегната към полските власти с надежда за конструктивен диалог".

Варшава: Не приемаме шантаж от чиновниците на ЕС по съдебната реформа

Полското правителство няма да приеме никакъв шантаж от чиновниците на ЕС по реформите му на съдебната система, заяви говорителят на кабинета Рафал Бохенек в отговор на заплахата за санкции от Брюксел, предаде Франс прес.

"Няма да приемем никакъв шантаж от чиновниците на ЕС, особено шантаж, който не се опира на факти. Всички изготвени от парламента закони са в съответствие с конституцията и демократичните правила. Съжаляваме, че (заместник-председателят на Европейската комисия Франс) Тимерманс, без да познава полското законодателство и законопроекти, е отправил несправедлива критика към Полша", заяви говорителят.

Съмненията на ЕК за реформата на съдебната система на Полша са неоснователни, заяви полският заместник-външен министър по европейските въпроси Конрад Шимански.

"В разискванията си Европейската комисия трябва да се съобрази в по-голяма степен с факта, че организирането на правосъдието е от компетенцията на страните членки, които самостоятелно вземат решения в рамките на собствения си политически и законодателен процес", каза той.

"Полша ще даде своевременно конкретен отговор на забележките на Европейската комисия", добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.