Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврозоната, МВФ и ЕК посредничат между Шойбле и Варуфакис

Ципрас и ЕК уверени в постигането на споразумение, Меркел и Оланд искат Гърция в еврозоната

5 коментара
Холандският министър на финансите и председател на Еврогрупата Йерун Дейселблум и гръцкият му колега Янис Варуфакис

Еврозоната, Международният валутен фонд (МВФ) и Европейската комисия влязоха днес в ролята на медиатори за сближаване на позициите между гръцкия министър на финансите Янис Варуфакис и германския му колега Волфганг Шойбле преди ключовото заседание на Еврогрупата. Това съобщи Франс прес, позовавайки се на източници от обкръжението на гръцкия министър.

Целта е да се изготви евентуална декларация на Еврогрупата за изясняване на точките от гръцкото писмо, изпратено вчера от Атина с искане да бъде продължена финансовата помощ, изтъкна друг източник.

"Текстът има за цел да разсее всички недоразумения", допълни той, намеквайки за нови отстъпки от гръцка страна. "Ако този текст се появи, това ще означава, че има съгласие", подчерта източникът.

Срещата на Еврогрупата, насрочена първоначално за 15 часа местно време (16 часа българско), беше отложена първо за 16.30 часа местно време (17.30 часа българско), а след това за 17 часа брюкселско време (18 часа българско), но оттогава нов час не е определян.

Посредническата мисия, според източници от обкръжението на гръцкия министър, се води от председателя на Еврогрупата Йерун Дейселблум, управляващата директорка на МВФ Кристин Лагард и европейския комисар по икономическите въпроси Пиер Московиси. В късния следобед единствено тримата дискутираха помежду си, уточни източник, близък до преговорите.

Преди това беше съобщено, че "тримата разговарят последователно с гръцкия и с германския министър". "Това е необичаен формат, който потвърждава затруднения" да бъдат накарани двамата министри да влязат в диалог, но "може да позволи да се постигне напредък", изтъкна същият източник.

"Разговорите се отнасят по пакет", включваш значителни отстъпки от страна на Гърция - доста повече от вече направените от Атина в писмото ѝ, изпратено вчера до партньорите ѝ от еврозоната, в което иска продължаване на програмата ѝ за финансова помощ", уточни източникът.

Часове преди извънредната среща в Брюксел високопоставен гръцки представител заяви, че споразумението е близо. Германия пък обяви, че най-новото предложение на Гърция е "добър сигнал", но не е достатъчно в сегашния си вид.

Представителят на Гърция, пожелал анонимност, отбеляза, че Атина е направила много отстъпки, за да бъде постигнато споразумение и еврозоната също трябва да прояви гъвкавост. Преодоляхме четири пети от дистанцията, те също трябва да покрият една пета, посочи източникът, като добави, че Гърция иска да сключи споразумение днес, но няма да отстъпи при натиск от Еврогрупата.

Кристиане Вирц, говорителка на германския канцлер Ангела Меркел, заяви, че най-новото искане на Гърция за удължаване на кредитното споразумение с Европа е добър сигнал и осигурява основа за по-нататъшни преговори, но не е достатъчно в сегашната си форма.

"Писмото от гръцкия финансов министър (Янис Варуфакис) дава да се разбере, че Гърция остава заинтересована от помощта от ЕС", каза Вирц. "Това писмо е добър сигнал, което ни позволява да продължим да преговаряме", добави тя.

Говорителката изрази надежда, че срещата на финансовите министри от еврозоната ще доведе до споразумение с Гърция.

Европейската комисия е уверена в постигането на споразумение по финансовата помощ за Гърция в близко време, заяви нейният говорител Маргаритис Скинас.

От своя страна гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че сигурен, че искането на правителството му за шестмесечно удължаване на кредитната програма ще бъде прието въпреки възраженията на Берлин.

Гърция прави всичко възможно, така че да можем да стигнем до взаимноизгодно решение, базирано на принципа за "двойно зачитане" - зачитане на принципа за спазването на правилата на ЕС и на резултатите от изборите на държави-членки", написа Ципрас в писмено изявление до Ройтерс.

Сигурен съм, че гръцкото писмо за шестмесечно удължаване на кредитната програма със съответните условия, ще бъде прието. Това е моментът за историческо политическо решение за бъдещето на Европа, посочи гръцкият премиер.

Пристигайки в Брюксел финансовият министър Варуфакис заяви, че Гърция се надява на добра дискусия и постигане на споразумение на заседанието на Еврогрупата "Вярвам, че днес ще се състои добра, колегиална дискусия и се надявам да има "бял дим", подчерта Варуфакис, имайки предвид цвета на дима над Сикстинската капела, символизиращ успешен избор на нов папа. В европейската политика този символ се възприема като синоним за постигане на компромис.

Гърция трябва да остане в еврозоната, заявиха в Париж германската канцлерка Ангела Меркел и френският ѝ домакин, президентът Франсоа Оланд, цитирани от ДПА.

"Германия и европейските ръководители са силно настроени за оставане на Гърция в еврозоната. Гръцкият народ направи доста жертви, за да може това да стане", посочи Меркел на съвместна пресконференция с Оланд. Тя обаче допълни, че остава да се решат много технически подробности.

Меркел заяви, че са необходими значителни подобрения в същността на гръцките предложения за по-нататъшна финансова помощ от нейните кредитори, за да може да се получи одобрение в Бундестага (долната камара на германския парламент) и изтъкна, че с поредното заседание на Еврогрупата "започва фаза на интензивна концентрация и се надявам да има успех". Тя отбеляза също така, че "ако говорим за продължаване на програмата, трябва да знаем какво означава това".

"Гърция е в еврозоната и трябва да остане в еврозоната", допълни от своя страна френският държавен глава. По думите му, позицията на Франция е, че трябва да се направи всичко и от гръцка, и от европейска страна, за да има по-силно сцепление в еврозоната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milev
    #5

    Меркел и Оланд са съвремено копие на Чембърлейн и Даладие. какво и е толкова на Гърция, ще излезе от Европа и народът ще ги избие.

  2. В и К
    #4
  3. Kruger
    #3

    Добра новина. Да видим. Изобщо не ни трябват проблеми в Гърция. Това няма как да не се отрази на България и ЕС. А Ципрас ако спре да бърбори глупости ще е още по-добре. За съжаление съм почти сигурен, че СИРИЗА не може да направи нищо повече за икономиката на Гърция. Би било първия случай в света лява партия да направи нещо, не вярвам да е сега:) Гърция трябва просто да устиска някак до следващите избори и по-нормално правителство.

  4. Kiril Kovatchev
    #2

    Гърция трябва да остане в еврозоната и да се научи да спазва правилата. Безплатния обяд свърши. Това гърците могат да си го избият от главата. Никой не вярва вече на византийските им номера.

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    И цената на гръцките ценни книжа скочи с 24 % от средните нива през последните 5 години!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.