Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ексшефовете на НЕК Велков и Папазян отново разследвани заради АЕЦ "Белене"

Това е втори опит на прокуратурата да докаже престъпление по нереализирания ядрен проект

5 коментара
Велков и Папазян (двамата в средата) подписаха споразумението с руснаците за строежа на АЕЦ "Белене".

Бившите директори на "Националната електрическа компания" (НЕК) Любомир Велков и Мардик Папазян отново са разследвани от прокуратурата за нарушения по реализацията на строежа на АЕЦ "Белене", довели до финансови щети за държавната компания. Това научи Mediapool след като енергийният министър Теменужка Петкова в рамките на петъчния парламентарен контрол съобщи, че "се води ново разследване за АЕЦ "Белене", всичко е в ръцете на прокуратурата".

Така тя отговори на депутатите РБ Мартин Димитров и Петър Славов, които питаха дали държавата ще потърси имуществена отговорност от длъжностните лица, отговорни за арбитражното решение срещу НЕК за плащане на 550 млн. евро за поръчано и изработено от руската компания "Атомстройекспорт" ядрено оборудване за проекта, който бе прекратен от първото правителство на ГЕРБ през март 2012 г.

Любомир Велков бе главен изпълнителен директор на НЕК, а Мардик Папазян - изпълнителен директор, от ноември 2005 г. до август 2009 г., когато бяха сменени от дошлата на власт ГЕРБ. На практика те придвижиха търга за проектант и строител на ядрената централа, подписаха споразумението с "Атомстройекспорт" и по тяхно време започнаха преговорите за ИПС-контракт и бяха направени първите поръчки без такъв договор. По време на парламентарното разследване на строежа на АЕЦ "Белене" през 2012 г. двямата обясниха, че обикновените строителни стандарти и българските закони били прекалено тесни за ядрени проекти и при АЕЦ важели други правила.

Петкова не посочи поименно тях като сега разследвани, но припомни, че проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция, чийто директор бе тя по време на одита, е установила, че през ноември 2008 г. тогавашните директори без санкцията на съвета на директорите и на министъра на икономиката и енергетиката са поръчали на своя глава на "Атомстройекспорт" оборудване с дълъг цикъл на производство за АЕЦ "Белене" чрез т. нар. допълнение 5 към споразумението с руската компания за строежа на атомната централа. Поръчката е за 673 млн. евро и на практика прави необратим процеса по изработването на реакторите за ядрената централа, без да има сключен окончателен договор с цени на ескалация в него.

В парламента енергийният министър не обясни за какво точно е новото разследване на прокуратурата, а припомни, че от 2009 до 2013 година финансовата инспекция е провела редица проверки във връзка с проекта за АЕЦ "Белене".

"Бяха извършени финансови инспекции както в НЕК, така и в БЕХ , така и в бившето Министерство на икономиката, енергетиката и туризма по отношение на отпусканите целеви средства и тяхното разходване (за ядрения проект – б.ред.)", каза министър Петкова.

Тя напомни, че при тези проверки са били установи редица нарушения в областта на обществените поръчки. "Много тежки, много груби нарушения“, каза тя и посочи, че докладите от проверките са предоставени на компетентните органи на прокуратурата.

"Допълнение 5 е подписано и при липсата на сключен договор за инженеринг, доставка и строителство между страните, но в него е определена стойността на оборудването - 673 млн. евро, и веднага е платен аванс в размер на 84 млн. евро. По този начин арбитражът става необратим в тази част", обяви Петкова.

Смесването на делата

Тя каза, че още през май 2012 г. Софийска градска прокуратура и специализираното звено за противодействие с финансовите и данъчни измами е уведомило финансовата инспекция за образуваното дело за "Белене". "През месец март 2015 г. дойде постановление на прокуратурата и в НЕК, че производството е прекратено, поради липса на престъпление по съответните разпоредби“, каза министър Петкова.

По думите ѝ тогава НЕК и Министерство на енергетиката и БЕХ са обжалвали това решение и през 2015 г. то е отменено, като към настоящия момент се води ново разследване. "Така че всичко е в ръцете на прокуратурата, аз се надявам колегите наистина да анализират цялата фактическа обстановка, защото това е наистина много важно", допълни министър Петкова.

От изказването ѝ обаче не става ясно за кое точно дело по проекта "Белене" става дума. Тогава прокуратурата обяви, че разследва длъжностно присвояване на 18 млн. евро и ставаше въпрос за изплащане на парите за консултантски услуги на "УорлиПарсънс" след спирането на ядрения проект

Само преди месец главният прокурор Сотир Цацаров също обяви, че има образувано дело заради продължилите плащания по спрения проект "Белене" въпреки решението на предишното правителство на ГЕРБ да се спрат всички плащания по проекта.

"Мисля, че и скоро ще има привлечени лица под отговорност", обеща главният прокурор Сотир Цацаров пред парламентарната правна комисия тогава, но не стана ясно дали има предвид Велков и Папазян или други двама бивши директори на НЕК - Крум Анастасов и Иво Лефтеров. Те също бяха привлечени през октомври 2013 г. като обвиняеми за длъжностно присвояване от държавната компания покрай проекта за строеж на АЕЦ "Белене" заедно с управителя на инженеринговия консултант на ядрения проект "УорлиПарсънс" Събин Събинов и Богомил Манчев, собственик на "Риск Инженеринг", която бе подизпълнител на "Уорли" и строителен надзорник на площадката на "Белене".

На 1 октомври 2015 г. стана ясно, че Софийската градска прокуратура е прекратила "поради липса на доказателства" делото срещу Манчев и Събин Събинов. Разследването срещу Анастасов и Лефтеров, които бяха начело на НЕК от август 2012 до април 2013 г. бе обявено, че продължава и досега не е съобщавано какво се случва по него.

Още при назначаването си за главен прокурор Сотир Цацаров обяви мащаби разследвания в 12 глави от енергетика.

Всъщност Велков и Папазян вече бяха разследвани от прокуратурата за неизгодната продажба на реактора, произведен за първоначалния проект за строеж на АЕЦ Белене" от чешката компания "Шкода". Той стана част от сделката с "Атомстройекспорт" за строежа на българската АЕЦ по нова технология и вече е инсталиран в Калининската АЕЦ. Двамата бяха обвинени, че са продали реактора с 90 млн. евро по-евтино от експертната оценка за стойността му. Производството обаче спихна след неуспешна съдебна поръчка до руснаците, които отговориха, че необходимите на прокуратурата документи по случая с реактора са изгорели при пожар в архива.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #5
  2. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Хубава новина за Европейската енергетика: Полския регулатор не е дал съгласие за създаване на съвместното предприятие/СП/ за "Северен поток - 2" Управлението за конкуренция и защита на правата на полските потребители са отказали да дадат разрешение за създаването на СП от шест страни, за изграждането и експлоатацията на Nord Stream 2, съобщи ведомството. Сторонами создания СП являются «Газпром», Uniper Global Commodities SE (Германия), Engi SA (Франция), OMV Nord Stream II Holding AG (Швейцария), Shell (Нидерланды), Wintershall Nederland BV (Нидерланды). Компании планировали завершить выкуп долей в СП после получения одобрения польского регулятора.

  3. Разследван престъпник означава оправдан престъпник! Заото сме демоКРАДЦИя-сторят гарантиращ либерална безнаказаност. Р.ОВЧ. от снимката-беше и той на дълго посещение в САЩ! Няма корумпиран управник, който да ен е приветстван раздушно от майката на корупциите. Държавата, която безпрепядствено превежда парите на световната, включително руската корупция през американски банки под наблюдението на САЩ спец служби до офшорни зони!

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    ПроКУРАТУРАта ще ги хване колкото хвана тоя Богомил Манчев. Никак! Я ще сбъркат някоя алинея, я няма да достигат доказателства. Я..., както Софиянски казал в тесен кръг-оправдаха ме по 4 обвинения, но значително обеднях. Аз харесвам и поддържам колежката Теменужка , но трябваше да ги махне, поне от държавната ясла.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.