Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС подготвя санкции за пет компании и разширява "черния списък"

Барозу: Русия създаде най-голямата заплаха за Европа след падането на Берлинската стена

6 коментара
ЕС подготвя санкции за пет компании и разширява "черния списък"

Страните от Европейския съюз се готвят да вкарат в "черния списък" още руски длъжностни лица и пет базирани в Крим компании, а председателят на Европейската комисия Жозе Барозу определи анексирането на Крим от Русия като "най-голямата заплаха за сигурността на Европа след падането на Берлинската стена".

Въпреки това все още няма консенсус между европейските страни членки за налагането на икономически санкции на Москва, а Путин продължава да игнорира първите два етапа от европейските мерки – забраната за влизане в ЕС за негови близки и замразяването на авоари.

Президентът Росен Плевнелиев от своя страна призова за "единна и категорична позиция за кризата в Украйна".

ЕС трябва да бъде готов да покаже сила, за да помогне на Украйна да излезе от тази криза "по начин, основан на върховенството на закона, а не на върховенството на силата", каза Плевнелиев след среща с министъра на външните работи на Германия Франк-Валтер Щайнмайер в Берлин.

Евразийският съюз срещу Европейския съюз

Барозу, който каза, че се е срещал над 20 пъти с руския президент Владимир Путин, откакто е на поста си, и че е разговарял често с него по време на кризата, заяви, че зад нея стои амбицията на Путин да засили връзките с някои от бившите държави от СССР, за да създаде Евразийски съюз.

"Той иска да гради на тази основа и да го разшири, за да се превърне в Евразийски съюз, нещо като полюс на властта, противостоящ на Европейския съюз, за съжаление", каза той.

Барозу също така защити действията на ЕК по време на финансовата криза, която доведе еврозоната до ръба на разпада в края на 2011 г., заявявайки, че тя е взела правилните решения в защита на стабилността на единната валута.

Той посочи, че вропейските страни са решили да подкрепят Украйна и да покажат, че действията на Русия трябва да доведат до последици. В същото време обаче още се работи по оформяне на единен отговор.

"И нека бъдем честни, това е проблемът", каза Барозу.

Президентът Росен Плевнелиев от своя страна потвърди, че "желанието на европейските лидери е да постигнем пълно единство на дипломатическия фронт, за да можем да помогнем за мирно и демократично решение на кризата в Украйна".

Българският държавен глава не изключи възможността за затягане на санкциите срещу Русия като следваща стъпка, отбелязвайки, че все още има много сериозни притеснения, че
Москва не работи за деескалация и намаляване на напрежението.

Европа остава разделена по въпроса за санкциите

На този фон посланиците на страните членки на ЕС в Брюксел се разбраха да разширят санкциите в Москва. Мярката ще се прецени в зависимост от това, което ще се случи в Крим и Донецк през уикенда, когато проруските сепаратисти планират да организират референдум за независимост в Донецка и Луганска област.

Въпросът ще бъде обсъждан на срещата на външните министри на ЕС в понеделник.

Европейски дипломат съобщи за EUobserver, че фирмите, които се обсъждат, са от Крим и се занимават с енергетика, но са толкова незначителни, че "много малко хора, дори и сред експертите, не бяха чували за тях".

Посланиците постигнаха и предварително споразумение за разширяване на правното основание на санкциите срещу Русия, което ще даде възможност да бъдат насочени не само към лица "отговорни за събитията в Украйна", но и към личности и фирми, които са се възползвали от прехвърлянето на кримските активи.

Държавите от ЕС напредват бавно към възприемането на по-твърда линия за налагане на санкции срещу руски компании, но коментарите на Барозу показват колко трудно ще е да се постигне някакво по-сериозно споразумение, отбелязва Ройтерс. Различията в рамките на 28-членния блок, голяма част от който зависи от доставки на руски газ, са пречка пред постигането на споразумение за засилване на ограничените санкции срещу руския елит.

Германия, най-силната европейска икономика, призовава да се даде по-голям шанс на дипломацията, докато други, включително Великобритания и Франция, настояват за по-твърди действия.

В групата страни, които не приемат икономическите санкции, са България, Италия, Гърция, Кипър, Унгария, Люксембург, Австрия, Испания, Португалия и Малта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българофил
    #6
  2. Ина
    #5
  3. Kiril Kovatchev
    #4

    Бавно но сигурно примката се затяга около шиите на руските нацисти.

  4. Koko_deactivated_1401183147
    #3

    Клоуните от Брюксел вече дори не са смешни...

  5. severin
    #2

    Основната мръснишка роля се играе от германското правителство, което продължава да поставя печалбите от далаверите на собствените си фирми над европейската сигурност. В него първа цигулка свири левичарят Щайнмайер, който заедно с безличната лелка Меркел продължават да се лигавят с Москва. Ако Германия заеме ясна и категорична позиция за твърди санкции срещу Русия, тогава и останалите страни лека-полека ще вземат същото решение.

  6. Schopenberg
    #1

    Не е ли по-лесно да се направи "Бял списък" и останалото под ножа. Няма да е по-дълъг от 1/2 страница. Руското гражданство е добре да се забрани в ЕС. Както казват Реформаторския блок: Избираш, Европа или Русия. Днес е така.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.