Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екатерина Захариева иска съвет към МС да движи съдебната реформа

Идеята е в него да влязат магистрати, НПО и академици

7 коментара
Екатерина Захариева, сн. БГНЕС

Правителството да създаде постоянно действащ консултативен съвет по прилагането на съдебната реформа, предлага новият правосъден министър Екатерина Захариева, съобщиха в сряда от ведомството ѝ.

Според идеята ѝ, на ротационен принцип в него трябва да вземат участие магистрати, неправителствени организации, представители на академичната общност и други институции. Очаква се предложението да бъде гласувано следващата седмица на заседанието на Министерския съвет (МС).

Целта на Захариева е този нов орган да координира изпълнението на стратегията за съдебната реформа, да извършва мониторинг по изпълнението на заложените цели, да приема пътните карти за изпълнение на стратегическите цели, както и да обсъжда документи, дейности и инициативи.

Според съобщението на правосъдното министерство, "създаването на съвета е от изключително значение за обединяване усилията на съдебната и изпълнителната власт, както и на академичната общност и неправителствения сектор за координирано постигане целите на стратегията".

"При обсъждане на въпроси, които изискват промени в законодателството или приемане на решение на Народното събрание, ще се канят за участие председателят на комисията по правни въпроси към Народното събрание и председатели на парламентарните групи или техни представители", предвижда още идеята на Захариева.

В предложението са заложени и критерии за участие на неправителствени организации в съвета – да са работили най-малко пет години по въпроси, свързани със съдебната реформа, както и да са с реализирани конкретни инициативи в тази сфера. Предвижда се към консултативния орган да се създадат експертни работни групи, които да подпомагат изпълнението на мерките по стратегията.

Следващата изключително важна стъпка от съдебната реформа, която бе започната в края на м.г. с приемането на сериозно орязаните конституционни промени, е внасянето и гласуването в парламента на изцяло нов Закон за съдебната власт (ЗСВ). Проект за него вече бе изготвен от екипа на предшественика на Захариева Христо Иванов, но така и не бе внесен  в Народното събрание, тъй като той подаде оставка заради отстъплението от "историческия компромис" по отношение на квотното разпределение на членовете на Висшия съдебен съвет.

Въпреки това приетите промени в конституцията дават зелена светлина законопроектът на Иванов да бъде гласуван без изобщо да бъде редактиран. Основното условие за това бе разделянето на ВСС на две колегии, което вече е факт. Захариева обаче даде да се разбере, че ще ревизира някои текстове "в съответствие на това, което се случи като изменение на конституцията".

Едно от най-важните предложения, записани в проекта за нов ЗСВ на Иванов, е премахването на единоначалието в прокуратурата, заради което всички в момента всички обвинители са тотално подчинени на главния прокурор, а не само на административните си ръководители и горните инстанции.

Предлага се и ликвидирането на първоначалната проверка, която често се ползва, за да бъде държан проверяваният в зависимост, без изобщо да има образувано разследване срещу него. Идеята е прокурорите да образуват директно досъдебно производство, срещу което главният прокурор Сотир Цацаров вече се обяви нееднократно.

Сред останалите важни моменти в проекта за нов ЗСВ е премахването на възможността за устни разпореждания на висшестоящите прокурори към подчинените им, като се разписва задължение ръководителите сами да се произнесат по съответната преписка, ако редовият прокурор откаже.

От ключово значение за съдиите е пълната демократизация в управлението на съдилищата – предлага се голяма част от решенията, взимани в момента от административните ръководители, да минат в правомощията на общите събрания. Освен това има идея съдиите да получат право да предлагат на ВСС кандидат-председатели и съветът да е длъжен да подлага на гласуване номинациите им.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #7

    Ако искаш едно нещо да се забатачи, изпрати го в някой съвет или комисия и спокойно можеш да забравиш за него.

  2. Васил Здравков
    #6

    Щом т.нар. НПО са такива разбирачи, защо техни представители не кандидатстват за места в съдебната власт ? Един се намърда - Хр. Иванов, и се провали. Много е лесно да седиш отстрани, да "усвояваш" някакво външно финансиране и да даваш акъл без да носиш отговорност. А в цитираните идеи за промени в ЗСВ има положителни неща. Например предварителната прокурорска проверка, това е най-сигурният начин едно дело да се забатачи до абсурдност и никога да не влезе в съда.

  3. BLM
    #5

    Захариева обаче даде да се разбере, че ще ревизира някои текстове "в съответствие на това, което се случи като изменение на конституцията". Да си дойдем на думата.

  4. Londoner
    #4

    Поредното размиване на отговорност от тази чиновничка с цел да не се постигне нищо. "В предложението са заложени и критерии за участие на неправителствени организации в съвета – да са работили най-малко пет години по въпроси, свързани със съдебната реформа, както и да са с реализирани конкретни инициативи в тази сфера." Т.е. тотално изолиране на тези организации, които наистина целят реформи.

  5. Калико Джо
    #3

    За какво им е този съвет и то от случйни субекти на ротационен принцип - нали тя е избрана от НС за министър с основната задача да движи реформата и да внесе закона в НС. Само али-бали и бягане от отговорност е това!

  6. Ян Иван
    #2

    В предложението на г-жа Захариева няма нищо оригинално. От Татово време е известно, че ако не искаш нещо да стане, най-лесният начин е да създадеш комисия и няколко подкомисии по въпроса. Новото е, че комисията е наречена съвет. Браво. Защо ли им плащаме заплатите на словоблудстващи безделници???

  7. Българофил
    #1

    ,,Другарката" Захариева просто бяга от отговорност! А и не само тя, а и цялото правителство, воглаве с Тиквата! Целата е, след като не се случат истински реформи в съдебната система(а те няма да се случат с този главен прокурор, с това правителство и с този Парламент), отговорността да се прехвърли върху изброените в статията академици, магистрати, обществени организации и т.н.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.