Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС отказа да отложи свободната покупка на земя от чужденци в Румъния

33 коментара
ЕС отказа да отложи свободната покупка на земя от чужденци в Румъния

Европейският съюз отказа да отложи началото на свободната продажба на земя в Румъния на чужденци, съобщава румънският в. "Ромъния либера", цитиран от осведомителните агенции.

Европейската комисия е отхвърлила предложения от румънското правителство проект за поетапна либерализация на продажбата на земя на чужденци, така че свободният пазар на земя ще започне от 1 януари 2014 г., както бе първоначално планирано, пише изданието.

Румънското правителство помоли да бъдат внесени няколко поправки в плана, съгласуван с Брюксел. То предложи да се създаде специален орган за посредничество в отношенията купувач-продавач с цел коректна оценка на земята. Планирано бе също продажбата на земя да се разреши само за селскостопански цели, и то на лица, които имат 5-годишен опит в сферата на инвестициите. Брюксел обаче отхвърли тези и някои други предложения.

Според някои експерти продажбата на земеделски земи ще утежни допълнително ситуацията в селското стопанство, което след приватизацията през 90-те години, извършена набързо по рецепти на западни експерти, доведе до упадък на земеделието.

Създадените в миналото едри земеделски стопанства бяха разрушени и сега повече от половината румънски фермери притежават по-малко от 10 хектара земя.

Селското стопанство получи и друг удар след приемането на закона за реституцията на недвижимо имущество, конфискувано от комунистическия режим, който отвори "кутията на Пандора".

Правителството бе затрупано от цяла лавина искове от бивши магнати и земевладелци, техни наследници и дори "псевдособственици" за връщане на земи, конфискувани след Втората световна война. Този "ураган" от искове не само съществено подкопа процеса на приватизация в аграрния сектор, но и доведе до блокиране на много стратегически инвестиции в отрасъла.

Подобен въпрос с усилията главно на националистически формации е поставен "на дневен ред" в момента и в България, като разликата е, че тук се настоява не за ограничения или условности, а за удължаване на забраната за продажба на земя на чужденци до 2020 година. В началото в хора на настояващите за това се включи и министърът на земеделието, който впоследствие промени позицията си. За сметка на това се присъедини единствената парламентарна опозиционна партия – ГЕРБ.

Тази забрана обаче е част от Договора за присъединяване на България към ЕС (тоест, и на еврохпейското законодателство) и нейното удължаване би изисквало одобрението на всички останали страни-членки, ратифицирали този договор. Нереалистичността на подобен сценарий се потвърждава и от днешната новина за Румъния.

На всичкото отгоре забраната е безсмислена, тъй като и досега бе възможно чужденци да закупуват българска земеделска земя, стига да регистрират българско юридическо лице. Твърде спорен освен това е и нейният икономически смисъл.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #33

    Земята е стратегически ресурс защото Господ е спрял да я произвежда... Какво ще я продаваме.Я направо да я подарим на бежанците То се е видяло че до 20 години ще имаме президент мюсулманин

  2. Анонимен
    #32

    ШВЕЙЦАРИЯ НА БАЛКАНИТЕ Да, и това е ставало... Сганчо. С германски вагони са изнасяли българска почва. И сега в Германия ценят вкусни български домати... доколкото все още съществуват вкусни български домати. Лумпени сте - там е проблема. "Нашто 'сий нашe, а чуждото - общо" (велика свада е чий е патентът). P.S. Какъв общ пазар за ЕС бе, Сганчо? Още сте вън от Шенген. Какъв "общ пазар"? Първо си стегнете Националната граница, която е и Граница на ЕС - срещу контрабанден внос на боклучави стоки и на нелегални емигранти. 25 да не вземе някой да си я носи в Германия тази земя? Това е общ пазар за ЕС!! къде е проблема?

  3. Анонимен
    #31

    Някой да каже как мога да си купя земеделска земя в Германия и на каква цена....

  4. Анонимен
    #30

    Никаква продажба на БГ земя! ЕС да ни върне циганите и гаст-арбайтерите да я работят.

  5. Анонимен
    #29

    Много "умници" има в този форум! Искахте Европейски съюз - получихте си го! Само дето в страната останаха я има, я нема - 3 милиона българи и то само пенсионери и необразовани. Останалите до 6 милиона що щъкат из тази територия са цигани и фесове. След като продадат и земята може да сложите края на 1300 годишната си история. Амин!

  6. Анонимен
    #28

    24, на мама милиционерчето, рядко на друг, освен на теб може да се отдаде да събере толкова много глупости в няколко реда... Само едно ще те попитаме - нали и по сега действащия закон идваш, регистрираш си фирма в България и си купуваш земи, имоти, каквото си искаш, от името на тукашната си фирма... Да не би такива фирми да са започнали да заселват България с чужденци? Не бъркай законите за собствеността със законите за гражданството и емиграцията... Ама вас май в сорбоната в Пазарджик на таквиз работи не ви учат....

  7. Анонимен
    #27

    26, защо лъжеш? Кой циментов завод са закрили? Всички си бачкат, а се купува турски цимент, щото е на безценица... Е то такова му е и качеството, но всеки си поема рисковете... Освен това правиш миш-маш - какво като са закупили бирените фабрики - всички работят. А за закритите производства си задай въпроса дали те са могли да просъществуват в условията на пазарната икономика, защото например в същия този Димитровград, който споменаваш, си бачка Неохим (бившия химически комбинат) и Вулкан - циментовия завод. Явно за полиестерите не е имало перспектива.... Така че първо мисли, после пиши, нъл'тъй...

  8. Анонимен
    #26

    До 25: Изкупиха заводи като завода за лагери в Сопот и взеха най-печелившите серии лагери за себе си. Изкупиха циментовите заводи и ги закриха - сега купуваме турски цимент. Закупиха наши текстилни предприятия и ги закриха Ямболен, Комбината за полиестерна коприна в Димитровград , ТК Мануела в Хасково. Закупиха най-печелившите бирени фабрики. Закупиха и експлоатират природните ни ресурси,

  9. Анонимен
    #25

    да не вземе някой да си я носи в Германия тази земя? Това е общ пазар за ЕС!! къде е проблема? Нали така щяха да ни изкупят заводите преди 20 години... и какво изкупиха?

  10. Анонимен
    #24

    Твърде прибързана и пораженческа статия. Пак се тиражират глупости. Земя се купува в момента от БЪЛГАРСКИ ФИРМИ с чуждестранни съсобственици. Тези фирми са под БЪЛГАРСКА ЮРИСДИКЦИЯ, а не директно собственици от Турция, Катар и Израел. Влизането в сила означава, че купената земя от чужденец престава да бъде българска собственост. Толкова ли не е ясно това. Че земята и климатът ни са толкова атрактивни, че ще бъдем изкупени с парцалите и то не от граждани на ЕС, защото не е вярно, че само граждани

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.