Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Квотите за разпределението на бежанците в Европа ще бъдат променени

Унгария се отказва от статута на държава "от първа линия"

4 коментара
Снимка: ЕПА

Квотите, предложени от Европейската комисия за разселване на 120 хиляди мигранти, ще бъдат сериозно променени. Това съобщи пред Европейския парламент в Брюксел министърът на външните работи и европейските въпроси на Люксембург Жан Аселборн от името на председателството на Съвета на ЕС.

Той поясни, че Унгария е пожелала да бъде изключена от схемата и да не се възползва от нея, като отпадне статутът ѝ на държава "от първа линия". По-рано този месец ЕК предложи 54 000 мигранти, пристигнали в Унгария, да бъдат приети в други държави от ЕС.

Според първоначалните квоти България трябваше да приеме 1600 души.

Европейският парламент разглежда въпроса за мигрантската криза по процедура за извънредни случаи. Резолюцията по тази тема ще бъде гласувана в четвъртък сутринта, както предвижда правилникът за дейността на институцията.

При днешното обсъждане в пленарната зала големите политически групи подкрепиха виждането, че са необходими спешни мерки за справяне с мигрантските потоци, съобщи БТА.

Европейските институции трябва да покажат действие, гражданите очакват това от нас, посочи при откриването на сесията председателят на ЕП Мартин Шулц.

Зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс отбеляза, че ако въпросът остане нерешен, ще последват човешки страдания, политически сътресения и напрежения, които Европа не може да си позволи. По неговите думи са необходими действия в следващите дни и седмици. Нямаме време за взаимни обвинения, няма да сочим никого с пръст, ЕК търси сближаване на различните позиции в ЕС. Ще успеем, ако бъдем единни, иначе ще се провалим, добави Тимерманс.

Еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос отбеляза, че прииждащите към Европа хора няма да бъдат спрени от никаква армия и никакви огради. В съседите ни гори пожар, допълни той.

Групите на Европейската народна партия (ЕНП), на социалистите и демократите (С&Д), и на консерваторите и реформаторите (ЕКР), подкрепиха предложенията на ЕК. Изграждането на Европа означава разрушаване на оградите, каза Естебан Гонсалес (ЕНП). Оградите не са отговорът на настоящите предизвикателства, посочи Джани Питела (С&Д). Онези, които не приемат квотите, следва да предложат с какво могат да бъдат полезни, добави Тимъти Киркоуп (ЕКР).

Ги Верхофстат (АЛДЕ) изрази дълбоко съмнение, че ще има решение и на следващото извънредно заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи. Това е работа за държавните и правителствените ръководители, поясни той. Нямаме политика за икономическа имиграция, не съществува обща гранична служба, посочи Верхофстат, като открои част от причините за днешното положение с мигрантския прилив.

Филип Ламбертс (Зелени) заяви, че държавните ръководители трябва да вземат пример от хората, които посрещат бежанците и стават доброволци. Лаура Ферара (Европа на свободата и пряката демокрация) се противопостави на квотите, както и на идеята за задължително разселване на мигрантите.

Марин льо Пен (Европа на нациите и свободата) отправи остри критики към досегашната политика на ЕС. Тази лудост трябва да престане незабавно, трябва ни твърда миграционна политика по примера на Австралия, заяви Льо Пен. Тя нарече шантаж идеята на Германия за налагане на наказания на държавите, които откажат да приемат мигранти. Шенген да бъде разтурен окончателно, призова Льо Пен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #4

    Така става когато ЕС поддаква на САЩ в агресивната му политика в Близкия изток (Арабска пролет 2011 например) проблемите стигнаха и до Швеция.....

  2. milan
    #3

    Това не може да се нарече среща,а диктатът на Германия и Австрия,които посушаха Путин и повикаха огромна вълтна от икономически емигранти,предимно мюсюлмани,в ЕС.Германия вече отправи заплахи към страни,които отказват да приемат повиканите от германците "бежанци".

  3. brambar
    #2

    Евала на Орбан - истински държавник, който се води единствено от националните интереси на нацията си. Да не забравяме, че тъкмо Орбан беше онзи политик в началото на 90-те, който поведе Унгария към ЕС и НАТО. Той е бащата на приемането на Унгария в НАТО. Приемането на бежанците трябва да минава единствено през оценка на националния интерес. За разлика от Централна и Западна Европа, която е затворена от европейски държави, периферията е тази, която трябва да дава насока на политиката по отношение

  4. Nikola Nikolov
    #1

    Оставям настрана глупотевините и тъпотиите на тролЮвете матросовци, които са готови и майките си, и жените си, и дъщерите си да предложат, само и само да са от полза на любимия им путлер.Правилно някой тук попита - тези майкопродавци българи ли са, или - рушняци?!
    Според мен, възелът в Сирия е толкова сложен, че, без намеса на сухопътни сили, не е възможно неговото разплитане, заради преплетените интереси - на Турция, на агресора-милитарист путлер, на Арабския свят, на Запада...Скоро, обаче, такава

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.