Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Файненшъл таймс": Смел ход на Тереза Мей с "триото Брекзит"

Новият британски премиер иска да е ясно кой носи отговорността за изхода от ЕС

2 коментара

Новият британски премиер Тереза Мей направи смел ход с назначаването на трима министри с про-Брекзит ориентация. Така те ще имат шанса да докажат, че за страната има по-добро бъдеше извън съюза, а ако нещата се объркат, ще е ясно кой ще носи отговорността. Така влиятелното британско издание "Файненшъл таймс" (ФТ) коментира стратегическия ход на Мей с назначението на Борис Джонсън, който смая света, а също и на колегите му Дейвид Дейвис за министър, отговарящ за Брекзит, и на Лиам Фокс.

 

Постът на външен министър на Борис Джонсън е най-впечатляващ, защото оставя външната политика в ръцете на човек, който трудно може да се опише като дипломатичен. Наскоро той нарече американския президент Барак Обама, най-силният съюзник на Великобритания – "полукениец", "с потомствена неприязън" към Обединеното кралство.

 

"Назначението на Джонсън ще смути света, но в избора има известна логика извън очевидния опит на г-жа Мей да обедини отново партията си чрез предоставяне на важни постове на водачите на кампанията за Брекзит", изтъква вестникът.

 

Борис Джонсън, както и ветераните консерватори Дейвид Дейвис и Лиам Фокс, са "либерални напускащи": въпреки че искат Великобритания да напусне ЕС с аргументи, свързани със суверенитета, те не са склонни да разрушат всички мостове на света. Като кмет на Лондон Джонсън дори се обяви за проимигрантски настроен

Според ФТ обаче, колкото и да е интересен, бившият градоначалник на британската столица не е най-важното назначение в "Брекзит екипа" на Мей. В последните години влиянието на външното министерство на страната намалява – процес, който ще се задълбочи с създаването на нов департамент за Брекзит, ръководен от Дейвис, предишен министър за Европа, който сега ще ръководи преговорите за напускане на ЕС.

В този смисъл компетентността на Джонсън ще бъде да проектира Обединеното кралство като интернационалистично ориентирана и отворена държава към един скептичен свят. Тоест ресорът на Борис Джонсън ще бъде светът извън Европа, с особен фокус върху Китай, Индия и САЩ, където той е роден.

Най-важното назначение е това на 67-годишния борец за граждански свободи Дейвид Дейвис, който се изправи срещу Дейвид Камерън през 2005 г.

"Той сега ще трябва да изчетка своите преговорни умения като държавен секретар по напускането на Европейския съюз", коментира "Файненшъл таймс". В този план Дейвис вече посочи, че на страната ще ѝ трябва известно време преди да активира "клаузата за развод", така че по думите му това не трябва да става преди края на 2016 г. или началото на 2017 г.

Според Дейвис напускането първо трябва да се консултира с Шотландия, Уелс, Северна Ирландия, а също и с бизнес организациите, профсъюзите, университетите, изследователската общност. Според Дейвис всички те ще искат максимално свободен достъп до европейския пазар.

"Идеалният резултат (и най-вероятният според мен, след много препирни) е продължаване на свободния достъп", декларира вече министърът.

Ако все пак нещата се окажат по-сложни, г-жа Мей ще е спокойна, че има про-Брекзит министър, който да обясни компромисите между достъпа до единния пазар (и съответно работните места и растежа) и контрола върху имиграционната политика, изтъква ФТ.

Последният член на "триото Брекзит" е Фокс, бивш секретар по отбраната, който ще има възможността да докаже твърдението на привържениците на напускането, че Великобритания ще може да направи поредица от успешни нови търговски сделки, след като напусне ЕС.

И тъй като страната не е договорила нито една търговска сделка самостоятелно, откакто се присъедини към ЕИО през 1973 г., първата задача на Лиам Фокс ще бъде да изгради капацитет за подобни търговски преговори, включително чрез наемане на хора от частния сектор, в новото министерство, което ще ръководи.

Барак Обама предупреди още преди референдума, че Британия ще бъде "в края на опашката" в търсене на сделка със САЩ, докато привържениците на Брекзит настояваха, че скъсването с европейската бюрокрация ще направи подобни споразумения по-бързи.

Г-жа Мей иска г-н Фокс – атлантик със силни връзки с американската републиканска партия, да докаже, че може да осигури сделка със САЩ.

Като цяло новият министър-председател на Великобритания иска брекзитърите да припознаят всички проблеми, които ще възникнат.

Подходът на г-жа Мей е да остави Брекзит в ръцете на либералните напускащи с надеждата, че те ще допринесат за нейното обещание "да превърне Брекзит в успех", но с ясно очертаване на това кой носи отговорността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #2

    Само партийни маневри има в това и нищо друго. Файненшъл Таймс се опитва да замаже положението с изсмукани от пръстите "идеи". Никой няма да иска да работи с тези хора. А като паднат ще се натърти цялата им партия /която напълно си го заслужава/.

  2. анита хегерланд
    #1

    Най-силното оръжие на жените във властта е психологическият натиск, създаден чрез двусмисленост.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.