Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК започна наказателна процедура срещу Унгария, Гърция, Италия, Хърватия заради бежанците

1 коментар
ЕК започна наказателна процедура срещу Унгария, Гърция, Италия, Хърватия заради бежанците

Европейската комисия откри наказателна процедура срещу Унгария и подаде жалба срещу Гърция, Хърватия и Италия заради бежанците, предаде Ройтерс.

Брюксел отбеляза, че не е удовлетворен от отговора на унгарските власти на изразените опасения към законодателството за убежище, което според ЕК нарушава правилата на ЕС.

Унгария има два месеца да отговори на изпратеното ѝ писмо от комисията.

Будапеща веднага обяви решението на ЕК за "акт на отмъщение" заради това, че Унгария отхвърли задължителните квоти за мигранти.

Страната изгради ограда по южната си граница, за да не могат да преминават мигранти, и се обяви против подкрепяния от Германия план за налагане на задължителни квоти за разселване на десетки хиляди мигранти из страните членки на ЕС.

"Това е несправедлива и нечестна процедура, плод на отмъщение от политически групи, които не одобряват решимостта на Унгария да защитава европейските граници", заяви Янош Лазар, шеф на кабинета на премиера Виктор Орбан.

Унгария ще се защитава срещу наложената ѝ наказателна процедура, каза още Лазар.

Според него Германия повече заслужава наказателна процедура заради огромните закъснения в разглеждането на молбите за убежище на хилядите мигранти, които е приела.

Европейският съюз подаде жалба и срещу Гърция, Италия и Хърватия заради некоректното регистриране на пристигащите мигранти.

Гърция е взела пръстови отпечатъци само от около 121 хиляди от почти половин милион души, които са пристигнали в страната между 20 юли и 30 ноември тази година, сочат данните на ЕК.

Брюксел предупреди трите държави за последствията още преди два месеца, но в четвъртък заяви, че те не са успели да намерят ефективно решение на проблема.

ЕК заяви, че е изпратила официални писма с предупреждения към трите държави, което е първата официална стъпка от започването на съдебен процес.

Междувременно правителството на Словения представи проектозакон, който ще ускори процедурите за оценка на кандидатите за убежище в страната.

Откакто Унгария затвори границата си със Хърватия в средата на октомври и пренасочи мигрантския поток западно към Словения, над 310 000 души дойдоха в малката балканска страна на пътя на балканския миграционен коридор, отбелязва Ройтерс.

Досега само около 120 от тези мигранти са поискали убежище в страната, но правителството реши да ускори процедурите в тази насока, за да хармонизира законодателството си с това на други членове на ЕС.

Съгласно предложението властите ще имат два месеца, за да разрешат въпроса с молбите за предоставяне на убежище от хора, за които още от началото е установено, че те не се нуждаят обезателно от международна защита.

През ноември Словения каза, че ще връща икономическите мигранти, пристигащи през Хърватия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Емил Станоев
    #1

    А утре - "бежанците " ще предприемат наказателни действия против ЕС и скоро ЕС ще е само спомен.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.