Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК: Няма да е много трудно България да влезе в "чакалнята" на еврозоната

Бъдещето на единната валута ще се обсъжда на срещата на върха в Брюксел на 15 декември

16 коментара

Няма да е много трудно България да влезе в т.нар. "чакалня на еврозона", защото българският лев е обвързан с еврото, каза заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис пред БНТ. Негов ресор са еврото и социалният диалог. Тази седмица се очаква той да представи дългоочаквания пакет от мерки за реформи в еврозоната.

По думите му на този етап не може да се говори за конкретна дата за влизане на България в еврозоната. Той поясни, че от влизането в чакалнята до приемането на общата валута обикновено минават три години.

В началото на ноември и председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер заяви след среща с премиера Бойко Борисов, че България е готова за еврозоната, а по-рано в годишната си реч за състоянието на съюза Юнкер разви идеята си за създаване на финансов инструмент за присъединяване към пространството на единната валута.

Очаква се бъдещето на еврозоната и евентуалното ѝ разширяване да се обсъждат в рамките на Европейския съвет в Брюксел на 15 декември. Това ще стане по време на срещата на върха на еврозоната на 15 декември, която ще бъде в разширен формат и ще включва и страните извън пространството на единната валута. България разчиташе именно на тази среща да получи някаква яснота за евентуалните си шансове по пътя към единната валута, но в последно време се смята, че това ще е трудно заради политическата криза в Германия, която без стабилно правителство не може да поеме подобни дългосрочни ангажименти.

"Трябва да кажем, че икономическите и фискалните показатели на България са стабилни. По отношение на икономическия растеж ние очакваме той да бъде около 3.8 – 3.9 процента тази и следващата година. Очакваме от България и балансиран бюджет за следващата година. Така че ситуацията в България е стабилна", каза еврокомисарят.

Домбровскис каза, че страната ни може да очаква преди всичко техническа помощ от ЕК за приемането на общата валута. После уточни:

"Но в някои случаи може да става дума и за финансово подпомагане. Искам да наблегна на това, че не става въпрос само за пари или поне, че парите не са на първо място. По-скоро искаме да покажем, че Европейската комисия действа проактивно. Преди казвахме "Ако държавите-членки работят за въвеждането на еврото е добре, а ако не работят - пак е добре". Сега искаме да кажем на тези страни, които активно работят за въвеждане на еврото - вие може да разчитате на активната подкрепа на Европейската комисия".

В момента ЕК работи върху идеи за реформа на икономическия и паричен съюз на ЕС, които ще бъдат представени на 6 декември. Целта е еврозоната да стане по-устойчива срещу бъдещи икономически шокове.

"Трябва да рестартираме и процеса на конвергенция или сближаване вътре в съюза. Започваме поредица от инициативи, като например създаване на отделна бюджетна линия за еврозоната вътре в европейския бюджет, за да ѝ осигурим фискална стабилност. Предвиждаме също така създаването на предприсъединителен инструмент, който цели да помага на тези държави членки, които сериозно работят за въвеждане на еврото. Ще засилим подкрепата за структурните реформи в държавите членки. Има и инициативи за финализирането на банковия съюз и съюза на капиталовите пазари. Ще засилим и ролята на Европейския стабилизационен механизъм, който ще се превърне в Европейски валутен фонд", разказа Домбровскис.

Една от идеите е и създаване на позицията Министър на икономиката и финансите на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #16

    България умее да чака. Чака за Шенген, ще чака и за еврозоната. Това е така защото управляващите си знаят че са калпазани и просто изчакват кога на европейците ще им писне и ще ги приемат по милост. Същото както когато България беше приета за член на съюза. Много по-лесно щеше да е ако българските правителства си вършеха работата и ни приемаха навсякъде без проблеми. Вместо това ние седим докато на европейците им омръзне да ни гледат и ни приемат ей така от немай накъде. Това е българския начин.

  2. Преслав
    #15

    Сори, но вашите мисли никой не споделя и не гледа сериозбо на тях извън тясната ви седянка. Днес гледам проучване според което 92% от хората в България одобряват външната политика на България. Остатъкът - е, винаги и навсякъде по света има една маргинална част от обществото.

  3. Entdecken
    #14
  4. Лизи Гугуткова
    #13
  5. trezwomislesht
    #12
  6. Авакум Захов
    #11
  7. Хитър Петър
    #10
  8. ARROGANT
    #9

    На банкянския Мишок отново му дадоха да помирише сиренцето.

  9. Авакум Захов
    #8

    Няма да е много трудно, но изобщо няма да е лесно. Независимо от това на каква цена се държат икономическите и финансовите показатели. Огромният проблем са икономическите дисбаланси, поради което логично ЕС не бърза - дори в чакалнята няма нужда от "слаби" нови членове на валутния съюз.

  10. Лизи Гугуткова
    #7

    "В момента няма никакъв апетит в еврозоната да се поканят "слаби" нови членки", смята Даниел Грос, директор на влиятелния брюкселски тинк-танк Centre for European Policy Studies. "Швеция, Чехия и Дания биха били приети по всяко време, но не и България и Румъния." ЕК не е решаващият фактор за това кой да бъде поканен в ERM 2 (Механизъмът за обменни курсове, който е първата формална стъпка към еврозоната) - тя дава препоръка, но решението се взима от страните членки и Европейската централна банка (ЕЦБ).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.