Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Файненшъл таймс": Путин май си вкара най-нещастния автогол, помагайки на Тръмп

10 коментара
Путин и Тръмп, сн. ЕПА/БГНЕС
Ако Путин наистина е помогнал за влизането на Тръмп в Белия дом, това би било върховният успех на (руското) разузнаване. То обаче може да се окаже и най-нещастният му автогол. Една операция, замислена с цел да се облекчи натиска върху управлението на Путин чрез настаняване на приятелско лице в Белия дом, вместо това доведе до затягане на санкциите срещу Русия и до опасно засилване на вътрешния политически натиск върху руския президент. Това коментира Гидиън Рахмън в анализ за авторитетния британски вестник "Файненшъл таймс".
 
Що се отнася до Тръмп, предполагаемата задкулисна колаборация с Русия може да е помогнала за изборната му победа, но с риск за проваляне на неговото президентство. Би била много странна ирония на съдбата, ако близостта между лагерите на Путин и Тръмп в крайна сметка срине президентските политически кариери и на двамата. 
 
Разбира се, заклетите защитници на двамата продължават да отричат, че такава колаборация е имало. Американските разузнавателни служби обаче са категорични, че Русия стои зад хакването на имейлите на Демократическата партия. 
 
По време на цялата си предизборна кампания Тръмп се отнасяше с изявена симпатия към Кремъл. Дали той бе мотивиран от идеология, инвестиции или някаква компрометираща тайна, все още не е ясно. Но така или иначе руската връзка отприщи верига от събития, които могат в крайна сметка да провалят президентството му, пише авторът на "Файненшъл таймс", цитиран от БТА. 
 
Що се отнася до Путин, моментът, когато стана ясно, че неговият скрит замисъл може да се превърне в бумеранг, бе, когато Тръмп се оказа принуден да уволни първия си съветник по националната сигурност - генерал Майкъл Флин, поради това, че е прикрил контактите си с руското правителство. 
 
От този момент нататък стана политически невъзможно за Тръмп да помогне за Кремъл за облекчаване на санкциите. 
 
Напротив, надигналата се вълна от гняв срещу руската намеса в изборите в САЩ доведе до засилване на санкциите и дори до решението на възмутения Конгрес да отнеме на Тръмп пълномощията да отменя сам тези санкции. Това, че доминираният от републиканците Конгрес става все по-твърд спрямо Русия, като че ли се превръща в заместваща проява на твърдост спрямо Тръмп. 
 
И така, вместо подобряване на отношенията с Русия при Тръмп, сега те са на най-ниското си равнище от края на Студената война, отбелязва всекидневникът. Разбирайки, че администрацията на Тръмп няма да бъде способна да вдигне санкциите, Кремъл прибягва до масово изгонване на американски дипломати в отговор на предишно изгонване на руснаци от администрацията на Обама. Перспективата САЩ да доставят оръжия на Украйна става все по-реална. Русия пък започва поредица от големи военни учения в Източна Европа, което още повече ще засили американските страхове. 
 
Очакваното публикуване на доклада за разследването на "руската връзка" от комисията, оглавявана от ексшефа на ФБР Робърт Мълър, вероятно ще доведе до нов изблик на гняв срещу Русия. 
 
Най-пряката заплаха от това ще бъде за Тръмп, но непряка заплаха има и за Путин. Той (както се очаква), ще се бори за преизбиране на вота през март догодина и се изправя срещу една засилваща се опозиция, водена от популярния и настъпателен опозиционер Алексей Навални. Влошава се и състоянието на руската икономика, което все по-сериозно се отразява на руските потребители. Макар че малцина очакват Путин да загуби изборите, про-Путинската еуфория от преди две години очевидно се топи. В руските медии вече се появяват статии за епохата след Путин. 
 
Особено съществено е, че хора с мощни икономически интереси в Русия разбират, че вече няма светлина в тунела на санкциите. Нещата, всъщност, най-вероятно ще се влошават. Само нещо радикално може да доведе до отмяната на санкциите. И тази промяна може да бъде отстраняването на Путин от Кремъл. 
 
Така че само когато и Тръмп, и Путин напуснат сцената, може наистина да стане възможно "презареждане" на руско-американските отношения, заключава авторът във "Файненшъл таймс". 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #10
  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  3. Старият куфар
    #8

    "Aвтoритeтния" 'Financial Times' май е почнал да пyбликyвa cтaтии от първолаци, защото и второкласниците знаят, че зад пpeзидeнтитe стoят тия, дето дърпат конците, държат парите и налагат волята си. Всеки, който се озове на президентски пост рано или късно научава, че каквито и намерения да има, става това, което му (й) бъде наредено. Прав е Горскио по-долу.

  4. Горскио
    #7

    Хаха, Обяснението е по-просто. Управляваните от ционистите медии си измисляха истории за това как руснаците стояли зад Тръмп с цел да не допуснат избирането на един антиглобалист.

  5. Bлaдo
    #6

    Както се казва: "кьорав карти не играе!" - да е мислил хибридът, га е издавал заповедта за 'саботирането на Хилари' :-))) ... И сега какво му остава на хибридния гном да прави с жълтото тупе??? Може единствено (както казват пък сърбите): "да мени бою и да носи као свою"...

  6. Dr. Web Browsing
    #5

    Знае се, че глупостта не е престъпление, но не е и Божи дар. Също така, изобщо не е нужно човек да е и нечий интернетски трол (при това ...зловещ! или пък ... благовиден), който се опитва да проповядва или да прокарва нечии идеи, опорни точки (така наречените опорки), политически идеологии и т.н. Чета, гледам, слушам и все ми се струва че някои световно признати и уважавани медии просто не си дават сметка за следното: действително ли толкова е голяма ролята, че и заслугата, на руското външно разузнаване

  7. Борето от София
    #4

    Подслушан разговор между Папа Франциск и Патриарх Кирил: - Только мощи Путина помогут снять санкции...

  8. Miau
    #3
  9. monitorqe137
    #2

    Невероятно тъпа статия! От самото заглавие: "Ако Путин бил помогнал на Тръмп ..." - ами ако не е помогнал ? Всъщност сериозните анализатори подчертаха, че най-големият помощник на Тръмп е самата Хилари, като представителка на статуквото. Ключевите 4 щата от т.н. "ръждив пояс" бяха отвратени от поредицата Буш-Клинтън-Буш-Обама, че бе абсурдно да изберат Клинтън-2. При това толкова отвратени, че дори лъжеха (с огромна наслада) социолозите за кого ще гласуват. А тук ни баламосват с някакъв си Путин, смях в залата!

  10. ivancho ivanov
    #1

    Америка е страната на неограничените възможности, та за очакване е първо да си замине от властта президента Тръмп! Системните му опити да разклаща устоите на държавата чрез удари върху съдебната власт, върху здравеопзване, наука, избирателна система, медии и системно лъжене не само гарантирано и скоро ще го отстранят, но може и да се окаже зад решетките. Президента Путин е стабилен, радва се на пълна дикататура, но времената на КГБ, колкото и добра организация и да е, минават, както тези на дрънкането на оръжие. Каква е ползата от голями щабове от платени тролове, когато не им вярват? Китайците са много по хитри - икономиката управлява!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.