Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС ще обсъжда как да подобри отношенията с Русия, без да отменя санкциите

2 коментара
ЕС ще обсъжда как да подобри отношенията с Русия, без да отменя санкциите

Лидерите от Евросъюза ще обсъдят идния месец възможността да подобрят обтегнатите отношения с Русия в отговор на растящото раздразнение у някои страни членки от икономическите санкции срещу Москва заради ролята ѝ в украинската криза. Но засега, както се очертава, санкциите ще останат в сила, особено онези, които са свързани с Крим - черноморския полуостров, заграбен от Русия през март 2014 г., въпреки правните и политическите предизвикателства от запазването им. Това пише в обширен анализ във вторник агенция Ройтерс.

Агенцията отбелязва, че поредица от нейни разследвания напоследък са показали как европейски компании, включително френската за търговия на дребно "Ошан" (Auchan), откриват начини да заобиколят санкционния режим в Крим.

Лидерите на ЕС ще направят преглед на отношенията с Русия на срещата на върха на 20-21 октомври в условия на влошени позиции за лагера на „ястребите“ (по-твърдите привърженици на санкциите) от решението на Великобритания да напусне блока и от увеличаващото се напрежение между Брюксел и националистическото правителство в Полша.

Сред страните, скептични към удължаването на санкциите, са Италия, Гърция, Кипър, Словакия и Унгария. Те желаят бързо възстановяване на бизнес отношенията с Русия, главния газов доставчик на ЕС, най-малкото за да помогнат за преодоляване на бавния икономически растеж.

"Ще бъде все по-трудно санкциите да бъдат продължавани. Но това може да се направи, ако главните скептици бъдат убедени, че има други елементи в политиката на ЕС към Русия, не само санкции", заявява пред Ройтерс високопоставен европейски служител.

"Някои ще искат да се снижи бариерата пред Русия и да се даде сигнал, че ако Москва направи малка стъпка, ЕС ще е готов да нормализира донякъде ситуацията. Други ще искат вдигане на бариерата", казал друг европейски служител.

"В крайна сметка ще останем малко или повече на положението, на което сме. Предимството за онези, които настояват за облекчаване, е, че е необходимо единодушие за продължаване на санкциите. Но никой не иска да бъде сам в блокирането (на продължаването им). Различно ще е, ако няколко от тях излязат с обща позиция."

Взаимни интереси

ЕС наложи отначало санкции на Русия, след като тя анексира Крим след прозападното въстание срещу бившия проруски лидер. После съюзът разшири санкциите заради подкрепата на Москва за бунтовниците, сражаващи се със силите на Киев в Източна Украйна във война, при която бяха убити повече от 9500 души от април 2014 г.

Усилията за установяване на пълно примирие в Източна Украйна и за прилагане на по-широк мирен план са блокирани от много месеци и ЕС има някои нови идеи как да се оправи с Москва. Санкциите включват забрана за пътуване и замразяване на авоарите на физически и юридически лица; ограничения върху отношенията с Русия в енергетиката, финансите и отбраната и върху правенето на бизнес в Крим. Италия настоява за подробен дебат в ЕС за цената на санкциите вместо да се прибягва до автоматичното им продължаване на всеки шест месеца. Икономическите санкции предстои да бъдат продължени в края на януари.

Страните, които са по-малко приятелски настроени към Русия, вече се съгласяват, че са нужни някои отстъпки за опазването на единодушната подкрепа за санкционния режим.

"Ние наистина се нуждаем от разговор за взаимните ни интереси с Русия, но като останем единни по отношение на санкциите", заявява пред Ройтерс един дипломат.

Германия, най-голямата икономика в ЕС, подкрепя този подход. Но при високата степен на недоверие между Брюксел и Москва ще бъде трудно да се постигне напредък дори в области, където те имат общи интереси като борбата с тероризма или наркотрафика.

Други идеи за подобряване на отношенията с Москва се отнасят до насърчаването на по-голямо търговско и международно сътрудничество. Но дълбоки разногласия между Русия и Запада за Сирия разкриват колко е трудно това.

Освен това изглежда почти невъзможно ЕС и Русия да успеят да решат различията си за Крим. Русия казва, че никога няма да върне полуострова на Украйна, а Западът отказва да приеме анексията.

Междувременно служители от ЕС заявяват, че са им известни случаи, при които европейски компании използват правни пропуски, за да продължат бизнеса си в Крим - както показаха и разследвания на Ройтерс, но добавиха, че това не подкопава по-широката политика на санкции.

"През цялата история сме свидетели на подмолни начини за нарушаване на санкции", казва служител на ЕС, който работи с Русия. "Но основните от тях са икономическите и най-важната цел е да останем единни за тях."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Голямото лицемерие на чиновниците от ЕС личи в това, че не спират доставките на газ през Украйна /продължават да използват руски газ/, не забраняват участието на Русия във военни действия /очакват тя да спре войната в Сирия/, но блокират търговията и бизнеса /санкционират какво и кого/?!

  2. Pilgrim
    #1

    Това е висша степен на лицемерие и звучи като виц.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.