Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК е разочарована от действията на ВСС при избора на главен прокурор

Никой няма интерес ръководителите на ключови позиции да започват своята работа под сянката на съмнения

111 коментара
ЕК е разочарована от действията на ВСС при избора на главен прокурор

Никой няма интерес ръководителите на ключови позиции да започват своята работа под сянката на съмнения. Разочароващо е, че Висшият съдебен съвет не избегна нови противоречия в тази посока, коментираха от Европейската комисия пред Mediapool по повод избора на главен прокурор, като отказаха да коментират личността на избрания за поста Сотир Цацаров.

От Брюксел неколкократно предупредиха, че ще наблюдават под лупа избора на нов ръководител на държавното обвинение. За последно ден преди вота бе изтъкнато, че ключови са два въпроса: спазването на най-високите стандарти за професионализъм и почтеност и тайната на вота.

Правилата за избор, приети от ВСС, не гарантираха 100% тайно гласуване, тъй като то се проведе по електронен път, а не с бюлетини. Освен това за кандидатите трябваше да се гласува поотделно, а не наведнъж, в резултат на което всеки член на ВСС можеше да даде вота си за повече от един кандидат. Този абсурд обаче бе заменен с друг – Сотир Цацаров, чиято кандидатура бе гласувана първа (отново според заложените правила) получи мнозинство от 18 гласа "за", като част от съдебните кадровици, издигнали други кандидати, очевидно са гласували за него, а веднага след вота министърът на правосъдието Диана Ковчева, председателстваща заседанието, не допусна да се гласува за останалите двама и закри заседанието.

Що се отнася до "най-високите стандарти за професионализъм и почтеност", мнозинството във ВСС предпочете да не изясни противоречията около имотна сделка на семейство Цацарови, както и да игнорира факта, че ръководеният от Сотир Цацаров Окръжен съд в Пловдив е шампион по осъдителни присъди на Страсбург срещу България.

Въпросът на Mediapool до EK бе дали смята, че изборът на главен прокурор бе проведен единствено на базата на почтеността и дали бил напълно прозрачен, както и самата комисия бе препоръчала.

 

"ЕК последователно е изтъквала, че за енергичната реформа на такива ключови позиции има нужда от лидерство. Избраният лидер трябва да бъде възприеман като избран от обществото, според заслугите и моралните и нравствените му качества. Никой няма интерес ръководителите на ключови позиции да започват своята работа под сянката на съмнения. В този смисъл е разочароващо да се види, че Висшият съдебен съвет не е способен да организира работата си по такъв начин, че да избегне нови противоречия в тази посока", се казва в отговора на ЕК.

От ЕК Брюксел напомнят, че в сряда вече са заявили своята позиция за процедура.

"Отговорност на българските власти е да осигурят спазването на очевидните стандарти при изборните процедури, а повдигнатите въпроси ще са част от оценката, която Европейската комисия изготвя в момента. Проведените процедури ще бъдат разглежда и в контекста и на бъдещите оценки (за напредъка на България по механизма за сътрудничество и контрол)", се казва още в отговора на ЕК.

Европейската комисия посочва, че няма да коментира въпроси около личността на Сотир Цацаров и дали той е подходящ за високата позиция.

 

"Това е изключително важен пост в управлението на съдебната система в България. Именно заради това той е важен при оценката, която се извършва чрез Механизма за проверка и сътрудничество. В досегашните доклади ясно беше посочено, че има да бъде свършена много работа в посока модернизирането на прокуратурата и да бъдат научени уроците от проблемите от миналото", се казва още в коментара на ЕК.

В сряда говорителят на ЕК Марк Грей, цитиран от БНР, съобщи, че следят под лупа избора на главен прокурор и ще бъде написан вътрешен доклад за изпълнението на ангажиментите на България за правосъдната реформа, борбата с корупцията и организираната престъпност.

Той каза още, че в началото на следващата година ще комисията ще напише доклад до Европейския съвет за прилагането на механизма за сътрудничество и проверка от България. В този доклад ще бъде поместена и оценка за избора на главен прокурор.

Грей уточни, че не става дума за извънреден доклад за България, а за част от редовната комуникация по темата на ниво работни групи между комисията и Европейския съвет. По неофициална информация на Mediapool от Брюксел, след приемането на т.нар. "вътрешен доклад" ще бъде решено и дали Еврокомисията да публикува и извънреден политически доклад за България преди изборите догодина. ЕК е "много близо" до взимане на това решение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

111 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #111

    ЕК, разбира се, следи,"под лупа", но дали това е достатъчно-докладът от 18 юли 2012 година беше много остър,но Ц.Ц. каза,че този доклад хвалел МВР.Защо ЕК толерира Ц.Ц. и Б.Б.?-защото били избрани.Защо фондацията Конрад Аденауер и фондацията Ханс Зайдел решиха да инвестират точно в Ц.Ц. и Б.Б.?В крайна сметка,в РБългария живеят по-малко от 7 млн. души-една част са напълно десоциализирани, друга част са напълно манипулирани от властелина на медиите,една част плачат за Тато.Боже,дали ще се намерят

  2. Анонимен
    #110

    Анонимчикът 109 е руснак. Да млъкне и да си затвори устата. Ето какво пишат нашите възрожденци за Русия - http://www.extremecentrepoint.com/?p=335

  3. Анонимен
    #109

    Тия шумоглавци от ЕС какво още искат.... Плюскат у нас до припадък, повсеместно *****, харчат милиони и планират милиарди на наш гръб. Ами с тия си наши възможности и сценаристи, такъв цирк играем и толкова можем. При тях е същото, ама някак си по лустросано, а и няма кой да им плаща и да ги гледа в кървясалите от пиене на аванта очи. Ай сиктир.

  4. Анонимен
    #108

    Тези странни коментари на ЕС,за които се говори по-горе,много приличат по стил, характер и съдържание на критиката,която се излъчва от ул.Позитано.

  5. Анонимен
    #107

    Stiga s tozi EC i negovite ojali se bjurokrati demagozi, tova sa si vutresni BG dela i ne e rabota na nikoj ot chujbina da ni pravi ozenki i da ni pouchava! Pozdravlenia za irbora, smjatam che zjalata prozedura beshe vuzmojno naj-pozra4na i che izbrahme naj-dobria kandidat za posta!

  6. Анонимен
    #106

    Абе защо ЕС не се разочарова поне веднъж от ниските заплати и пенсии в България? Не го интересуват джобовете на хората, а само хората с пълните джобове.

  7. Анонимен
    #105

    Стига дезинформации. ЕК не е изразила такова становище. ЕС е доволен от прозрачната процедура при избора на нов главен прокурор.

  8. Анонимен
    #104

    103 благодаря за сведението! Много вероятно е да си прав! Днес 5 пъти опитвах да споделя мисли с откровена антикомуномафиотска теза, без обиди и квалификации и 5-те ми ги изрязоха! Просто исках да изясня някои неща на №56 - комунист, който не беше цензуриран за обида към българския народ, наричайки го най- простия на света! Явно много истини от миналото са им обидни и няма никакъв смисъл да им се хабим да ги очовечаваме! Никога няма да им дойде акъла! Турците за 500 години не можаха да ни затрият, но тъпа-нарите комунисти ще ни свъшат за около 100 с ударно преизпълнение на петилетките!

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #103
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #102

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.