Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Има риск Югоизточна България да остане без ток, а ЕВН да съди България

Енергийният доставчик настоя ДКЕВР незабавно да преразгледа цените на тока

233 коментара
Има риск Югоизточна България да остане без ток, а ЕВН да съди България

Австрийската компания ЕВН (EVN) съобщи във вторник, че възнамерява да съди България заради спора с ДКЕВР за изкупуване на зелена енергия, в резултат на който дружеството досега е натрупало 100 милиона лева загуби и има риск от юни да спре да снабдява с ток Югоизточна България.

Компанията ще започне съдебна процедура в Международния арбитражен съд, за да защити своите инвестиции, ако не бъде постигнато споразумение през следващите от три до шест месеца, съобщи Ройтерс във вторник.

От Министерството на икономиката, енергетиката и туризма отказаха коментар по темата.

ЕВН, която снабдява с ток Югоизточна България, е задължена да купува слънчевата енергия на цени над пазарните. Друга причина за загубите е решението на ДКЕВР да намали цените на електричеството за домакинствата под натиска на масовите протести.

"Тези действия намаляват приходите от продажбите на електричество", заявиха от EВН и предупредиха, че има риск Югоизточна България да остане без ток заради финансови загуби на дружеството. Натрупани са 100 млн. лева дефицит от промяната на механизма за компенсиране на разходите за изкупуване на зелена енергия.

Югоизточна България може да остане без ток заради решения на ДКЕВР

Председателят на Управителния съвет на ЕВН - България Йорг Золфелнер не изключи възможността заради вече взети решения на ДКЕВР югоизточната част на страната да остане без ток в края на юни тази година.

"Това е риск, но този риск ние не искаме да видим в реалния живот", коментира Золфелнер пред журналисти в София.

Миналия месец компанията намали прогнозата си за годишната печалба, отчасти заради по-високите разходи в България, отбелязва Ройтерс.

ЕВН заяви, че покупката на слънчева енергия ѝ е струвала 100 милиона лева загуби от юли насам и ще ѝ струва още 40 милиона през следващите три месеца.

"Това се дължи, от една страна, на задължението ни да изкупуваме цялата енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) по преференциални цени и, от друга страна, промените в компенсаторния механизъм на ДКЕВР, съгласно който НЕК не ни възстановява всички разходи по изкупуването на тази енергия", каза Золфелнер.

Нашите "приходи” от цена достъп са много по-ниски заедно с компенсацията на НЕК от нашите разходи с ВЕИ, допълни той.

Негативен ефект върху финансовите резултати на дружеството е оказало и решението на регулатора от 5 март тази година, с което бяха намалени признатите от него технологични разходи на ЕРП-тата.

ДКЕВР намали цените на тока за домакинствата със 7%, до голяма степен за сметка на електроразпределителните предприятия ЕВН, ЧЕЗ и Енерго-Про.

ЕВН иска от ДКЕВР незабавно преразглеждане на цените

Проблемът със загубите на ЕВН може да бъде решен чрез промяна на цената на тока от 1 април, смятат от дружеството, без това обаче да засегне крайните потребители. Предложението до ДКЕВР е промените да бъдат направени чрез преразглеждане на цените по цялата верига "производство – пренос – разпределение – доставка".

"Искаме от ДКЕВР решение, с което от 1 април до 30 юни нашите разходи в електроснабдяване да са равни на приходите", каза Золфелнер.

Той коментира, че загубите досега са били покривани от собствени средства на компанията и привлечени финансови ресурси, но "това вече не е възможно, ние бяхме дотук".

Ако Върховният административен съд отмени цената за достъп на производителите на зелена енергия, каквото бе решението на съда на първа инстанция през миналата седмица, то загубите на ЕВН в следващите три месеца ще достигнат 78 млн. лв., изчислиха от дружеството.

"Ако не се предприемат мерки за овладяване на проблема, компанията ще изпадне в невъзможност да обслужва задълженията си и сигурността на доставките ще бъде застрашена“, посочиха от ЕВН.

Създаване на специален фонд за стабилизиране на ВЕИ – сектора

ЕВН припомниха и нереализираната до момента идея да се създаде специален фонд за стабилизиране на ВЕИ - сектора, в който да влизат парите от зелената добавка в цената на тока и приходите от емисии въглероден диоксид.

"41-вото Народно събрание не направи необходимите законодателни промени, така че той да започне да работи и да функционира. Ето защо считаме, че настоящото служебно правителство може да подготви въвеждането му, а новото НС приоритетно да гласува необходимите законодателни промени. Трябва да е ясно едно – EВН има лиценз и задължение за доставка на енергия до крайни клиенти в Югоизточна България. На него не може да му се вменява задължение, свързано с държавната политика по насърчаване на екологичната енергия. Освен всичко друго, случващото се с EВН "Електроснабдяване" касае абсолютно всички останали снабдителни дружества", обясни Калина Трифонова от електроразпределителното дружество.

От ЕВН посочиха, че дали ще фалират, или не, зависи от действията на регулатора.

В отговор на въпрос Золфелнер уточни, че компанията не смята да преустановява дейността си в България, но настоява проблемът, възникнал в ценообразуването на електроенергията, да бъде решен.

Соларните паркове се развиват много бързо в България благодарение на стимулите от страна на правителството, което цели 16% от енергията да бъде добивана от ВЕИ до 2020. Но високите цени на електричеството, които отчасти са резултат и на скъпата зелена енергия, предизвикаха национални протести в най-бедната страна членка на ЕС, сваляйки правителството, пише Ройтерс в кореспонденцията си от София за проблемите с ЕВН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

233 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #233

    Австрийците още живеят в Австро-Унгария и си мислят, че ще ни заплашват. Който злоупотребява ми се взима лиценза. Бий, ако обичаш родината си, докато е време, за да те уважават и да не повтарят безобразията си. Тук не е пострадал един човек, а милиони хора. Тези от ЕВН са за затвор!

  2. Анонимен
    #232

    Наистина нагло, но няма как. Зелените мафиоти си искат своето! Кажете му, кому бяха нужни толкова много фотоволтаични паркове наведнъж да се построят, след като нашата мрежа и потребителски джоб са неспособни да поемат нито задълженията на НЕК, нито сметките си ! Защо се натиснаха така мощно изведнъж, при положение, че енергията, която се произвежда от ВЕИ у нас е нищо и никаква, и с нея и без с нея на този етап, няма да има никакво значение! Май някои хора от корпоративните кръгове си взеха едни парички и продължават да си ги взимат все още от нас неправомерно!

  3. Анонимен
    #231

    То е ясно, че зад "ВЕИ"-тата стои Иво Прокопиев. Направил е така, че 1 мегават час да струва 500-600 лева и това се продава на енергийните дружества. От там идва и високата крайна цена на тока. Като цяло в АЕЦ "Козлодуй" един мегават час се продава за около 60 лева. Какви ги върши този скандален бизнесмен искам да попитам аз и кой му дава това право на свобода?

  4. Анонимен
    #230

    Нужно ли беше да си навличаме такива проблеми с ЕВН? За всичко са виновни ВЕИ фирмите, зад които стоят кои - Цветелина Бориславова и олигархът Иво Прокопиев.

  5. Анонимен
    #229

    Време е маи да се отървем от тези ВЕИ-та и разните му там соларни панели.Ако не става с добро ще се премине към зло.Поне панелите са лесно чупливи уреди:)

  6. Анонимен
    #228

    който го е подписал той на съд.стига криеница зад държавата........

  7. Анонимен
    #227

    Ами ако не бяха ВЕИ-тата да извиват ръцете на ЕРП-тата нямаше да се стигне до този сценарий. Наглостта на енергийната мафия, която се представлява от Прокопиев и банката на Бориславова, няма карай. Да не говорим, че половината министри в кабинета са тяхно производство.

  8. Анонимен
    #226

    Не би било нормално ЕРП-тата да мълчат в създалата се ситуация. При конфликт на две или повече страни, е абсолютно естествено да има заплахи, спорове, убеждаване и манипулация. Просто трябва нашата държава да държи на исканията си и да направи всички необходими сметки свързани със себестойности и други разходи. 100% съм сигурен, че ако дойде някоя друга фирма и им каже - Ние ще купим EВН примерно, едва ли онези ще решат да продават.....макар че са на "загуба". Мноооог скрити неща има и със сигурност

  9. Анонимен
    #225

    Лично аз обмислям да съдя и ЕРП-тата и държавата, които до сега покриваха тези крупни измами във ВЕИ сектора, който си развива супер бизнес за наша сметка, едва ли има по-сигурна инвестиция от тази в перки, панели, тец-ове... Токът се изкупува на доста над пазарната цена, най вероятно и таксата за достъп ще отпадне, има дотации от държавата, договирите са бетон и парите се избиват гарантирано... Чудно просто и всичко това за сметка на голия и бос българин, който взема кредити, за да си плати тока или пък го раздава на изплащане...

  10. Анонимен
    #224

    Може да се отслужи един молебен за градушки със зърна колкото орехи в районите със соларни паркове. Това би трябвало да регулира количеството ток произвеждано от тези "централки" и съответно цената за потребителя. Предлагам молебен за градушка, щото ако чакаме на ДКЕВР, то дълго има да чакаме. :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.