Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европарите за броене на комарите по Дунав са орязани

Проектът за прекомерното разпространение на насекоми е финансиран с над 1.4 млн. лв.

2 коментара
Европарите за броене на комарите по Дунав са орязани

Над 112 хил. лв. е финансовата корекция, наложена по европроекта, добил публичност като броене на комарите по река Дунав. Това съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Първоначалната стойност на проекта за "Разработване и приемане на съвместно институционализирано партньорство за управление на риска от прекомерно разпространение на насекоми, засягащи общественото здраве и безопасност в трансграничния регион Румъния – България" е около 1 млн. лв. Той обаче се оскъпява до 1.425 млн. лв. заради две социологически проучвания и информационна кампания, показа разследване на бТВ.

Проектът

Проектът за изработване на географска система за наблюдение на насекомите се финансира по програмата за трансгранично сътрудничество "ИНТЕРРЕГ V-A Румъния – България" 2014 – 2020. Той се изпълнява от Асоциацията на Дунавските общини, която е водеща организация, заедно с румънския ѝ партньор фондация "Ливинг Нейчър" (Living Nature).

Общият бюджет по проекта е 1 347 194 евро, от които за българската асоциация с председател кмета на Русе Пламен Стоилов са 962 046 евро. Одобрен е на 15 октомври 2015 г.

Заданието за обществената поръчка за изработването на географската информационна система е само страница и половина, казват експертите. Според тях това е проект с описана функционалност за не повече от 30 хил. лв. Антикорупционният фонд вече сезира властите за поръчките на Асоциацията на дунавските общини.

От организацията казват, че ще обжалват наложените им финансови корекции. Пред бТВ от Асоциацията на дунавските общини обясняват, че смисълът на този проект е не да брои комарите, а да локализира местата, където трябва да има превенция.

Русе дава като община за пръскане срещу комари около 300 хил. лв. годишно. Системата и сайтът по европейския проект вече работят и са готови да посрещнат предизвикателствата през активния сезон за регистрация на комарите през лятото.

Нарушенията

Проверката на дирекция в регионалното министерство, която отговаря за програмата "ИНТЕРРЕГ", е регистрирала 4 нередности по проекта за комарите. Наложени са финансови корекции за 112 471 лв., от които 96 552 лв. са върху средствата от Европейския фонд за регионално развитие.

Причина за това са установените незаконосъобразни методики за оценка, използване на критерии за подбор, които не са пропорционални на предмета на поръчката, както и липса на прозрачност по време на оценката при проведените обществени поръчки от Асоциацията на Дунавските общини, се казва в съобщението на МРРБ.

Четирите процедури от проекта, по които са наложени санкции са:

  • Разработване на съвместна географска информационна система (ГИС) за контрол на популацията на насекоми

  • Изготвяне на предварително проучване на територията на българската част от трансграничния регион, както и интегриране на изготвеното проучване с проучването на румънската част от трансграничния регион на партниращата организация

  • Осигуряване на информация и публичност по проекта

  • Доставка на оборудване за целите на проект

При налагането на санкциите са спазени условията и реда на Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове, както и при прилагане на процентните показатели, регламентирани в наредбата, след анализ на тежестта на нарушенията във всеки конкретен случай.

Финансовите корекции са съобразяване със съдебната практика по сходни казуси, включително по съдебни спорове с Асоциация на Дунавските общини.

По данни на Антикорупционния фонд на всичките 10 договора на асоциацията по програмата "ИНТЕРРЕГ" има наложени финансови корекции. Стойността на проектите е общо за около 4 млн. лв., като наложените санкции възлизат на около 300 хил. лв.

Програмата за трансгранично сътрудничество "ИНТЕРРЕГ V-A Румъния – България" 2014-2020 се управлява от Министерството на регионалното развитие, публичната администрация и европейски фонове на Румъния. Българското Министерство на регионалното развитие и благоустройството изпълнява функциите на Национален орган по програмата и участва пълноправно в нейното изпълнение.

Съвместният секретариат по програмата се намира в гр. Кълъраш, Румъния, където се взимат решенията за избор на проекти.

Отговорността на МРРБ по изпълнението на проектите е свързана основно с проверка на законосъобразност на разходите на българските партньори и тяхното съответствие с приложимото европейско и национално законодателство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #2
  2. анита хегерланд
    #1

    Здравното министерство трябва да се погрижи водоемите да се обезпаразитяват: реки в градската зона, езера в парковете и градините, открити водоеми в градовете и т.н. Комарите са най-големият бич на градските жители, по-голям от кърлежите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.