Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европол: Заплахата от втора вълна на кибератака WannaCry нараства

Във Великобритания над 22 000 паунда са били платени на хакерите

6 коментара
Европол: Заплахата от втора вълна на кибератака WannaCry нараства

Директорът на Европол Роб Уейнрайт заяви, че над 200 000 са жертвите на световната кибератака в петък, като са били засегнати над 100 000 организации в 150 страни. Европейската полицейска служба се опасява от нови атаки на вируса в понеделник, когато засегнатите може да се повече.

Програмата за рекет WannaCry кодира съдържанието на персонални компютри и сървъри и иска от собственика по 300 долара за всяка заразена машина. След 3 дни сумата се удвоява, а след седмица цялото съдържание безвъзвратно се унищожава.

Уейнрайт заяви в неделя пред британската телевизия Ай Ти Ви, че обикновено службата води операции срещу 200 кибератаки месечно, но досега такова нещо не се е случвало.

Вирусът е нападал повсеместно и се е разпространил много бързо, изтъкна той, като допълни, че се опасява от нови жертви в понеделник, когато хората се върнат на работа и включат компютрите си.

Невижданата кибератака, използваща инструменти, за които се смята, че са разработени от Агенцията за национална сигурност на САЩ, порази компютрите на стотици ведомства, организации и компании по целия свят. Хилядите машини бяха заключени от програма, изискваща откуп във виртуалната валута биткойн на стойност 300 долара. Има съобщения за технологични проблеми в 99 държави. Жертви на хакерската атака са станали болници във Великобритания, испански телекомуникационен оператор, офиси на американска куриерска фирма, компютри на руското МВР, жп гари в Германия, автомобилни фабрики във Франция, училища в Китай и много други.

В събота Европол обяви, че е създаден специален екип в Европейския център за борба с киберпрестъпността, който да помага в международното разследване за откриване на виновниците.

ГДБОП със съвети за защита

Главна дирекция борба с организираната престъпност към МВР съобщи в неделя, че мащабната хакерска атака не е засегнала български институции.

Експерти по киберсигурност съветват да бъдат предприети стъпки за защита: използване на съвременна операционна система; незабавно обновяване на използваната операционна система, ако тя е неподдържана или остаряла; спиране на уязвимия комуникационен протокол SMB; използване на надеждна антивирусна програма; редовно архивиране на важните потребителски данни върху изолиран носител; активиране и правилно конфигуриране на съвременна защитна стена и игнориране на съмнителни и/или СПАМ съобщения.

Какво представлява вирусът

Вирусът се разпространява без желанието и намесата на легитимния потребител на компрометирания компютър чрез наскоро установена уязвимост в комуникационен протокол за връзка между сървъри по света, използващи операционната система Уиндоус.

Всички важни файлове върху заразения компютър се криптират, а потребителят е заставен да заплати еднократно около 550 български лева в дигиталната валута Биткойн, за да получи отново достъп до тях. Компрометираната система автоматизирано се опитва да разпръсне вируса, като атакува други сървъри по света.

Британски специалист по информационна сигурност случайно е ограничил разпространението на заразата, като е регистрирал интернет домейн закодиран във вируса, но алармира, че опасността остава висока.

Във Великобритания над 22 000 паунда са били платени на хакерите

22-годишен експерт в областта на сигурността в информационните технологии, известен като "MalwareTech", който помогна активно в ограничаване на пораженията от кибератаката срещу националното здравеопазване в петък, предрече ново нападение още в понеделник.

Британският министър на вътрешните работи Амбър Ръд заяви в събота, че проблемът като цяло е решен, но има още много да се желае в областта на защитата срещу компютърни вируси.

Компютрите на повече от 60 здравни организации в Англия и Шотландия бяха поразени от вирус, който изисква откуп от 300 долара или 230 паунда във виртуалната валута "Биткойн", за да възстанови достъпа до файловете на потребителя. БиБиСи разполага с информация, че повече от 22 000 паунда са били платени на хакерите.

Пожелалият анонимност експерт заяви, че макар и за момента "положението да е било спасено", хакерите няма да се откажат и едва ли ще им бъде много трудно да преодолеят новоинсталираната защита. Шансът те да атакуват отново е много голям, тъй като в това има много пари, допълни "MalwareTech". В същото време хакер, също пожелал анонимност, разказа по Скай Нюз колко лесно е успял преди три месеца да проникне в компютрите на здравеопазването с пълен достъп до данните на пациентите.

Британските власти ще похарчат 64 милиона долара за допълнително гарантиране на сигурността на компютърните системи. Главно перо в случая ще бъде мрежата на Националната здравна служба. Британският министър на отбраната Майкъл Фелън заяви, че правителството е заделило общо 2.45 милиарда долара за предпазване от кибератаки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #6

    Защо никой не обръща внимание на това, че всички атаки се извършват с продукти разработени в САЩ от специалните служби за следене на граждани и икономически шпионаж. Освен това в софтуерните продукти се оставят/умишлено?/дупки в сигурността, за да могат тези програми да си вършат работата. Накрая софтуерните фирми пускат ъпдейти за затваряне на тези дупки/за да си спасят реномето и запазят клиентите/. Колко от тези дупки обаче остават "спящи" за следващо ползване? И накрая се "установява" вездесъщата ръка на Путин. А по долу в коментарите има данни за способностите на руските хакери в сравнение с други.

  2. анита хегерланд
    #5

    Системата е уязвима, защото работи "на парче" и фирмите, които обслужват Интернет, са оставили въпросите за сигурността на "давещите се". Контролът не е централизиран.

  3. hris98
    #4

    Дааа, уиндоус...... мъка, антивирусни програми, преинсталиране...... 2007 се прехвърлих на Мак и Епъл. Може и да не вярвате но от тогава не съм чувал "анивирусна програма", преинсталиране и т.н... Не ми се е налагало.. Не са абсолютно непробиваеми но и дума не може да става за срванение с Уиндоус.

  4. В и К
    #3

    Прясната новина е, че Microsoft са направили изключение и са пуснали обновяване и за неподдържаните Windows, сред които и XP. Препоръчително за всички притежатели на такива да си инсталират съответните кръпки. Ето линк: http://www.catalog.update.microsoft.com/search.aspx?q=4012598

  5. Филка Русофилка
    #2
  6. НСА на САЩ създават вирус,способен да проникне навсякъде под уиндоус. Хакери проникват и го крадат. После го пускат в интернет. Други хакери се добират. И те атакуват англия, русия и мн. други места. Атаките били от китай. Китай има 2 дивизии хакери в армията си. Цел-да се принуди майкрософт да запуши нарочно оставените врати за проникване във всяка система уиндоус!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.