Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ерата "Адамов" в Стопанската академия приключи с незаконен избор на ректор

Свищовското висше училище е в правен вакуум, преподаватели настояват министър Танев да назначи служебен ректор

10 коментара
Проф. Адамов (най-вляво) и доскорошната му заместничка Теодора Димитрова по време на тържествена церемония в академията.

След два мандата управление на ректора Величко Адамов, белязано от скандали, в четвъртък Стопанската академия в Свищов се сдоби отново по скандален начин с нов ректор – проф. Теодора Димитрова, чийто избор има всички предпоставки да бъде обявен за незаконен и това да направи нелегитимни всички дипломи и договори, подписвани оттук нататък.

През двата ректорски мандата на Адамов академията си навлече маса критики, че се управлява като феодално владение. Самият Велико Адамов пък се прочу с придобитата си чрез плагиатство професура, както и като научен ръководител и бизнес-партньор на лобиста с ланците Красьо Черния.

Очаквано, подготвеният от него избор на нов ректор също беше белязан от скандали, започнали още с формирането на Общо събрание за произвеждане на избора. Актът за формирането на Общото събрание е обжалван в съда, което автоматично стопира всички процедури по избора до произнасянето на съда. Адамов обаче не се съобразява със становищата на съд, прокуратура и образователното министерство, изборът се провежда и така на 28 май академията има нов ректор. Това е проф. Теодора Димитрова, считана за протеже на Адамов, която е избрана със 101 от 139 гласа.

Доц. Иван Марчевски беше другият кандидат, но той се оттегли още преди няколко дни, тъй като Общото събрание е нелегитимно.

Преподаватели в университета са категорични, че изборът на Димитрова е незаконосъобразен и са готови да го атакуват в съда, но междувременно настояват просветният министър Тодор Танев да се намеси и да назначи служебен ректор, за да не изпада академията в правен вакуум. Незаконният избор на ректор поставя под въпрос легитимността на дипломите и всички договори, които ще бъдат подписвани оттук нататък. През 2011 г. 1600 студенти от учебното заведение вече веднъж се оказаха с незаконни дипломи и се наложи тяхното преиздаване, след като ректорът Адамов реши да се подписва с титлата "професор", каквато към момента не притежаваше.

Сега преподаватели от Стопанската академия настояват за спешна намеса на министър Танев, който има право по Закона за висшето образование да назначи служебен ректор за срок от шест месеца до провеждането на нов избор.

"За нас нещата вече са в ръцете на министъра, той има всички основания да действа, има шанса да влезе в историята като първият министър, осмелил се да разрови Авгиевите обори в едно станало емблематично висше училище", коментира пред Mediapool оттеглилият се заради незаконната процедура кандидат доц Иван Марчевски.

"Ние сме решени да обжалваме всяко решение на това Общо събрание, включително и днешния избор на ректор. Ще използваме целия ресурс на, надявам се, справедливата съдебна система, за да върнем законността, но смятаме, че министърът на образованието може много по-бързо, много по-лесно и с по-малки последици да реши проблема", посочи той.

Как се стига до незаконният избор?

"Всички държавни институции обявяват този избор предварително за незаконосъобарзен. Той е проведен в противоречие на становищата на Районната прокуратура в Свищов, Административния съд във Велико Търново и на официално писмо на министъра на образованието, в което се казва той да бъде отложен", коментира пред Mediapool адвокат Калин Костов от Сдружението за европейско качество във висшето образование и борба с неакадемичните практики и плагиатството.

Актът на ректора Величко Адамов за определяне на състава на Общото събрание за избор на новия ректор е обжалван по съдебен ред и на това основание е образувано дело в Административния съд във Велико Търново, което е насрочено за 9 юни. Жалбата автоматично спира всички процедури по избора на нов ректор до произнасянето на съда. Адамов обаче не се съобразява с това и процедурите около избора на нов ректор продължават с пълна пара, подготвителните събрания се провеждат под охраната на частни гардове, които пазят академията от журналисти и външни хора.

Костов обяснява, че заповедта за формирането на Общо събрание е била обжалвана заради поредица нарушения като например включването в състава на 15 хабилитирани преподаватели в пенсионна възраст, сред които самият Адамов. Друго нарушение е това, че не е проведено общо събрание на студентите и докторантите за определяне на квоти, а техните имена са взети служебно от старо Общо събрание. Изборът на нехабилитарани преподаватели в Общото събрание противно на изискванията на закона не е проведен тайно.

"В момента академията няма нито един законосъобразно конституиран орган на управление. Академичният съвет е паднал под минималния изискуем от закона състав от 25 души, защото част от хората са се пенсионирали, а някои студенти са завършили. Контролният съвет също не може да функционира, защото трима от петимата са нелегитимни. Двама са ръководители на катедри, а не могат да съчетават длъжностите, а един противно на закона не е студент, а е асистент.

В Общото събрание влизат хора в конфликт на интереси с новия ректор

Костов заяви още, че в състава на Общото събрание са включени хора, с които Димитрова е в конфликт на интереси.

"Изпълнителният директор на Общинската застрахователна компания доц. Александър Личев е член на състава на Общото събрание. В същото време Теодора Димитрова е консултант по граждански договори на Общинската застрахователна компания, Общинска банка и на Пенсионноосигурително дружество "Топлина", което е от групата на бизнесмена Христо Ковачки. От трите дружества тя получава 600 лева, 900 лева и 1 200 лева месечно. Общинска банка е обслужващата банка на висшето училище, застраховател е Общинската застрахователна компания. Тоест този, който ѝ дава заплатата като консултант, участва в избора ѝ на ректор, а пък тя като ректор подписва договори с ръководената от него компания", посочи Костов.

Освен това Личев защитава докторска дисертация в катедра "Финанси", в която е проф. Димитрова и става доцент без да е бил преди това асистент, което е прецедент в историята на академията.

Самата Димитрова също прави шеметна кариера. В момента тя е 35-годишна, като преди две години става професор, а на 31 става зам.-ректор на академията, само осем години след като я е завършила. Колегите ѝ я считат за протеже на Адамов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #10
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  3. val2
    #7
  4. Като чете, човек направо онемява. Невероятна деградация и корупция! Какви професори, какви ректори...долнопробни шарлатани, омаскарили и учебното заведение и образованието! Половината от тези хора са за затвора! Безобразие! А най-абсурдното е, че със сигурност държавните институции знаят за какво става въпрос и не правят нищо.

  5. Азне Съществувам
    #4

    Аз съм вътрешен човек. Страх ме е за работата ми. Но ще свидетелствам, че в СА Д.А.Ценов се извършват и други нарушения на закона с благословията на ръководството.
    На първо място, бройките на редовните студенти се запълват със задочници по схема, която завлича държавата с милиони левовое всяка година. Редовни студенти не стигат и на техните празни места се вкарват задочни. Те не посещават часове, но се водят редовни по списъците. Идват накрая само за изпита и всички други задължителни проверки за

  6. Доналд Дък
    #3

    Търговската академия в Свищов има и доказани професори. Например там има една интересна личност - Проф. Иван Първанов - философ, изглежда не е намерил за нужно да го атестира Красьо Черния или Д.П. или стои просто над подобни амбиции . Работи и живее с ежедневните си задачи.

  7. безпартийна
    #2

    Ето едно висше учебно заведение, което от години плаче да бъде разтурено. Какво чакат министърът и Народното събрание?

  8. strobo
    #1

    Нямат сериозно занимание в Свищов, пълнят медиите с клюки....Вярно е че са ни много разните университети....Става доцент, преди да е бил асистент, и какво от това???доц Иван Марчевски има зъб на колежката, така се получава на практика....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.