Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК смята да разшири мониторинга върху българското правосъдие

Бойко Борисов подмени посланието в писмото на Жан-Клод Юнкер

14 коментара
ЕК смята да разшири мониторинга върху българското правосъдие

Европейската комисия има готовност да разшири непосредственото наблюдение върху българската съдебната система с изпращане на нови постоянни експертни мисии в страната. Това става ясно от писмото на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер до премиера Бойко Борисов. Юнкер предлага налагане на непрекъснат европейски контрол върху Висшия съдебен съвет (ВСС) или върху съдебния инспекторат.

Писмото е в отговор на искането на Борисов за промяна на мониторинговия механизъм на Брюксел.

Юнкер отчита нуждата от по-интензивно сътрудничество между ЕК и българските власти. В тази връзка предлага на директното наблюдение върху ВСС или инспектората. Третата опция е помощ за създаването на независима единна антикорупционна институция. Юнкер допълва, че върху ВСС и инспектората може да бъде приложена процедурата, която сега се прилага спрямо българската прокуратура.

От началото на юни на мисия в България са петима европейските прокурори, чиято цел е да изготвят пълен анализ на работата на държавното обвинение. Те проверят част от знаковите дела, както и начина на работа в цялата институция, която е под абсолютния контрол на началника си. В края на декември европейските прокурорите трябва да излязат с окончателен доклад за състоянието на институцията и с препоръки за реформа. Ключово е, че те трябва да направят оценка на предпоставките за поставяне в зависимост на редовите прокурори.

Още преди началото на мисията експерти коментираха, че това е знак за намеренията на Брюксел да наложи всеобхватен европейски борд върху българското правосъдие. Писмото на Юнкер за разширяване на непосредственото наблюдение потвърждава това.

Писмото на Борисов

Писмото на Жан-Клод Юнкер е в отговор на писмото на българският премиер, в което се настоява ЕК да отчете напредъка, постигнат от България през годините. "Механизмът е доказал своята полезност, помагайки на българските власти да предприемат адекватни действия и да прилагат неговите препоръки. Това позволи на държавите-членки да наблюдават напредъка, постигнат от страната ни", се казва в писмото на премиера.

Оценката на Борисов е, че България "има сериозен и необратим напредък в съдебната реформа, борбата срещу корупцията и организираната престъпност". В отговора си Юнкер "пропуска" да сподели позицията на Борисов. Тази оценка не среща подкрепа и в докладите на Брюксел, в които се отбелязват липсата на воля за реформа във ВСС и липсата на резултати в борбата с корупцията по върховете на властта.

На този фон Борисов настоява да отпадне европейския мониторинг по три от шестте индикатора на ЕК, посочвайки, че целите им са постигнати. Борисов иска от Брюксел да признае за успешни промените в конституцията и процесуалните закони. Премиерът настоява ЕК да каже, че България има напредък в борбата с корупцията, който само трябва да бъде "надграден". Юнкер отказва да обещае това.

Преди година и половина България прие осакатени поправки в основния закон, които почти не засегнаха безконтролността на главния прокурор и прокуратурата. Последвалите поправки за Закона за съдебната власт само бетонираха статуквото.

Единственото, което председателят на ЕК споделя изцяло, е оценката на Борисов за мисията на европейските прокурори.

Бойко Борисов пише на Юнкер следното: "Мисията за техническа помощ към Българската прокуратура се доказа като един от най-ефективните примери за прилагане на препоръките, направени в годишните доклади за прогреса. Препоръчваме през 2017 г. Службата за структурна подкрепа да организира подобни експертни мисии в България".

Отговорът на Юнкер

"Аз съм благодарен за твоята признателност за взаимодействието, установено между българската прокуратурата и Службата за структурна подкрепа. Поисках от ръководителя на Службата Маартен Вервей да подготви бързо планове за възможното разширяване на този подход (мониторинга върху прокуратурата – б.р.) и върху други институции. Както ти предлагаш, това може да засегне съдебната власт, потенциално да засегне ВСС или съдебния инспекторат, другата опция е да се подпомогнат плановете на твоето правителство за създаване на единна антикорупционна институция", пише Юнкер.

Парламентът прие на първо чете закона за създаване на Антикорупционното бюро, но окончателното гласуване бе отложено за след изборите.

В края на своето писмо Юнкер само изразява надежда, че България ще изпълни изискванията на Брюксел и мониторингът ще отпадне до края на 2019 година. Никакви безусловни обещание не се дават.

"Аз съм уверен, че под твоето ръководство България ще продължи по пътя на реформите и ще бъде в позиция да излезе от (мониторинговата) програма, когато бенчмарките (изискванията) бъде задоволително изпълнени, така че това решение да се вземе преди края на мандата на тази комисия през 2019 година", пише Юнкер.

Подмяна на посланието

В петък българският премиер Бойко Борисов показа, че чете писмото на Жан-Клод Юнкер, както му се иска, а не каквото наистина пише в него. Той пусна в блога си публикация със заглавие: "Юнкер в писмо до премиера Борисов: Механизмът за наблюдение над България ще отпадне до 2019 год." Подобно послание в писмото на Юнкер няма и това става видно дори от приложения превод на български, който Борисов сам е публикувал:

"Убеден съм, че под Вашето ръководство България ще продължи своя път на реформи и ще бъде в състояние да излезе от програмата, когато показателите бъдат задоволително изпълнени така, че решението да бъде взето преди края на мандата на настоящата Еврокомисия през 2019 година".

И от този превод става повече от видно, че наблюдението ще отпадне до 2019 г., ако България изпълни изискванията на Брюксел, а не при всички положения, както подвежда трактовката на премиера.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #14

    Премиерът Борисов трябва откровено и почтено да информира народа! Това "сдушаване" със Цацаров и ДПС вреди - не разбира ли това? Освен ако има някакви задкулисни разбирателства. Унизителлно е за страната ни когато мин.прердседателят увърта и променя официален текст! При това текст от ЕС в полза на подобрение на съдебната власт - зловоние потвърждаващо задкулисието! Тотален мониторинг на съд. система!

  2. анита хегерланд
    #13

    Животът е доказал кой е най-добрият начин да се събере точна, честна и обективна информация: слагат се скрити камери в съдебните зали в няколко града и се включват на запис на произволен принцип. След това се "разпечатва" съдържанието им пред независима вътрешна комисия. Всичко това се анализира, документира, вадят се заключения, отделят се пари в бюджета и се прави нужната корекция /реформа/.

  3. lisav
    #12

    б х чете писмото, като дявола евангелието

  4. pinocchio
    #11

    добре, ние че нямаме правосъдие, това е ясно, ама нали и до сега ни наблюдаваха, о пардон - мониторироха и какво от това? и какво като сега ще ни мониторират разширено? докато ЕС продължава да е една говорилня, която се кланя само на определени господари, и не започне да функционира, ще се трошат евро-пари за подобни дългогодишни мониторингови мероприятия, които са солени за евро-данъкоплатците, но много сладки за евро-чиновниците...

  5. Londoner
    #10

    Сега Б.Б. ще ни обясни как писмото на Юнкер всъщност казва, че неговите (на Б.Б.) усилия са довели до невероятни успехи в борбата срещу корупцията, внедрена от триглавата ламя (тройната коалиция, де).

  6. Londoner
    #9
  7. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #8
  8. Quo
    #7

    С две ръце!

  9. deni123
    #6

    Бенчмарк няма точен превод на български език. Това е типичен термин от банково-борсовите среди. Идеята, която се влага в термина Бенчмарк не е точно "изисквания"(това може да заблуди един анализатор). Най-близко като превод е думата "АРШИН". Ако резултатите например са от 1 до 10 приемаме, че за ЕС нивото 6(Бенчмарката) е задоволително. Следователно при изпълнение 4-5 сме близо до Бенчмарка, а при ниво 7-8 сме над Бенчмарка, но под Отличното 9-10 ниво. Така че българските анализатори трябва да установят

  10. Калико Джо
    #5

    А пък Цацата си мислеше, че вече се е измъкнала от мрежите на мониторинга...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам