Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК задейства защитния механизъм срещу "иранските“ санкции на САЩ

Ефектът може да се окаже символичен

5 коментара
Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер

Европейската комисия спази даденото вчера в София от своя председател Жан-Клод Юнкер обещание и в петък задейства механизъм за блокиране на действието на санкциите на САЩ срещу Иран на територията на Европейския съюз. ЕК съобщи, че е приела "първи пакет от мерки за защита на компаниите от ЕС в Иран от санкциите на САЩ".

След като американският президент Доналд Тръмп обяви миналата седмица решението си да изтегли САЩ от споразумението за иранската ядрена програма, ЕС обеща да се придържа към сделката, която има за цел да не позволи на Иран да разработва ядрени оръжия в замяна на отмяна на санкциите, засегнали неговата икономика, припомня ДПА.

"Докато иранците спазват своите ангажименти, ЕС, разбира се, ще се придържа към споразумението, на което беше архитект", каза вчера в София Юнкер и предупреди, че решението на САЩ отново да наложат санкции "няма да остане без последици".

Първата стъпка е одобряване на "блокиращ регламент", който "забранява на компаниите от ЕС да изпълняват екстериториални санкции на САЩ, разрешава на компаниите да си възстановяват по съдебен ред загубите от действията на трети лица, изпълняващи тези санкции, и анулира действието на каквито и да е чуждестранни съдебни решения за изпълнение на санкциите на САЩ на територията на ЕС", заяви в петък Европейската комисия.

Според ЕК целта е мярката да влезе в сила, преди да започне действието на първия пакет санкции на САЩ на 6 август.

Блокиращият регламент бе създаден през 1996 година, за да се заобиколи ембаргото на САЩ над Куба и да се защитят работещите в Куба европейски компании. Сега този регламент ще бъде адаптиран към новата ситуация. Когато бе създаден механизмът обаче различията между ЕС и САЩ относно кубинското ембарго бяха изгладени на политическо ниво, така че ЕС никога не е имал възможност да провери дали блокиращият механизъм е действително ефикасен.

Еврокомисията също така цели да позволи на Европейската инвестиционна банка да финансира дейности в Иран. Ето защо днес тя започна и процедура, за да позволи на банката да продължи да поддържа европейските инвестиции в Иран, по-специално за малките и средните предприятия, допълва Франс прес.

Европейският парламент и Съветът имат два месеца, за да кажат дали приемат или се противопоставят на тези мерки.

"Процедурата може да бъде прекратена, ако политическите обстоятелства не оправдават приемането на мерките", отбелязва ЕК.

По-скоро символичен ефект

Според някои европейски медии ефектът от задействането на блокиращия регламент може да бъде по-скоро символичен, отколкото икономически, както и че шансовете споразумението с Иран да оцелее в условията на американски санкции силно намаляват.

След американското изтегляне от споразумението и заплахата на Вашингтон да санкционира предприятия, търгуващи с Иран, в това число и европейски, френската група Тотал предупреди, че ще се откаже от голям газов договор в Иран, освен ако американските власти не направят изключение за нея, припомня Франс прес.


Британският в. "Гардиън" пише, че големи европейски компании започнаха да се изтеглят от Иран, за да не им бъдат наложени санкции от Вашингтон и дава пример с датския транспортен концерн А.П. Мьолер-Мерск (A.P. Moller-Maersk), който също спря дейността си в Иран.

Бързината, с която се изтеглят предприятията, заплашва да осуети плановете на европейските лидери да предоставят правни и финансови гаранции на европейските компании, които продължават да търгуват с Иран.

Шефът на френското бизнес лоби в Иран Матийо Етурно се страхува от масово оттегляне на европейските компании от Иран след решението на САЩ да наложат нови санкции, предаде Ройтерс. Усилията на Европейския съюз да защити компаниите няма да са достатъчни, според Етурно.

За жалост, можем да очакваме масово изтегляне на европейските компании, каза Етурно, който е управляващият директор на Френския бизнес център в Техеран. Той направи това изказване на конференция във Френския институт за международни работи.

"Политическата активност на правителствата е добър знак, но оставаме с чувството, че няма да е достатъчна, за да сме сигурни, че компаниите ще запазят дейността си в Иран", добави той.

От друга страна, не е ясно докъде са склонни да стигнат в твърдостта си европейските страни.

Франция няма да влезе в търговска война със САЩ заради Иран, въпреки че не одобрява решението на американския президент Доналд Тръмп да се изтегли от ядрената сделка, каза вчера френският президент Еманюел Макрон на пресконференция в София.

"Въпросът е преди всичко геополитически. Ние няма да станем съюзници на Иран срещу САЩ! И ние няма да започнем търговска война със САЩ заради Иран или да налагаме контрасанкции на американски компании", каза Макрон.

Коментирайки решението на френската енергийна компания Тотал, Макрон каза, че иска да осигури всички гаранции за фирмите, които искат да останат в Иран, за да могат да направят това.

"Няма да принудим френските компании да останат. Президентът на Френската република не е президент и изпълнителен директор на Тотал", каза Макрон.

"Непреките последици от американското решение ще облагодетелстват руските и китайските позиции в региона и техните предприятия", допълни той.

"Моят приоритет е да се направи всичко възможно за отварянето на иранското общество", каза Макрон и припомни, че най-консервативните представители на иранското общество се противопоставиха на ядрената сделка именно защото тя насърчаваше отварянето на обществото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. HBK
    #5

    Доста подвеждащо.
    Първо: Американският президент не е обявил изтегляне от Споразумението за иранската ядране програма, а само намерение за отегляне, ако не се направят корекции в нея. Предложенията за корекции са 3 и изглеждат твърде логични. Което ме кара да мисля, че Обама е подписал това споразумени от политически, а не от практически съображения.
    Второ: Европейските лидери не само, че разбират че техните възражения са чисто "символични", но те дори разбират, че иранската дипломация се оказа

  2. Смо така! Ония от друго не разбират!

  3. trezwomislesht
    #3

    Кой наивник ще повярва, че САЩ ще направят изключение точно за "Тотал"? Та той дори за "Северен поток2" се кани да налага санкции.

  4. анита хегерланд
    #2

    Макрон или не разбира, или лъже.

  5. Real ''Mickey''
    #1

    Гледам по форумите се водят "люти битки" срещу Тръмп, водени от назначените дежурни("разделени" на ватенки и анти-тръмписти)


    То не бяха заклинания за "Независим ЕС" от САЩ. То не бе прекланяне към айатолясите. То възхвала на "ВЕЛИКИЯ руски СеверенПаток2" , то "търговски войни" , то бой по империализма, то зов за "свободен пазар"(?).....и разбира се МСМедиите наливат вода в мелницата:):):)





    А нещата са от прости по-елементарни: Тръмп и е европейските лидери се разбраха: САЩ да напусне споразумението,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.