Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕВН: Кабинетът да реши за тока – цената надолу или качеството нагоре

Новата енергийна стратегия да се спазва от министерството, през регулатора от целия бизнес

18 коментара
ЕВН: Кабинетът да реши за тока – цената надолу или качеството нагоре

Трудно е да се разпознае визията на правителството в областта на енергетиката. Затова в новата стратегия, която сегашното правителство изработва, трябва да се реши дали акцентът ще е върху поевтиняването на тока или върху по-високо качеството на услугите по доставката на електроенергия и въвеждане на интелигентно управление на мрежите. Такова мнение изказаха представители на компанията ЕВН, според които при сегашните условия има конфликт между цена и качество.

 

Извън демагогията, трябва да е ясно, че няма как едновременно да се понижават цените на тока и да се повишава качеството на услугата, заяви Гочо Чемширов, член на управата на дружеството, което доставя електроенергия в Югоизточна България.

 

По думите му за подобряване на доставките са необходими инвестиции, които няма как да се случат при сегашната непредвидима регулаторна среда и невъзможност да се върнат направените вложения през цената. Ситуацията на орязани оперативни разходи на енергийните дружества предизвиква допълнителни дисбаланси в отрасъла и, ако не бъде преустановена скоро, последиците ѝ са непредвидими.

 

От компанията изчислиха, че в резултат от намалението с около 5 на сто на цената на тока от 1 август не ѝ достигат около 45 млн. лв. оперативни и технологични разходи и при това положение максимумът, който може да постигне, е да запази сегашните нива на клиентско обслужване. Чемширов обаче предупреди, че не може при тези непризнати от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) разходи да се очаква от дружеството исканата в същото време реакция при аварии и поддържане на качество на доставките.

 

"В момента ние имаме енергийна стратегия, която не влияе на решенията на правителството, а се работи ден за ден, само за да се намали цената на електроенергията. Нашият бизнес се нуждае от дългосрочна стратегия за развитие на отрасъла“, коментира и Йорг Золфелнер, председател на управата на ЕВН. Той изрази надежда много бързо да се разработи новата енергийна стратегия на България и тя да е факт преди следващия регулаторен период на ценообразуване от юли 2013 г., тъй като не е редно да имаме цени, които са в противоречие с реалността. Золфернер заяви още, че като се приеме новата стратегия е много важно тя да се спазва от всички – като се тръгне от Министерството на икономиката и енергетиката, през ДКЕВР до всички фирми в отрасъла. По думите му, когато решенията са днес едно – утре друго, се дестабилизира цялата енергетика.

 

Като пример за несигурна регулаторна политика Чемширов даде орязаните от ДКЕВР технологични разходи на дружеството от фиксираните в регулаторната рамка на комисията 17.7 процента на 10 на сто в сегашната цена. Това лишава дружеството от 13.3 млн. лв., които не е ясно откъде ще се компенсират, обясни той. Други 4.7 млн. пък се губят от фиксираната на 3 процента надценка, която крайният снабдител може да си слага в услугата, при положение , че досега в цената се е слагала горна граница на признати разходи.

 

250 млн. лв. пък ЕВН продължава да си чака от НЕК за това, че от името на държавата е изкупувала енергия от възобновяеми източници в периода от 1 юли 2012 г. до края на юли 2013 г. За сумата компанията дори заведе дело срещу България в международен арбитражен съд.

 

На трупчета стоят и събираните от слънчеви и вятърни централи цени за достъп до мрежата, за които регулаторът още не е решил каква част ще трябва да се върнат на ВЕИ-ата, след като те оспориха пред съда метода за определяне на част от включените в цената компоненти.

 

Освен това не е ясно и как ще се подели останалата част от парите между операторите на електроразпределителните мрежи и държавния "Електроенергиен системен оператор“, тъй като ДКЕВР не е определила начина. Става въпрос за общо около 150 млн. лв., които са платени от ВЕИ-производителите в цялата система, но не е ясно все още каква част от тях кой как ще полза, коментира Калина Трифонова. Тя припомни, че на един етап е било обсъждано с тези пари да се компенсират недостигащите разходи за изкупуване на зелената енергия, които в момента образуват дупка от 500 млн. лв. в бюджета на НЕК.

 

Призивът на ЕВН за внасяне на ред в енергийния отрасъл идва и след отправени критики от страна на Сметната палата към дейността на ДКЕВР, част от които обаче бяха определени като "субективно усещане“ от шефката на енергийния и воден регулатор Анжела Тонева.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    ЕВН да си прегледат договорите за приватизация на мрежата...и да видят че имат задължението да изградят интелигентни мрежи за управление....и че досега не са вложили нито една стотинка в това начинание....

  2. Анонимен
    #17

    14 - ти кой си, та ще си взимаш или оставяш турци или други племена някъде????? Пък EVN какво се правят на щипани девойки? Да не би като си подписваха договора преди няколко години, там да пише, че теютяхно задължение е да доставят НЕкачествен ток? С някаква друга (незнайна) честота, с друг косинус фи, НЕ в 24 часа в денонощието, а примерно само 15? Това ли пише в договора им? Емиииии.... като НЕ пише това - айде сега да вземе да си го изпълнят, че инак шута-вън! Ако искат после да идат да се оплачат в Германия или направо в Брщксел - те вероятно ще им разберат аргументите

  3. Анонимен
    #16

    #15, НЕК е такова дередже, защото 4 правителства направиха така, че да обслужат частните интереси за сметка на държавните. Белене е само един от проблемите, всичките 4 правителства осигуряваха изгодни условия на разпродадените централи, на перките и панелите, защото оттам им дойдоха допълнителните доходи. А от държавата една заплата само получаваш.

  4. Анонимен
    #15

    14 - "дискутиращите" се правят на ударени относно факта,че НЕК е във фалит, заради финансирането на АЕЦ Белене, което е главна причина за поскъпването на тока. За това следовниците на БКП-БСП и шпицкомандите им Атака и ВМРО мълчат като риби.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14
  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #13
  7. Анонимен
    #12

    ДКЕВР да бъде ликвидиран със закон и да се създаде съвсем нов орган. Може, и два един за тока и един за водата.

  8. Анонимен
    #11

    Цената нагоре, качеството надолу!

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.