Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разделение сред европейските страни за новата гранична агенция

Въвеждат се проверки за всички влизащи в общността

0 коментара
Разделение сред европейските страни за новата гранична агенция

Лидерите на страните от ЕС поискаха бърз напредък по справяне с европейската миграционна криза, но разделението между тях не позволи да бъдат взети решения и те отложиха с 6 месеца създаването на исканата от Европейската комисия нова гранична агенция. Продължиха и дебатите за квотното разпределение на бежанците в ЕС, но все още някои от страните членки не желаят да го прилагат, а сред други се изчерпва търпението.

Предложението за нова агенция предвижда ЕС да има правото да контролира външните си граници, ако страните членки не се справят. Против него обаче се обявиха представителите на Полша и Унгария.

Все пак дипломати заявиха, че съпротивата срещу това предложение е била по-слаба от очакваната.

В края на краищата лидерите на ЕС призоваха европейските правителства да координират позициите си по предложенията до края на юни, като се разберат по условията за изграждането на Европейска агенция за гранична и брегова охрана.

За същия период вътрешните министри от съюза трябва да съгласуват промени в Шенгенските правила за задължителни паспортни проверки на европейските граждани на КПП-тата по външните граници и за доброволна схема за прием на бежанци директно от лагерите в Турция.

"Прилагането на мерките за борба с миграционната криза не е достатъчно добро и трябва да се ускори", се казва в съвместно изявление на 28-те лидери. Те предупредиха, че залогът в решаването на този проблем е шенгенската зона за свободно движение.

"Всички елементи на стратегия за миграцията са налице, но все още не се прилагат успешно", добави председателят на ЕС Доналд Туск.

Европейският съюз прие серия от мерки за контрол на миграционните потоци, но прилагането им е бавно и неохотно, особено сред страните от Източна и Централна Европа.

Австрийският канцлер Вернер Файман не изключи финансови последствия за членовете на ЕС, които не сътрудничат с усилията за равномерно разселване на 160 000 търсещи убежище на територията на съюза. Неговата страна е сред най-тежко засегнатите от притока на мигранти, отбелязва ДПА.

Членовете на ЕС, които отказват да приемат бежанци, затрудняват страни като Австрия, които внасят средства в европейския бюджет, да продължат да дават своя принос, предупреди австрийският канцлер.

В отговор на изявлението му Манфред Вебер, германският лидер на дясноцентристката фракция в Европейския парламент, заяви пред германската медийна група "ВАЦ", че "заплахите не решават проблеми, а създават нови".

Други страни членки на ЕС също се оплакаха, че процесът на разселване на бежанците е прекалено бавен. Те призоваха и за по-добра охрана на външните граници на ЕС, систематично идентифициране на мигрантите, връщане на икономическите мигранти и за засилване на борбата с трафика на хора.

"Имаме този проблем от четири или пет месеца. За някои неща в Европа имахме нужда от 10 години", подчерта германската канцлерка Ангела Меркел.

"Трябва да се учим по-бързо, но не мога да се съглася след пет месеца да се казва, че няма да се получи нищо", добави тя.

Група от 11 европейски страни, за които се смята, че подкрепят разселването на бежанци от Турция, разговаряха в Брюксел с турския премиер Ахмет Давутоглу, отбелязва Ройтерс. Както председателят на Европейския съвет Доналд Туск, така и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заявиха, че схемата за доброволно разселване на бежанците ще бъде приложена.

ЕС казва, че иска да помогне на сирийците и другите бежанци от войни, но иска да отдели хората, пристигащи от места, на които не са изложени на такъв риск.

Европейските лидери са се споразумели, че техните представители в Брюксел трябва да постигнат бързо споразумение за начина на събиране на сумата от 3 милиарда евро, обещана на Труция, за да помогне за спиране на мигрантския поток към Гърция. Според дипломати се работи по споразумение, при което 1 милиард евро ще дойде от европейски фондове, а останалите ще бъдат платени директно от националните бюджети.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.