Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Електромобилите и блокчейн технологиите заплашват региона с енергиен дефицит

24 коментара
Тим Йео

До десет години Югоизточна Европа може да почувства недостиг на енергийно производство заради навлизането на електромобилите, ръста на технологиите за обработка на данни и енергоемките блокчейн технологии, както и Интернет на нещата за онлайн управление на мрежи, сгради и електроуреди. Всичко това става на фона на ускореното прекратяване на използването на въглища за производство на електроенергия, което също ще допринесе за дефицита на ток, смята Тим Йео, основател и председател на института Ню Нюклиър Уоч Юръп, в който членуват европейски компании от ядрения бизнес.

П овреме на участието си в конференция, посветена на ролята на неправителствените организации във формирането на енергийните политики, в София, той представи анализ на института на неговата организация, според който балансът на енергийните пазари в Югоизточна Европа е несигурен. Авторите на изследването обръщат внимание на трудните и спешни политически предизвикателства, пред които е изправен регионът с оглед на предстоящите промени в общоевропейската енергийна политика.

Според проучването, три неизбежни тенденции, които се развиват паралелно, ще нарушат съществуващия енергиен баланс в Югоизточна Европа, заплашвайки региона с недостиг на електроенергия. Сред тях са увеличаващата се подкрепа на европейско ниво за ускореното прекратяване на използването на въглища след Парижкото споразумение; нарастващият с бързи темпове брой електрически автомобили и повсеместното прилагане на енергоемки технологии за обработка на данни.

На практика това означава, че електроснабдяването, което досега разчита на въглища и природен газ, ще намалее значително, докато търсенето в региона и в експортните пазари ще нарасне след повсеместното навлизане на електрическите автомобили и на енергоемките технологии като Blockchain и Internet of Things (IoT), подчерта Тим Йео пред участниците в дискусията.

Законодателното въздействие от присъединяването към ЕС на страните кандидатки от Югоизточна Европа – което се отнася специално до политиката по климата и което все още не е достатъчно заложено в дългосрочната енергийна стратегия на правителствата на тези страни, ще превърне региона от традиционен износител на енергия в търсещ стабилни електродоставки. В този контекст, страните от региона трябва да заложат на строителството на нови базови безвъглеродни мощности, каза още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #24

    Тим Йео не обърна внимание, че ТЕЦ Бобов дол е спрял да работи. Вероятно ще ни чакат тежки дни.

  2. Дядо ми Петър
    #23

    Вън всякакъв ядрен бизнес от България!

  3. Milenca
    #22

    \\\"...смята Тим Йео, основател и председател на института Ню Нюклиър Уоч Юръп, в който членуват европейски компании от ядрения бизнес....\\\"така, ядрения бизнес!Нещо неясно?А какво ли ще се случи, ако отпаднат ограниченията и формалностите хората да си слагат фотоволтаични панели по покривите и терасите?

  4. Филка Русофилка
    #21

    Парите за една „ново-нуклеарна“ централа няма ли да стигнат да разработят фотоволтаични каросерии за електромобилите? Това неминуемо ще стане.

  5. Илиев Пешо
    #20
  6. Илиев Пешо
    #19
  7. pepe
    #18

    Я провери сега колко са сумарните мощности за производство на електроенергия - налични в момента, в България. Според дори силно "ощетяваща" /за производствените мощности/ сметка, България има мощности, пак да повторя - налични, достатъчни да захрани собственото си потребление, плюс теоретично цялото СВЕТОВНО потребление на електроенергия за "копане" на криптовалути. :)

  8. Илиев Пешо
    #17
  9. pepe
    #16

    По-малко - точно както съм казал.
    А според данните, които намерих за 2017-та година е 0.13% - много далеч от 1% и много по-близо до 0.1%.
    0.13% усреднено за една година - за това става дума реално. Би ли обяснил как това ще доведе до криза в електроенергийния сектор, катастрофален недостиг на електроенергия или нещо подобно?
    Това са данни от оценка на потреблението на електроенергия /за "копане"/ в световен мащаб, срещу потребление в една България.
    Само двата блока на АЕЦ Козлодуй при постоянна

  10. Илиев Пешо
    #15

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.