Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК: Работата за успех на споразумението ЕС-Канада продължава

Отава: "СЕТА не е мъртво"

1 коментар
ЕК: Работата за успех на споразумението ЕС-Канада продължава

Работата за постигане на положително решение по търговското споразумение ЕС-Канада (СЕТА) продължава, обяви във вторник Европейската комисия. Същевременно Отава заяви, че не се отказва от СЕТА. В крайна сметка изглежда все още не е изключено канадският премиер да пътува тази седмица за Брюксел, за да подпише споразумението.

Говорител на Еврокомисията, цитиран от БТА, отказа да уточни на пресконференция, дали насрочената за четвъртък среща в Брюксел с канадските власти ще се състои, дори без подписване на споразумението, "за да не спекулира".

Не работим с ултиматуми и срокове, ЕК продължава да работи за постигането на положителен резултат, който би позволил подписването на договореното споразумение. Белгия още изяснява позицията си, необходимо е търпение, заяви говорителят.

Той отбеляза, че председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер е отделил много време миналата седмица в търсенето на решение, както и че в последните часове е говорил по тази тема по телефона с германския канцлер Ангела Меркел, с премиера на Белгия Шарл Мишел, както и с председателя на Европейския съвет Доналд Туск.

Канадското правителство не престава да храни надежда, че е възможно споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада скоро да бъде подписано, информира електронното издание на германския в. "Ханделсблат".

Изданието цитира канадския министър на външната търговия Кристия Фрийланд, заявила в Отава, че "СЕТА не е мъртво".

"Готови сме да пътуваме за Европа, за да подпишем на 27 октомври", заяви тя и призова европейците да изгладят вътрешните си различия и да разчистят пътя за споразумението.

Фрийланд не пожела да отговори на многократно задавания въпрос дали Канада би била готова да подпише в един по-късен момент.

Първоначално бе планирано споразумението да бъде официално подписано при посещението на канадския премиер Джъстин Трюдо в Брюксел на 27 октомври. Белгийският премиер Шарл Мишел вчера обаче уведоми председателя на Европейския съвет Доналд Туск, че Белгия не може да даде съгласие за сделката заради съпротивата на френскоезичната провинция Валония. По-късно Туск каза, че все още има вероятност срещата на върха да се състои.

Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц днес заяви пред германско радио, че не очаква споразумението да бъде парафирано тази седмица, предаде Ройтерс. "Това ми се струва много, много трудно", каза той пред радио "Дойчландфунк", допълвайки, че поради тази причина срещата на върха с Канада трябва да бъде отложена.

Белгия е единствената от 28-те страни от ЕС, която не може да подпише договаряното в продължение на седем години Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA - лат. букви) заради съпротивата на южната си френскоезична провинция Валония.

"Европа не може да продължава по този начин. Трябва да спре този непочтен театър, който някои страни членки играят със СЕТА - Всеобхватното икономическо и търговско споразумение с Канада. Под въпрос са поставени възможността на Европа да действа и доверието в нея. Заради вътрешни борби за надмощие председателят на един регион взима за заложник всички 28 страни членки. Продължаващият във Валония дебат няма нищо общо с обсъждания въпрос", заяви председателят на групата на ЕНП в Европейския парламент Манфред Вебер по повод продължаващите обсъждания, свързани със споразумението.

"Сегашният процес на обсъждане, в който участват повече от 40 парламента, трябва да бъде преразгледан. Ако търговската политика се смята за европейски закон, тогава единствено Европейският парламент може да реши за него. Националните парламенти контролират собствените си правителства, когато вземат решения в министерския съвет. Европейските граждани имат нужда от яснота и трябва да знаят кой за какво е отговорен", добави Вебер, цитиран от пресслужбата на ЕП.

Във вторник българският Министерски съвет прие решение за одобряване и подписване на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада, от една страна, и Европейския съюз и неговите държави членки, от друга, съобщи пресслужбата на кабинета. Одобрено е и Споразумението за стратегическо партньорство между ЕС и Канада.

Правителството упълномощи постоянния представител на България към ЕС да подпише двата документа под условие на последваща ратификация и при условие на поет официален ангажимент от страна на правителството на Канада за отмяна на визовите изисквания за български граждани, желаещи да посетят държавата за целите на бизнес и туризъм, в срок, не по-късен от края на 2017 година.

Всеобхватното икономическо и търговско споразумение има за цел либерализирането и насърчаването на търговията със стоки и услуги, подобряване защитата на интелектуалната собственост и защитата на инвестициите. Включени са и разпоредби относно устойчивото развитие и енергийните ресурси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Honest John
    #1

    "за целите на бизнес и туризъм" За да имаме право да им ходим на гости подписваме договор за ГМО. Кон за кокошка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.