Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврокомисарят по правосъдието: Парите на ЕС не бива да отиват в държави, където победителят взема всичко

8 коментара
Еврокомисарят по правосъдието Вера Йоурова. Снимка: БГНЕС

"Трябва да сме сигурни, че европейските средства не отиват в държави, където победителят взима всичко". Това коментира еврокомисарят по правосъдието Вера Йоурова в сряда по повод идеята си за обвързване на върховенството на закона в страните членски с отпускането на еврофондове.

По думите ѝ това не е лост за наказание на отделни държави.

"Получих днес (сряда) задачата да предложа определение как да обвържем спазването на върховенството на закона с получаването на средства от бюджета на ЕС след 2020 г. Това не трябва да се възприема като възможно наказание на отделни държави. Не говорим за поставянето на условия за получаване на средства от ЕС - не бива да се бърка - а за изготвянето на определение, според което държавите, получатели на средства, трябва да имат работеща и независима съдебна система", каза Йоурова, цитирана от БТА.

Тя напомни, че спазването на върховенството на закона е залегнало в чл. 2 от Договора за ЕС, така че не се въвежда нищо ново.

"Не става дума за нищо ново, но си давам ясна сметка за възникналите опасения. Определението, което трябва да предложа, следва да не оставя никакво място за тълкувания, каквито вече се появиха. Съвсем логично е, когато отпускаме пари, събрани от европейските данъкоплатци, да има гаранции за независимо правосъдие и върховенство на закона", каза Йоурова.

Европейските институции са в началото на преговорите за новия бюджет, който възлиза на близо 1 трилион евро. Той трябва да бъде публикуван през май.

Идеята на Йоурова идва заради тежките проблеми на ЕС с Полша, където правителството прави сериозни опити да придобие контрол над съдебната система. Подобни проблеми има в Унгария, където управляващите се опитват да озаптят медиите и гражданския сектор. Сега притеснения за обрат в борбата с корупцията има и в Румъния.

На този фон България също има тежки проблеми с правосъдната система, политизираният си Висш съдебен съвет и концентрацията на медийна собственост.

Срещу Варшава вече започна процедура за задействане на член 7 от Договора за ЕС, което може да доведе до лишаване от глас на най-голямата източноевропейска страна при взимането на решения в европейските институции.

В началото на годината заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс заяви пред Европейския парламент в Страсбург, че върховенството на закона навсякъде в ЕС не е по избор.

"Върховенството на правото не подлежи на избор на основата на националния суверенитет. Това е основен въпрос за съществуването на ЕС", обясни Тимерманс по случай събитията в Полша.

Преди него еврокомисарят за бюджета Гюнтер Йотингер съобщи, че се обмислят два подхода - за неспазване на върховенството на правото да следва отнемане на достъп до финансиране от ЕС, а при гарантирано върховенство на закона да бъдат осигурявани повече европейски пари.

Преди ден "Ройтерс" коментира, че западноевропейските държави трябва да запълнят дупката, която се отваря от напускането на Великобритания, а техните партньори в Източна Европа създават постоянно нови проблеми. Затова се засилва и натискът да има ясна връзка между получаването на субсидии и спазването на стандартите на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Gracata
    #8

    Добър ден Европа не е ли малко късно,нашите управници крадяха повече от 50% никои не се сети да провери как се печелят обществени поръчки,качество и колко пълнят партийни каси за купуване на избори.Българската Прокуратура и Съдебна система са щит за корупция и престъпност.,,Късно е либе за китка менците ти са напити.

  2. Николай Колев_fb
    #7

    Няма друг, по-сигурен начин, по който България да бъде пратена в ръцете на тов.Путин! Те от БСП само това чакат!

  3. Калико Джо
    #6

    Ама... ние сме в тоя клуб главно заради парите. Иначе сме горди националисти дето мразим загнилия Запад!

  4. Quo
    #5

    До 2020 ще бъде назначен и прокурор за финансови измами с фондове. Очакваме и общ министър по финансите.

  5. Обектив
    #4

    Браво ! И най-голямото търпение след 11 гогини безплодни обещания се е изчерпвало. Нещо повече, изчерпан е кредитът на доверие ! На Европа й стана ясно, че държавата ни е пленена от кръгове, които не искат да играят по правилата и да има справедлива правосъдна система. Факт е, че в затвора не е попаднал нито един от крупните мафиоти ! Затова европари - само срещу реални резултати !

  6. безпартийна
    #3

    Силно впечатление прави фактът, че в източноевропейските страни манталитетът на управляващите върви назад към тоталитаризъм. Хубаво е, че западноевропейските страни се усещат за този атавизъм, и дано да подходят адекватно на проблема. Същността на този проблем е липсата на върховенството на закона. Всички увъртания около това от страна на Полша, Унгария, България, а сега и Румъния, са все около това.

  7. ivancho ivanov
    #2

    Отлично предложение! Пари от ЕС срещу реформа и то действителна! Българските политици в момента разбират от пари, не от съвети от Европейският съюз! Финансова помощ САМО срещу свършена работа!

  8. Знайко
    #1

    Госпожата (съдейки по името) е чехкиня и й прави чест, че непряко изразява една теза, която е очевидна: след десетина години членство в ЕС ние източно-европейците, които като бедни роднини бяхме приети в общността на богатите и всичките тези години бозаем от западно-европейския данъкоплатец, се взехме много на сериозно и се връщаме постепенно към привичните си цигански маниери. Трябва да си направя труда да сметна каква част от годишния БВП на ЕС (над 17 трилиона USD) идва от нашите страни, но съм сигурен, че не достига 10 % (специално нашият дял е около 0,35 %).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.