Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК препоръча на Югоизточна Европа да строи терминали за втечнен газ

7 коментара
ЕК препоръча на Югоизточна Европа да строи терминали за втечнен газ

Европейската комисия препоръча на държавите от Югоизточна Европа да се насочат към строежа на терминали за втечнен газ, за да избегнат сривове в доставките и за да имат по-добра енергийна сигурност, предаде БТА във вторник от Брюксел.

В Северна и в Западна Европа работихме много в развитието на терминали за втечнен газ, този пример трябва да бъде приложен в Югоизточна Европа, заяви заместник-председателят на ЕК Марош Шефчович на конференция за енергийната сигурност, организирана от Европейската сметна палата. Цените на доставките на втечнен газ спадат, затова подготвяме нова стратегия за повече терминали в ЕС, сътрудничим си по този въпрос със САЩ и Канада, отбеляза Шефчович.

Той посочи, че се работи усилено по обезпечаването на сигурни енергийни доставки за ЕС, водят се преговори с Туркемистан, Азербайджан, Турция. Очакването е до 2020 г. да бъде завършен Южният газов коридор, по който каспийският газ ще достигне Европа. Това ще създаде възможност за по-добри цени на европейския газов пазар. Преговаря се и с Алжир за задълбочаване на сътрудничеството.

По думи на заместник-председателя на ЕК държавите от Югоизточна Европа, особено зависими в доставките от един-единствен източник, трябва да бъдат свързани, за да не бъдат под натиск, "ако нещо се обърка".

Работим по план, който очакваме да представим през юли. Целта е осигуряването на поне три източника на снабдяване за тези държави, това драматично ще промени усещането за сигурност на доставките в региона, заяви Шефчович.

Все още нямаме свободен поток на енергия в ЕС заради административни и бюрократични пречки, заради различните правила в отделните държави и заради липсата на свързаност на енергопреносните системи. ЕС и Украйна имат общ интерес от модернизирането на украинската енергопреносна система. Пътят на доставките, използван сигурно десетилетия, трябва да остане в употреба, в това следва да бъдат убедени всички, коментира заместник-председателят на ЕК.

Видяхме как геополитиката може да поставя на изпитание уязвимостта ни в областта на енергийните доставки, да засегне енергийната ни сигурност. ЕС е добър клиент, плащаме по един милиард евро за енергия всеки ден, отбеляза Шефчович.

Според него ЕС трябва да мисли как да остане водеща сила в областта на възобновяемата енергия. Енергетиката е сред първостепенните политически приоритети на ЕК. Голямото предизвикателство пред нас е прилагането на стратегията за европейския енергиен съюз. Обнадежден съм от начина, по който стратегията бе приета от политиците в ЕС, добави той.

Можем да ползваме по-малко енергия, да разчитаме повече на устойчивата енергия, да разнообразим източниците, да свържем по-добре пазарите си, да използваме повече европейския научен потенциал. Дори да намалим енергийните си разходи с един процент, това ще доведе до шест процента спад на вноса на газ. Бъдещата индустриална трансформация ще бъде основана на възобновяемата енергия, на мощта на вятъра и слънцето, заяви Шефчович.

По неговите думи свързването на енергийните пазари в ЕС ще даде много повече възможности на потребителите, ще им осигури по-добри цени и по-широк избор. По думите на Шефчович интелигентните енергийни мрежи могат да заместят необходимостта от използването на шистов газ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #7
  2. ddemi
    #6
  3. Entdecken
    #5

    До 2 - май върви към фалит и разпродажба от кредиторите :)

  4. Филка Русофилка
    #4
  5. strobo
    #3
  6. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  7. strobo
    #1

    Втечненият газ доставян по море е таман с 60% по скъп от тръбопроводния газ, Комисията що не поработи и по този проблем?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.