Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК: Великобритания рискува да бъде възприемана като "неприятна страна"

27 коментара

Еврокомисарят по заетостта Ласло Андор предупреди, че Великобритания рискува да бъде възприемана като "неприятна страна", след като премиерът Дейвид Камерън обяви планове за ограничаване на достъпа до социални помощи за имигранти от държави членки на ЕС.

 

Андор призова британското правителство да не окуражава "истерия", съобщи ББС.

 

Според еврокомисаря несъобразяването с правилата може да доведе до "хлъзгав наклон".

 

"Въпросът е в това, че на британското общество не се казва цялата истина. Нуждаем се от по-точно представяне на действителността, не под натиск, не под истерия, както понякога се случва във Великобритания... Настоявам за казването на истината, не на неверни предположения", посочи Андор.

 

Вивиан Рединг, зам.-председател на Европейската комисия и еврокомисар по правосъдието oт своя страна коментира, че свободното движение в ЕС е основен стълб на единния пазар, подкрепен с подпис от Великобритания.

 

"Свободният пазар се състои от четири свободи - свободно движение на капитали, стоки, услуги и хора. Или се приемат всички, или нищо", каза Рединг. 

 

По повод социалния туризъм и намеренията на Лондон да ограничи възможностите за получаването на социални помощи от българи и румънци, че много британски бизнеси и граждани се възползват от правото на свободно движение - британските банки, телекомуникационни компании, които разкриват свои задгранични представителства, включително в България и Румъния. Има цели туристически селища в България, собственост на британски граждани, посочи еврокомисарят.

 

В опит да смекчи общественото безпокойство Камерън обяви ограничения на британска система за социални помощи срещу очакваната имигрантска вълна от България и Румъния.

 

Ограничителните мерки предвиждат, че новопристигнали мигранти от ЕС няма да имат право да искат настаняване в общински жилища. През първите три месеца те няма да имат право да искат и помощи като безработни, а от първи януари догодина помощи при търсене на работа (JSA) ще може да се иска за повече от максималните шест месеца, единствено ако безработните могат да докажат, че имат реални перспективи да получат работа.

 

Всеки гражданин на ЕС, който е бездомен или се занимава с просия ще бъде депортиран и ще му бъде забранено отново да влиза в страната през следващите 12 месеца, освен ако не докаже, че има основателна причина да бъде във Великобритания, като работа например.

Камерън обяви също така, че четворно ще се увеличат глобите за работодатели, които не изплащат минимални заплати.

 

Британският премиер каза, че споделя опасенията на много хора в Обединеното кралство от европейските изисквания за вдигане от 1 януари 2014 г. на ограниченията за достъп до британския трудов пазар, които сега са в сила за българи и румънци.

 

В статия за в. "Файненшъл таймс" Камерън огласи мерките и изтъкна, че Европа трябва да се реформира, за да върне доверието на гражданите си, имайки предвид опасенията, че неограничената имиграция подхранва подкрепата за десни популистки партии като Британската партия на независимостта.

 

Великобритания от десетилетия е главен поддръжник на разширяването на ЕС и на свободното движение, но сега иска да ограничи достъпа чрез нови правила, които да спрат притока на работници от бедните към по-богатите страни членки на съюза.

 

При перспективата за бъдещо разширяване към Балканите, а може би и към Турция, Камерън настоява за нови правила, които ще забавят напълно свободния достъп до трудовите пазари, докато не се гарантира, че отварянето им няма да доведе до огромна миграция, посочва "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

 

Наред с обявяването на рестриктивните мерки Камерън атакува лейбъристите, заявявайки, че причина за сегашната ситуация е фактът, че предишното правителство не е възприело по-твърда линия, когато през 2007 г. България и Румъния са били приети в ЕС.

 

Премиерът изтъква, че имиграционната политика на лейбъристите е причина на сегашната враждебност на британците към мигрантите от ЕС. Камерън нарича огромна грешка това, че не е бил наложен контрол.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    Пука й на Великобритания, тя по добре от всочки в Европа си знае интереса. Румъния и НРБ щели да протестират?!

  2. Анонимен
    #26

    Да се изкажа и аз, един от многото нашенци на острова: не само че са неприятни , ами са си направо отвратителни, ако не е курса паунд - лев е 1 към 2,33, ако имаше малко повече и по-добре платена работа в БГ-то, а и интернет-търговията най-после почне да функционира нормално, отдавна да съм си обрал крушите от тука и кракът ми никога, ама никога няма да стъпи на мъгльосания им остров, даже за смяна на самолетен полет... Айде със здраве!

  3. Анонимен
    #25

    Че тя си е неприятна - 300 дни в година вали, пак толкова има мъгла, а British гражданите те гледат отвисоко, само защото си от континента. На летището те посреща някой синьокож чистокръвен British полицай на име Муджиб или Сингх, чиито английски въобще не можеш да разбереш от пакистанския му акцент. За артрита да не говорим...

  4. Анонимен
    #24

    Господин анонимен 21 имаш ли си представа как се вземт помощи в Англия? Като не си информиран стой си в България и не зашитавай Англичаните.

  5. Анонимен
    #23

    Ами нали Англичаните са най_големите лентяи.Стига сте вярвали на глупости.Те се прецакаха с поляците и сега искат да си измият ръцете с нас все пак идват избори.Ние и все сме прецакани преди месец ме питаха дали имам виза теи законите не си знаят.

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #22
  7. Анонимен
    #21

    Великобритания няма проблем с хората които искат да работят там. Проблема им е с лентяите които отиват с намерението да източват социалната система. Великобритания е бивша колониална сила и много видове цигани са им се струпали на хранилката, та затова се опитват да отбият тия които могат. Какво да им се сърдим на британците, наша си е вината че много българи идеално се вписват в графата цигани.

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #20
  9. Анонимен
    #19

    Унгарския комисар да погледме първо страната си и след това да критикува Англия. Пълен глупак

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #18

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.