Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС призовава Турция да търси широк национален консенсус

Водещи германски политици призоваха за прекратяване на преговорите за членство на Турция в ЕС

2 коментара
ЕС призовава Турция да търси широк национален консенсус

Турция трябва да търси възможно най-широк консенсус по своите промени в конституцията, имайки предвид близките резултати от гласуването на референдума. Това обяви Европейската комисия в изявление, цитирано от агенция Ройтерс.

Според неофициални резултати от гласуването на референдума в неделя, около 51,4 процента от турските избиратели са одобрили промени в конституцията, които ще дадат нови широки правомощия на президента Реджеп Тайип Ердоган, отбелязва Ройтерс.

С оглед на близките резултати от референдума и важните последици от конституционните промени, ние също така призоваваме турските власти да търсят възможно най-широк национален консенсус при тяхното прилагане, се посочва в изявлението на Европейската комисия.

Като цитира съвместното изявление на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини и европейския комисар за разширяването Йоханес Хан, агенция Асошиейтед прес посочва, че лидерите на ЕС са реагирали предпазливо на резултата от турския референдум.

В изявлението се посочва още, че ЕС очаква доклада на международните наблюдатели за процеса на гласуване и за твърденията за нередности.

Юнкер, Могерини и Хан посочват, че конституционните промени и тяхното влизане в сила "ще бъдат оценени в светлината на задълженията на Турция като страна кандидат за членство в ЕС и като член на Съвета на Европа".

Меркел и Габриел призоваха Ердоган за диалог с всички политически и социални

След резултатите от турския референдум президентът Реджеп Тайип Ердоган трябва да "потърси диалог с взаимно уважение с всички политически и социални групи в страната", заявиха германският канцлер Ангела Меркел и вицеканцлерът и външен министър Зигмар Габриел в съвместно изявление, цитирано от ДПА.

Меркел и Габриел подчертаха също, че "близкият резултат от референдума показва колко дълбоко е разделено турското общество".

Те посочиха, че германското правителство уважава правото на турския народ да взема решения за конституцията. Двамата лидери обаче заявиха, че президентът Реджеп Тайип Ердоган носи "голяма отговорност" за следващите стъпки на страната.

Германските лидери отбелязаха, че Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа /ОССЕ/ миналата седмица е изразила съмнения доколко условията на гласуване са справедливи. Меркел и Габриел заявиха, че Турция, като членка на ОССЕ и кандидатка за членство в ЕС, трябва да обърне внимание на тези безпокойства.

„Както и да изглеждат резултатите от гласуването на турския народ в крайна сметка, ние сме длъжни да запазим хладни умове и да действаме разумно“, каза по-рано в свое отделно изявление Габриел.

Петер Алтмайер, началник на политическия кабинет на канцлера Ангела Меркел, каза, че трябва да се изчакат официалните резултати преди да бъде правен коментар, съобщава Ройтерс.

Запитан дали гласуването е било свободно и демократично, Алтмайер заяви пред телевизия ARD, че германското правителство ще обсъди резултата, след като наблюдателите дадат оценка дали гласуването е било честно. По думите му германското правителство ще уважи резултат, който е дошъл от свободни и демократични избори.

Отношенията между Турция и Европейския съюз се изостриха след като властите в Германия и Холандия забраниха провеждането на митинги на турски министри, агитиращи пред местната диаспора в полза на конституционните промени.

Френският президент призова за диалог в Турция

Френският президент Франсоа Оланд заяви, че резултатите от турския референдум са показали разделението на народа и призова турските власти да уважават гласовете на опозицията и европейските ценности, предаде Асошиейтед прес.

Оланд заяви в съобщение в понеделник, че Франция взема под внимание обвиненията за съществени нередности при гласуването на вчерашния референдум за разширяване на правомощията на президента Реджеп Тайип Ердоган.

Френският президент заяви, че "зависи само и единствено от самите турци да решат каква да бъде политическата им организация". Той добави, че Франция ще наблюдава с голямо внимание оценките на външните наблюдатели за това дали гласуването е било свободно и честно.

Същевременно френският лидер предупреди, че ако Турция възстанови смъртното наказание, това би представлявало "скъсване" с обещанията ѝ да спазва човешките права в рамките на усилията ѝ за присъединяване към ЕС.

Австрийският външен министър: Референдумът ще усложни сътрудничеството

Министърът на външните работи на Австрия Себастиан Курц заяви, че резултатът от референдума в Турция вероятно ще усложни бъдещото сътрудничество между Анкара и ЕС, предаде Асошиейтед прес.

Курц посочи в Tуитър, че резултатът показва "колко разделена е страната". "Сътрудничеството с ЕС ще стане дори по-трудно", прогнозира той.

Водещи политици призовават за прекратяване на преговорите за турското членство в ЕС

Същевременно други водещи германски политици призоваха за прекратяване на преговорите за членство на Турция в Европейския съюз, съобщава „Франкфуртер алгемайне цайтунг“. Членове на Европейския парламент изразиха разочарование от резултата от турския референдум, съобщава Ройтерс.

Манфред Вебер, лидер на групата на Европейската народна партия в ЕП, заяви, че президентът Ердоган разделя страната си, а съпредседателят на групата на елените Ска Келер каза, че резултатът е "унищожителен удар за демокрацията в Турция".

Пред германската телевизия ZDF Манфред Вебер заяви, че Турция се движи в грешна посока, насочвайки вниманието към масовите уволнения след опита за преврат през юли и хвърлянето в затвора на журналисти и държавни служители.

"Сега, когато Турция очевидно е поела в грешна посока от европейска гледна точка, ние трябва да оценим отново нашите отношения, и конкретно това означава, че преговорите за присъединяване на Турция, които все още водим, не може да бъдат продължени", заяви Манфред Вебер, цитиран от Ройтерс.

Високопоставеният представител на Германската социалдемократическа партия Аксел Шефер коментира, че мнозинство, постигнато при демократично гласуване, може да се обърне против самата демокрация, като припомни изборите през 1933 г. в Германия, когато се надига подкрепа за нацистите на Адолф Хитлер.

Лидерът на германските Зелени Джем Йоздемир, който е от турски произход, посочи в Tуитър, че това е "черен ден за Турция", но допълни, че "почти 50 процента са гласували за демокрация и против диктатурата". "Ние заставаме на тяхна страна", посочи Йоздемир.

Беатрикс фон Щорх, европейски депутат от антиимигрантската партия Алтернатива за Германия, призова в Tуитър "всички турци с германски паспорт, които са гласували в подкрепа на ислямска диктатура в Турция", да напуснат Германия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Със сигурност ще видим на картата нова държава Кюрдистан, в отговор на агресивната политика на Ердоган.

  2. milan
    #1

    Ако Турция иска да се прави на голям,самостоятелен играч на световната политическа сцена,като САЩ,Англия,или диктатурата Русия,трябва да се оттегли от договора си с ЕС,за присъединяване,който вчера фактически се обезмисли и да се прости с падане на визите за турски граждани,както и от бъдещо членство в ЕС.Това означава и спиране на парите от европейските фондове за Анкара,както и затварянето а европейския пазар за турски стоки и граждани/поданици на султан Ердоган/.САЩ и Англия трябва да знаят,че нямат полза от дестабилизиран ЕС,което е целта на Путин и Ердоган,защото те са следващата цел на двамата диктатори,заедно с останалите им съюзници.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.