Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК започва наказателна процедура срещу Унгария заради Централноевропейския университет

0 коментара
ЕК започва наказателна процедура срещу Унгария заради Централноевропейския университет

Европейската комисия съобщи в сряда, че предприема първата стъпка по откриването на наказателна процедура срещу Унгария. Процедурата е свързана с приетите промени в унгарския закон за висшето образование. Тези промени се очаква да засегнат или прекратят дейността на Централноевропейския университет в Будапеща, предаде БТА от Брюксел.

На прицела на ЕК са още няколко приети неотдавна закона. Един от тях разрешава системното задържане на мигранти. Сред другите критикувани инициативи на унгарските власти е проект, който ще задължи неправителствените организации да декларират финансирането си от чужбина, ако то надхвърля 23 000 евро годишно, както и въпросникът "Да спрем Брюксел", изпратен в началото на този месец до всички домакинства в страната.

Комисията съобщи, че засега по въпроса с миграцията ще остане в диалог с унгарските власти - т.е. няма да предприеме наказания, въпреки че Унгария отказва да изпълни квотите за разселването на мигранти. Комисията днес ще оповести отговори по темата за предвиденото от унгарското правителство допитване в кампанията "Спри Брюксел". Целта е да бъдат опровергани подвеждащи твърдения за решенията, приемани от институциите на ЕС, които трябва да бъдат прилагани от държавите в Общността.

ЕК съобщи, че ще следи развитието на въпроса, свързан с унгарското законодателство за регистрацията на неправителствените организации.

Комисията отбеляза, че развитието на темата с предприетата днес наказателна процедура ще зависи от отговорите, които се очакват от унгарските власти..

Майкъл Игнатиеф, ръководителят на Централноевропейския университет (ЦЕУ), основан в Будапеща от милиардера филантроп Джордж Сорос, призова Европейския съюз да подкрепи битката срещу новия унгарски закон за образованието, който цели да закрие висшето училище, съобщи Ройтерс.

Президентът на университета говори във вторник в Европейския парламент пред депутати, представители на академичните среди и журналисти. Игнатиеф заяви, че институцията, която ръководи, е в смъртна опасност, с "пистолет, опрян в главата". Приетият неотдавна нов закон трябва да влезе в сила през октомври, а това означава, че ЦЕУ няма да може да приема нови студенти след 1 януари. Това ще е първият случай в Европа след 1945 година, когато държава от ЕС иска да затвори свободен университет, каза той и призова Брюксел да се намеси, за да спаси висшето училище, свързвано с идеите на либерализма и "отвореното общество" на Сорос.

ЦЕУ не отговаря на едно от основните условия, поставени в новия закон - да има кампус и в страната, където е регистриран, в САЩ. Игнатиеф заяви обаче, че в света има около 30 американски университета, които нямат кампуси в САЩ, и посочи като примери висши училища в Кайро, Бейрут и Централна Азия.

Унгарското правителство заяви, че целта на новите разпоредби е да предотврати издаването на съмнителни дипломи от чужди университети, но критиците на унгарския премиер Виктор Орбан казват, че става дума всъщност за атака срещу Сорос, финансираните от него неправителствени организации и като цяло срещу свободата на словото и демокрацията в Унгария.

ЕС има ограничени възможности да въздейства на Унгария, защото евентуални по-строги наказания изискват единодушната подкрепа на всички страни членки, а Орбан може да разчита на полските си съюзници, че ще се противопоставят на подобно решение, отбелязва Ройтерс.

Дебат за Унгария в Европейския парламент

По-късно в сряда пред Европейския парламент, в присъствието на унгарския премиер Виктор Орбан заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс предупреди Унгария, че срещу Будапеща може да бъдат предприети още три наказателни процедури.

 

Унгария се е врекла в ЕС и това не подлежи на въпрос, но сме недоволни от ЕС и искаме да го променим, заяви след това пред европарламента унгарският премиер.

Спорът ни е с голям американски спекулант, (Джордж) Сорос разруши живота на милиони европейци със своите финансови спекулации, заяви Орбан. Сорос и неговите организации искат да вкарват по един милион мигранти в ЕС на година, отхвърляме това предложение, добави той, като остана неясно на какви факти се основава това му твърдение.

Ако не сте съгласни с нас, готови сме за спор, но не ни съдете, призова той евродепутатите. Досегашните резолюции на ЕП за Унгария не издържаха изпитанията на времето, бяха провал, коментира унгарският премиер.

Искаме да говорим открито, дори това да не се харесва на всички. Не може да очакваме всички държави в ЕС да бъдат еднакви. Запазваме си правото да преценяваме сами с кого да живеем, заяви Орбан.

 

Последваха разгорещени дебати в пленарната сесия на Европейския парламент в Брюксел.

Групата на Европейската народна партия - политическата сила, към която се числи Орбан - призова премиерът да приложи препоръките на Европейската комисия по въпроса с Централноевропейския университет, но призова комисията да има справедливо отношение към унгарското правителство. ЕНП настоя Унгария да не бъде превръщана в жертвен агнец и сходно отношение да получат също властите в Малта и Румъния, обвързани съответно със скандалите около "Досиетата Панама" и опитите за промени в антикорупционното законодателство.

Групата на социалистите и демократите заяви, че ЕК трябва да използва всички средства срещу Унгария, ако е необходимо, включително да предложи унгарското правителство да бъде лишено от правото на глас в Съвета на ЕС. Във всяко семейство се споделят предимствата и тежестите от съвместното съжителство, добавиха социалистите.

Групата на европейските консерватори и реформатори (ЕКР) определи основателя на Централноевропейския университет в Будапеща Джордж Сорос като "много противоречива личност", която не се колебае да променя изборните резултати в суверенни държави. ЕКР отбеляза, че Централноевропейският университет не крие тесния си политически профил.

Групата на АЛДЕ припомни, че през 1989 г. Орбан се е възползвал от подкрепата на Сорос, но по-късно унгарският премиер е изоставил демократичните принципи. Либералите упрекнаха Орбан, че приема парите на ЕС, но не и неговите ценности.

Групата на Европейската обединена левица отбеляза по повод въпроса с миграцията, че Унгария трябва да се съобразява не само със собствените си закони, но и с международните конвенции.

Групата на Зелените коментира, че ако ЕС беше СССР, както твърди Орбан, сега в Лондон щеше да има танкове. Християнството не ни призовава да гоним пришълците, а да ги защитаваме, добавиха Зелените по повод християндемократическата принадлежност на партията на Орбан.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.