Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК ни заплаши със санкции заради ограничението чужденци да купуват земя

Българските власти имат два месеца да приведат законодателството в съответствие с евроизискванията

11 коментара
ЕК ни заплаши със санкции заради ограничението чужденци да купуват земя

Европейската комисия отправи предупреждение за започване на наказателна процедура срещу България заради ограничението чужденци да купуват земеделска земя у нас. Даден е срок от два месеца на българските власти да приведат националното законодателство с европейските изисквания.

България категорично отказва да разреши купуването на земя на чужденци. За да спази евроизискванията, парламентът реши да даде такава възможност само на чужденци, които пребивават дългосрочно в страната. Това обаче според Европейската комисия представлява дискриминация спрямо другите граждани на Евросъюза.

Сходно предупреждение за стартиране на наказателна процедура ЕК е отправила и към Унгария, Латвия, Литва и Словакия.

С Договора за присъединяване от 2003 г. на новите страни членки беше предоставен преходен период, през който да приведат националните си правила за придобиване на земеделска земя в съответствие с правото на ЕС.

След като през 2014 г. преходните периоди изтекоха, България, Унгария, Латвия, Литва и Словакия приеха нови закони за регулиране на придобиването на земеделска земя.

В тези нови национални правила обаче има някои разпоредби, които според ЕК представляват ограничение на свободното движение на капитали и на правото на свободно установяване.

Това на свой ред може да възпрепятства трансграничните инвестиции. Някои от ограниченията може да са основателни, тъй като имат за цел борба със спекулативните покупки или обслужват цели в областта на планирането и на политиката за селските райони. Въпреки това, за да бъдат законни, те трябва да са пропорционални и да не дискриминират другите граждани на ЕС, се казва в официалното съобщение на ЕК.

Искане на Еврокомисията е отправено под формата на мотивирано становище. Ако петте страни не приведат националното си законодателство в съответствие с правото на ЕС в рамките на два месеца, то Брюксел ще сезира Съда на ЕС, се казва в съобщението.

ЕК сезира петте страни за проблема през март и април 2015 г. с т. нар. официални уведомителни писма. Страните не са били убедителни в отговорите си до Брюксел и Еврокомисията остава "загрижена по отношение на националните разпоредби, които в момента са в сила".

Основният повод за загриженост в България и Словакия е, че купувачите трябва да бъдат дългосрочно пребиваващи в страната, което представлява дискриминация срещу другите граждани на ЕС.

В Унгария има силно ограничителна система, която налага пълна забрана върху

придобиването на земя от юридически лица и задължение за купувача сам да обработва земята. Освен това, както и в Латвия и Литва, купувачите трябва да бъдат земеделски стопани, се казва в съобщението на ЕК.

Еврокомисията е съгласна, че националните органи следва да могат да регулират пазара на земеделска земя по такъв начин, че да поддържат нейното използване за земеделски цели и да насърчават местното развитие, но смята, че "някои от тези мерки са прекомерно ограничителни и дискриминационни", що се отнася до привличане на инвестиции в развитието на селските райони, е посочено още в съобщението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stanimir Petrov
    #11

    А също и такава: J.B.I. 23:05 | 26 май 2016 | #7 Преди няколко дни Байер предложи да купи Монстанто за 62 милиарда долара. България е 111 хиляди кв.км. или 111 милиона декара. По 1100 лева средна цена това прави 69 милиарда долара. Защо от Байер не искат вместо Монсанто, да си купят България?!?!

  2. Stanimir Petrov
    #10

    Не всеки ден се среща такава дебилщина: Явор от Германия Костовист 22:45 | 26 май 2016 | #6 Отговор на: Коментар #4 притеснен ли сте по някакъв начин от ЕС ? Споделете нещо конкретно с нас! Колко точно мохамедани и африканци ви причиниха нещо лошо? Не се стеснявайте...

  3. larry
    #9
  4. larry
    #8

    а най-добре да позволим на евреи да купуват, белки и у нас като у Палестина направят от пустинята - градина, нищо че най-вероятно ша си напраят още една еврейска държава, пак като у палестина:)

  5. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #7
  6. Коментарът е изтрит в 22:45 на 26 май 2016 от автора.
    #5
  7. Stanimir Petrov
    #4

    Не стана ли ясно, че ЕС е котел за претопяване на старите европейски нации и замяната им с мохамедани и африканци?

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  9. galinapeshtenska
    #2

    Свободното закупуване и отдаване земя на чужденци, минава през реформа на съдебната система и при липса на комунистически партии в парламента. България влезе в Европейския съюз, с ясното съзнание да се възползва от облагите му. А не да търгува и отдава земя.. И не само...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.