Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС одобри началото на нова фаза от преговорите за Брекзит

0 коментара

Държавните и правителствени ръководители от ЕС одобриха в петък началото на нова фаза от преговорите за Брекзит, включваща определяне на преходен период и бъдещите търговски отношения между Лондон и Брюксел.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск написа в Туитър, че лидерите от ЕС "са се споразумели да се премине към втората фаза" от преговорите за Брекзит и поздрави британската министър-председателка Тереза Мей.

Миналата седмица Мей успя да постигне в последния момент споразумение с представителите на ЕС по правата на гражданите, британските финансови задължения и статута на ирландската граница след излизането на Великобритания от Евросъюза през март 2019 година.

Брюксел беше поискал яснота по тези въпроси като условие за преминаване към следващия етап от преговорите за отношенията след Брекзит, особено бъдещите търговски връзки между Великобритания и ЕС.

Преговорите за бъдещите отношения между Великобритания и Европейския съюз би трябвало да започнат "колкото е възможно по-скоро", каза председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, цитиран от ДПА. "Вторият етап (от преговорите) е доста по-труден от първия, а първият беше много труден", добави той. По думите му Мей е "положила големи усилия и това трябва да се признае".

Меркел: Предстои още по-трудна работа по Брекзит

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че предстои още по-трудна работа в бъдеще, съобщи Асошиейтед прес.

Меркел коментира, че лидерите направиха "добра стъпка напред". "Сега може да започне втората фаза, но и още по-тежка работа от тази, която свършихме дотук."

Тя добави, че 27-те страни, оставащи в ЕС, са работили заедно "чудесно" и са опазили единството си досега в преговорите за Брекзит. "Надявам се и съм оптимистка, че ще успеем да го направим и занапред, докато процесът продължава."

Мей: Великобритания работи за възможно най-добро търговско споразумение


Британската министър-председателка Тереза Мей заяви, че Великобритания работи за осигуряването на най-доброто търговско споразумение с ЕС, връщайки си същевременно контрола върху въпроси като имиграцията, предаде Ройтерс.

Ще изпълним волята на британския народ и ще получим най-доброто споразумение по Брекзита за нашата страна - осигурявайки най-големия възможен достъп до европейските пазари, увеличавайки свободната търговия със страните по света и осъществявайки контрол върху границите, законите и парите си, написа Мей в Туитър.

"Файненшъл таймс" пише, че лидерите от ЕС са подкрепили Мей след поражението ѝ в парламента в сряда в гласуването по въпроса дали всякакво окончателно споразумение за Брекзит да подлежи на задължителна ратификация в британския парламент, както и че на срещата на върха в Брюксел е било отправено предупреждение да не се правят опити да се предоговаря каквото и да било споразумение, което британският премиер би сключила.

Тереза Мей прие план на ЕС преговорите за търговските отношения да бъдат отложени до март, пише "Индипендънт". Вестникът посочва, че британското правителство е отстъпило по въпроса, след като премиерът на Обединеното кралство се е съгласила вместо това приоритет в преговорите за Брекзит да стане преходният период в отношенията между Лондон и Брюксел.

Това е станало на официалната вечеря на срещата на върха на ЕС. Вестникът коментира, че съгласието за плана е било дадено на фона на опасения, че британското правителство не е наясно какво точно споразумение за търговските отношения иска.

Бунтовниците в британската Консервативна партия направиха варианта за Брекзит "без споразумение" много по-вероятен, предупредиха евролидерите, пише "Дейли телеграф".

Настоявайки да имат глас по окончателния документ, бунтовниците отслабиха позициите на Мей, защото Брюксел е наясно, че всичко, което тя договори, би могло да бъде отменено от британския парламент при ратификацията.

Освен това тя ще трябва да остави време за самия процес на ратификацията, което намалява още повече времето, с което разполага, за да договори споразумение.

Взети заедно, тези два фактора правят по-малко вероятно Мей да постигне задоволителни договорености, заявиха евролидерите, а ако парламентът не приеме каквото му е предложено, Великобритания ще напусне ЕС без споразумение.

Брюксел така или иначе няма да се съгласи да предоговаря каквото и да било, следователно ратификацията в британския парламент ще бъде избор "или приемаш, или не", посочва вестникът.

Какво следва


Според агенция Асошиейтед прес лидерите на 27-те страни членки са направили ранен коледен подарък на Мей, като обявиха, че преговорите за Брекзит могат да навлязат в следващата фаза. Тя ще е посветена на въпроса за преходния период и бъдещите отношения на ЕС с Великобритания. Агенцията представя етапите, които следват сега.

Кога започват преговорите от новата фаза или така наречената фаза две?

Преговорите в рамките на фаза две би трябвало да започнат през януари. Един от ранните приоритети на новата фаза ще бъде установяването на преходен период, който вероятно ще е около две години, което ще улесни излизането на Великобритания от ЕС. Но ЕС иска също Лондон да му представи по-подробно възгледите си за бъдещите отношения между Великобритания и ЕС - един въпрос, по който самото британско правителство остава разделено. Когато всичко това се изясни, ще трябва да се одобрят още ръководни насоки за водене на преговорите, като това ще стане най-вероятно на срещата на върха през март.

Какво ще се случи по време на преходния период?

След като Великобритания официално напусне ЕС на 29 март 2019 г., тя ще изгуби мястото си в Европейския съвет. Тя няма да има депутати в Европейския парламент, нито съдии в съдилищата на ЕС. В същото време ЕС иска Великобритания да спазва всички европейски закони и Европейският съд да остане арбитър на каквито и да е спорове. Това означава, че Великобритания ще трябва да се подчинява на правилата, но без да има право на глас до 2021 г.

Какъв тип търговски отношения с ЕС иска Великобритания?

Това е все още неясно. Британското правителство казва, че не иска да възприема нито един от съществуващите търговки модели - нито норвежкия модел, който означава по-тясно придържане към европейските регламенти в замяна на достъп до единния пазар, нито пък по-ограничения модел на споразумението с Канада за свободна търговия. Британският министър за Брекзит Дейвид Дейвис даде да се разбере, че Великобритания иска споразумение от типа "Канада плюс плюс плюс" споразумение, тоест като това на ЕС с Канада, но с много повече допълнения. Самото британско правителство е разделено по въпроса до каква степен е готово да се откаже от икономическата си автономия, за да установи по-тесни икономически връзки с ЕС.

Може ли Великобритания да финализира нова търговска сделка с ЕС преди Брекзит?

Не. Великобритания може да преговаря с партньорите си от ЕС и да установи условията на бъдещите търговски отношения, но никакво споразумение не може да бъде сключено, докато тя не е напълно извън съюза. По същия начин Великобритания не може да сключва търговски споразумения с други страни, докато не е напълно напуснала съюза.

Ще бъде ли по-трудна втората фаза на преговорите от първата?

Това също не е ясно. Председателят на Европейския съвет Доналд Туск намекна, че това ще е така. Той вече каза, че ЕС ще започне проучвателни контакти с Великобритания, за да разбере какви бъдещи търговски отношения иска тя.

Както изглежда най-комплексният въпрос си остава този за границата между Ирландия и Северна Ирландия, която е част от Обединеното Кралство. Преговорите по този въпрос ще продължат през втората преговорна фаза. Към момента никой не знае как Великобритания ще може да напусне европейския единен пазар и митнически съюз и ще може да запази същевременно свободното движение и свободната търговия през тази граница.

Всичко това трябва да бъде разрешено до есента на следващата година, за да има време парламентите да ратифицират окончателното споразумение за Брекзит преди март 2019 г.

В анализ по темата пък агенция Франс прес допълва, че стойността на развода между ЕС и Великобритания също не е уредена. Британците говорят за между 40 милиарда и 45 милиарда евро. Министърът за Брекзит Дейвис заплаши, че страната му няма да плати никаква сума, ако не успее да сключи търговско споразумение с Брюксел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.