Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК иска обяснение от България за законови промени, ограничаващи евроконтрола над "Южен поток"

Проектът ще се случи по европейските правила, уверява Драгомир Стойнев

6 коментара
ЕК иска обяснение от България за законови промени, ограничаващи евроконтрола над "Южен поток"

Европейската комисия е изпратила писмо до българските власти, с което иска обяснение за готвените промени в енергийния закон, които имат за цел да изключат българската част от "Южен поток" от обсега на европейското законодателство, съобщи БНР в събота.

Запитването визира одобрените от енергийната комисия в парламента нови текстове в Закона за енергетиката, предвиждащи промяна на дефиницията за "междусистемен газопровод", така че "Южен поток" в българската му част да бъде разглеждан като интерконектор.

Това би изключило българската част от тръбата от обсега на третия европейски енергиен пакет и би отменило задължението тя да бъде използвана не само от "Газпром", но и от други доставчици.

Говорител на Европейската комисия съобщи, че тя е била информирана за готвените законови промени и е обезпокоена дали те съответстват на европейското законодателство. Затова комисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер е изпратил писмо до българския министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.

От ЕК уточниха, че на този етап комисията само задава въпроси. В края на миналата година България официално упълномощи Европейската комисия да води преговорите с Русия за промени в междуправителственото споразумение за "Южен поток", които да изчистят несъответствията му с европейското законодателство, припомня БНР.

Малко по-късно в събота икономическият министър Драгомир Стойнев коментира в Хасково, че проектът "Южен поток" ще се случи по европейските правила и няма да нарушава европейското законодателство.

"За нас той е важен, стратегически проект, ще създаде над 5000 работни места. Ще бъде реален стимул за икономическия растеж", каза още Стойнев, допълвайки, че работата ще продължи "по най-прозрачния начин".

"Готвим отговор на г-н Йотингер. Аз исках да бъде уведомен, след като имаме цялостен проект, за да се знае какво ние предлагаме и как променяме законодателството. Този законопроект може да бъде изменен значително, но ще го информирам за нещо, което още не е влязло в пленарна зала", каза още икономическият министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Алекси
    #6

    Стойнев :"За нас той е важен, стратегически проект, ще създаде над 5000 работни места" Дрън-дрън и едно работно място няма да има в този обречен "стратегически проект". Русия няма технология,няма и пари да изгради тръбопровод по дъното на Черно море !

  2. Коментарът е изтрит в 23:42 на 30 март 2014 от автора.
    #5
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  4. Naminavasht
    #3

    "икономическият министър Драгомир Стойнев коментира в Хасково, че проектът "Южен поток" ще се случи по европейските правила и няма да нарушава европейското законодателство.", но за всеки случай ще го изведем от обсега на европейското законодателство. Европейците може и да са наивни, мо не чак толкова. Значи волята на Русия е по-важна за това правителство от позициите ни в Европейския съюз, с други думи, както откровено каза преди време един висш руски дипломат "България е Троянския кон на Русия в Европа".

  5. Mad Dog
    #2

    Ими "търбата" си е интерконектор, м/у Русия и западна Европа. Какво искат тия от Брюксел?

  6. Ozzy
    #1

    Това би изключило българската част от тръбата от обсега на третия европейски енергиен пакет и би отменило задължението тя да бъде използвана не само от "Газпром", но и от други доставчици. Говорител на Европейската комисия съобщи, че тя е била информирана за готвените законови промени и е обезпокоена дали те съответстват на европейското законодателство. Затова комисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер е изпратил писмо до българския министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. От ЕК уточниха, че на този етап комисията само задава въпроси. Та и аз да попитам троловете - накой се гъза/т комунетата???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.