Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС приветства договора между България и Македония

Премиерът Заев: Ще бъдат признати два народа, две държави и два езика; ВМРО – ДПМНЕ: България получава повече права

3 коментара
ЕС приветства договора между България и Македония
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини приветства започналото в парламента в Скопие обсъждане на проекта на договор за добросъседство между България и Македония.
 
Радваме се, че бяха предприети добри стъпки - парламентът в Скопие се запозна с проектодокумента, приветстваме този ход, заяви Могерини на съвместна пресконференция с еврокомисаря по въпросите на съседството Йоханес Хан, вицепремиера на Македония Буяр Османи и македонския външен министър Никола Димитров.
 
 Четиримата говориха след заседанието на Съвета за асоцииране ЕС - Македония в Брюксел.
 
Могерини съобщи, че сред обсъдените на срещата теми са били добрите отношения със съседите и целта да се постигне съгласие по спорните въпроси, за да може Македония да напредне по пътя си към ЕС. Правителството в Скопие изпълнява намеренията си. Вижда се, че то е готово да придвижи страната към ЕС, коментира върховният представител.
 
Наистина оценяваме, че правителството протяга ръка към съседите, за да преодолее трудностите от миналото и да предприеме успешни крачки към по-нататъшно сближаване с ЕС, добави еврокомисарят Хан, цитиран от БТА.
 
Министър Димитров уточни, че македонското правителство е поискало от партньорите от ЕС прилагането на реформите и подобряването на добросъседските отношения да бъдат използвани за очертаване на ясни стъпки, които биха открили пътя на неговата страна към ЕС.
 
Заев: Македония става държава, която решава проблемите
 
Във вторник вечерта проектодоговорът бе разгледан и в парламентарната външна комисия в Скопие.
 
”Няма да е краят на света, ако не го подпишем, но би било чудесно, ако това се случи“, заяви премиерът, изразявайки увереност, че сделката е добра за Македония и ще бъде подписана на 2 август, Илинден.
 
По думите му договорът е добър за националните интереси на Македония. 
 
Заев заяви пред комисията по външна политика, че с предложения договор се признават два народа, две държави и два езика и не се застрашават македонските национални интереси.
 
”От държава с проблеми, ставаме държава, която решава проблемите. С договора правителството още веднъж потвърждава уникалността на македонския народ, македонския език и македонската идентичност. В договора няма дилеми, че става дума за две държави, два езика и два народа“,заяви Заев, цитиран от ”Фокус”.
 
ВМРО – ДПМНЕ: Договорът дава повече права на България
 
Премиерите Зоран Заев и Бойко Борисов се разбраха договорът, който трябва да изчисти спорните въпроси между двете страни и да разчисти пътя на Скопие към ЕС и НАТО, да бъде подписан на 2 август в рамките на общо честване на Илинденското въстание. От тогава Заев е обект на остри критики от страна на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, която го обвини, че предава националните интереси.
 
Партията обяви пет основни проблема във връзка с договора. 
 
ВМРО-ДПМНЕ пита дали в договора с България ще бъде споменат изрично македонския народ и македонския език.
 
” Ще се подписва ли друг двустранен договор, с който да се регламентира грижата за македонското малцинство (в България)? Общата история трябва да бъде отделно посочена за Македония и отделно за България?”, питат още от партията на Груевски.
 
Освен това според ВМРО договорът е асиметричен - дава много права на България и много задължения за Македония.
 
Какви са най-спорните моменти?
 
Най-спорните въпроси в двустранните отношения между България и Македония са признаването на македонския език, проблемите с общата история и претенциите на Скопие за македонско малцинство у нас.
 
Очаква се договорът да стъпи на декларацията между двете страни от 1999 година.
 
Тя бе подписана на български, македонски и английски език. Този формат ще се използва и при новия договор. Проблемът произлиза от това, че България първа призна Република Македония, но не и македонския език. В съшото време обаче не съществуват процедури за признаване на език, идентичност и други в международното право.
 
Очаква се въпросът с македонските претенции за малцинство да бъде решен по идентичен начин като в декларацията от 1999 година. Там е записано:
 
"Република Македония заявява, че нищо от нейната Конституция не може и не трябва да се тълкува, че представлява или някога ще представлява основа за намеса във вътрешните работи на Република България с цел защита на статута и правата на лица, които не са граждани на Република Македония".
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Знайко
    #3

    Признаването за език на наречието, официално за една държава, не е работа на политиците, а на езиковедите. А те официално са изразили мнението си: т.н. македонски език е наречие на българския.

  2. стефчо
    #2
  3. Щом те приветстват, значи българският интерес не е защитен достатъчно! ЕС ни наказа жестоко на подобни преговори! Първо трябвашеБСП да подари водите на Места на Гърция-това за да почнат българските преговори с ЕС! После трябваше да нарежем 1-4 реактор! За да могат преговорите да приключат! Извод-когато си в ЕС-можеш д аизнудаваш и да поставяш всевъзможни условия, няма мърдане за желаещите ЕС! Да подходим към Македония така, както Гърция, Австрия и Германия подходиха към нас! Все пак добрия учител ЕС ни даде изключително болезнен и унизителен урок! С техните камъни, по главите на техните протежета!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.