Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС ще ни даде пари за газова връзка и до Сърбия

5 коментара
ЕС ще ни даде пари за газова връзка и до Сърбия
България ще получи 60 млн. евро по Оперативна програма “Регионално развитие“ (ОПРР) за изграждането на риверсивна газова връзка със Сърбия и по този начин финансираните от Европейския съюз междусистемни връзки на страната ни стават три, съобщи зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Мая Христова. Тя участва в поредното издание на Българския икономически форум в петък.

Христова обясни, че вече са отстранени възникналите миналата седмица проблеми с кандидатстването за финансиране на газовите връзки до Гърция и Румъния от европейския план за възстановяване на икономиката. Те са били свързани с техническото задание на двата проекта и застрашаваха отпускането на 45 млн. евро за връзката с Гърция и 10 млн. евро – за румънската тръба. Очакванията са до края на тази година или най-късно в началото на следващата финансирането да бъде одобрено.

По ОПРР страната ни е имала възможност да кандидатства или с проекта за двупосочна газова връзка до Сърбия – Дупница-Ниш, или за такава връзка до Турция. България е предпочела сръбската връзка, като за нея ще се ползва част от съществуващата транзитна мрежа, обясни зам.-министърът. Връзката с Турция ще бъде изградена от "Българския енергиен холдинг“ със собствени средства, допълни Христова, която е председател на управителния съвет на холдинга.

Миналата седмица са започнали разговори за осъществяване на проекта, предстои да се уточни маршрутът и детайлите по изграждането му, както и цялата му стойност, каза

Христова и допълни, че при интензивна работа очакванията са връзката до Сърбия да заработи след две години и половина.

След 2012 г. се очаква да влязат в експлоатация и трасетата до Гърция и Румъния, с което зависимостта на страната ни от руското синьо гориво да намалее с около 30 на сто.

Христова посочи, че остава в сила подписаното през януари по време на газовата криза споразумение между “Булгаргаз“ и гръцката ДЕПА за доставка на 3 млн. куб. м газ за страната ни в случай на повторение на сценария със спирането на доставките през Украйна.

Работи се и за разширението на газохранилището в Чирен като целта на правителството е след 2011 г. капацитетът му да бъде увеличен от сегашния работен обем от 450/590 млн. куб. м. до 850 млн. куб м. Така дневно от запасите ще може да се теглят 10-12 млн. куб. м вместо сегашните 4.3 млн. куб. м, каза зам.-министърът. Тя добави, че в момента не се водят преговори с концесионера на газовата находище “Галата“ по превръщането на сондажите в газови складове. Търсят се различни варианти за реализацията на проекта, като плановете са след 2010 г. в Галата поетапно да започнат да се съхраняват 250 млн. куб. м, после 400 и 800 млн. куб. м.

Пред форума Христова каза още, че с реализацията на газопровода “Южен поток“ ще се осигури газификацията на райони, които в момента изостават с газоснабдяването, както и ще се разшири хранилището в Чирен.

Правителството ще оказва подкрепа на инвеститорите в газови електроцентрали, обеща зам.-министърът. По думите ѝ планираните два хидроенергийни комплекса на река Дунав съвместно с Румъния може да бъдат изградени на принципа на публично-частното партньорство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ?
    #6

    "След 2012 г. се очаква да влязат в експлоатация и трасетата до Гърция и Румъния, с което зависимостта на страната ни от руското синьо гориво да намалее с около 30 на сто." - От кога Гърция и Румъния изнасят газ?

  2. TPOTOAP
    #5

    А кога ще направят връзка с Турция, която има газови връзки с Близкия изток?Какво само говорят за Набуко, като може с тази проста връзка да премахнем зависимостта от Русия?

  3. АТД 112
    #4

    Или дайте да построим участък от южен поток с парите на ЕС.

  4. 4UDO NA 4UDESATA!!!
    #2

    az predlagam da se postroi podzemno-vazdushen truboprovod do malta, kakto i do vatikana, a mejduvremenno da zabu4at kaka vi boika borisova na edna truba v centara na sofia i ot poteklata GAZZZZ da eliminirame i yujen potok i nabuko i izobsto da izbiem ribata s lopata!!!

  5. До Борисов
    #1

    Защо със Сърбия, а не с Турция ? Сърбите нямат такъв достъп до диверсифицирани източници на газ, пък и политиката им е проруска !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.