Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екозащитници: България инвестира в руска газова зависимост, вместо в свои ВЕИ

23 коментара
Екозащитници: България инвестира в руска газова зависимост, вместо в свои ВЕИ

Европейската комисия трябва да спре да субсидира газови проекти, тъй като синьото гориво не може да е преходно за постигане на климатична неутралност и става въпрос за огромни излишни харчове, а в същото време газовата инфраструктура в Европа е достатъчно добре развитяаи свързана. България пък не бива да продължава да инвестира в руска газова зависимост, а в развитието на собствени възобновяеми енергийни източници, иначе рискува да се превърне в Украйна и да бъде използвано това за натиск от "Газпром".

Тези препоръки отправиха представители на европейски екоорганизации по време на уебинар "Митовете за изкопаемия газ: мост или задънена улица към справедлив енергиен преход?", организиран във вторник от "За Земята" в партньорство с "БлуЛинк", Асоциацията на европейските журналисти - България и "Климатека".

Рори Форстър, координатор "Газови политики" в "За Земята" и CEE Bankwatch Network, разкритикува намеренията на българското правителство да развива големи газови инфруструктурни проекти като разширението на газохранилището в Чирен, междусистемните връзки с Гърция и Сърбия, модернизация на вътрешната си преносна мрежа и газификацията на комплекса "Марица Изток" с евросредства. Според него това са напразни огромни инвестиции в руска газова зависимост, при положение, че след 2029 г. ЕС ще работи в посока спирането на използването на природен газ.

"Мит е, че газът е преходно гориво и може да е мост към довеждането на Европа към чистото бъдеще. Това е маркетинг от страна на газовата индустрия. Тези инфраструктурни проекти не отразяват зелените цели за неизлъчване на парникови газови в атмосферата. Международната агенция по енергия вече посочи, че ако продължаваме да вървим по този път, няма шанс да постигнем екоцелите на Парижкото споразумение и Зеления пакт на ЕС, а само загробваме огромни пари", коментира и Ели Роб от "Приятели на Земята Европа".

"В същото време ВЕИ инфраструктурата в България не е развита. При достижим потенциал за използване на ВЕИ за производство на енергия от 23 ГВ в страната, без да се отчитат възможностите на геотермалната и водната енергия, общият инсталиран ВЕИ капацитет е под 13 ГВ. А може да е двоен и да се изнасят зелени количества електроенергия. Но България обича зависимостта от руски газ и иска еврофинансиране за редица газови проекти", заяви Форстър.

Според него, ако европейските правителство продължат да инвестират в газова инфраструктура, която скоро ще бъде изведена от експлоатация, ще попаднат в капана на неизползваема инвестиция.

"Ако се инвестира в газ, това са прахосани пари, ако са във ВЕИ -това е за чиста енергия в помощ на планетата", отбеляза Форстър, според когото има редица комбинации от енергийни решения и съхранението на зелена енергия в акумулаторни батерии е едно от тях. Той призна, че все още рециклирането на тези батерии не е достатъчно добро и трябва да се развие, защото се съдържат ценни метали, които могат и трябва да се използват повторно.

"Газът е измамно решение, защото позволява манипулации от страна на Русия. България може да се окаже в ситуация като Украйна с увеличаването на газовата си зависимост и това ще бъде използвано от "Газпром". Няма интереси в газовата индустрия, които да водят да намаляване на зависимостта от Русия", заяви Фростър.

"Трябва да се заложи на локални ВЕИ и изграждане на чисти домове по отношение на отоплението. Докато газът поскъпна 200 процента, цената на тока от вятър падна с 56 на сто, а общо на ВЕИ с 85 процента. Това ги прави освен по-чисти и по-сигурни", отбеляза Ели Роб.

Според представени от нея данни в периода от 2010 до 2018 г. са похарчени 251 млн. евро за лобизъм в Евросъюза от страна на газовата индустрия, за да се наложи синьото гориво като преход към водорода и производство на водород. Роб смята, че излъчването на метан при използването на природния газ, освен на въглероден двуокис, прави това гориво несъвместимо с целта на Европейския съюз за намаляване на парниковите емисиите с 55 на сто и е в пълен разрез със Зеления пакт.

Според нея драстичното поскъпване на газа и оттам на тока води до влошаване състоянието а енергийно бедните семейства. "Вече маргинализираните хора ще са в дилема да се топлят или да се изхранват. Това показва, че трябва да спрем този скъп и замърсяващ източник, който ни отдалечава от изпълнението на екоцелите", посочи Роб.

Природозащитниците акцентираха върху това, че развитието на локални ВЕИ инсталации е истинската енергийна независимост и тази индустрия се развива, за да предлага на потребителите устойчиви решения, тъй като основните обвинения към слънчевата и вятърната енергия са, че са непостоянни и несигурни източници на енергия.

В момента се залага голяма загуба на енергия още при строежа на сградите и инженерите и архитектите трябва да проектират домовете ни устойчиво с ВЕИ и евентуално капацитет за съхранение и отдаване на излишна енергия в мрежата, отбеляза Роб.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бакърджиев
    #23

    Не е вярно че България е инвестирала в руска газова зависимост. Такава инвестиция направи с нашите пари големият десен политик и демократ, генерал, доктор, инженер и охранител Бойко Борисов. Защото България е нещо много различно от този бандит.

  2. анита хегерланд
    #22

    Драги защитници, всички искаме "зелена енергия" поради факта, че тя ще бъде подкрепена финансово и политически от ЕС. Но действителността е друга. ВЕИ се прави в пълноводен басейн, който целогодишно може да достави огромен обем вода, която не е нужна на селското стопанство и промишлеността и позволява добива на електроенергия. Да се построи ВЕИ високо в планината означава огромна сеч, строителство, високоволтови проводници. Ценим вашата полезна за обществото дейност, но вие вкарахте голяма част от територията на България в "Натура 2000", което не позволява тя да се използва за ветропаркове и ВЕИ. Какво всъщност искате: евтин ток или опазване на природата?!

  3. Stefan
    #21
    Отговор на коментар #14

    Най-големите защитници на руските газови интереси в Европа са меркел и нейните хора в ЕК. ЕС е пробит отдавна. Меркел позволи руските тръби на СП и ЮП да заобиколят Украйна, меркел натисна и Борисов да строи експресно руско-турски поток и го защитава със зъби и нокти миналата есен в европарламента. Зелените наркомани пък бяха тези, които натискаха за затваряне на всички Тец и Аец в Германия и превръщането й в енергиен припадък на Русия. Зелените наркомани нямат морално право да кажат гък по темата енергийна зависимост от Русия.

  4. Stefan
    #20

    Тези зелени наркомани не схващат, че веи са скъпи и ненадеждни и са само екзотична добавка към енергийния микс. Има технологии за улавяне на въглерод, които се развиват в САЩ. Това е единственото приемливо "зелено" решение за климата. Другото е пунта мара.

  5. kosta
    #19

    От инсталирани 13 ГВ , ВЕИ произвеждат едва 0,5 Gw Това е ефективността им - или няма слънце или няма вятър. Или няма и слънце и вятър. ВЕЦ са добро ВЕИ, но когато има вода в язовирите. Затова работят само нощем когато покриват липсата ФЕЦ. Така ВЕИ произвеждат общо около 5-7 % от потребявания ток. Сами смятайте колко са ефективни съобразно инвестициите и СУБСИДИИТЕ, които получават

  6. kosta
    #18

    Събрали се някакви активисти и решили че имаме малко ВЕИ Това е съвременна европа - некомпетнтни лобисти на ВЕИ дрънкат празни приказки ВЕИ не могат да заместят ТЕЦ, другари от Климатека, Идиоtека и прочие странно финансирани НПО ВЕИ са скъпа неефективна и НЕНАДЕЖДНА енергина опция

  7. kompetenten
    #17
    Отговор на коментар #10

    Въглищата няма да свършат, въпроса е кога човечеството ще спре да ги използва. Каменната ера приключи не защото свършиха камъните, а защото човечеството се е развило. Същото ще стане и с изкопаемите горива, няма да се ползват вечно, но сега за разлика от преди има натиск да се забави този процес. Натискат тези, които искат да си задържат печалбите.

  8. Новичок
    #16
    Отговор на коментар #14

    Ето че дрогарят Ах-Сыктыр си изтри коментарчетата, в които иронизираше България и възхваляваше Путлер. В 21:14 да бъдем точни.

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #15
  10. Гений
    #14

    Дискусиите по никоя друга тема не разкриват така уродливата същност на троловете-родоотстъпници, както руските газови интереси. Дори когато се обсъжда ковида, омразата им не лъсва толкова явно (илиев пешо, сики, руската златка и др.) Стане ли дума за газ, просто се издават.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.